Meslek seçiminde mühendisliği mi değerlendiriyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz!

Mühendislik mesleğiyle ilgili sorularınızı, Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesine destek veren gönüllü mühendislerimiz ve TMK üniversite programından mezun olup alandaki yerini almış genç mühendislerimiz cevaplıyor.

Mühendislerimizin biyografilerini inceleyebilir; merak ettikleriniz hakkında ilgili gördüğünüz mühendisimize sorunuzu yöneltebilirsiniz.


  Yanıtlanmış Sorular (128)
Ahmet 14.10.2019
Benim adım Ahmet. 1993 yılının Nisan ayında doğdum, aslında Suriyeliyim ama Türkiye´de yaşıyorum. Elimde bir meslek olmadığı için okumaya karar verdim. Sonra YÖS´e girdim. Şimdi ben Sakarya Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Geçen sene Türkçe hazırlık okuyordum ama hala konuşmak ve dinlemekte çok zorlanıyorum, yani mesela derse girdiğim zaman Türkçe olduğu için dersin en fazla %40´ını anlıyorum. Bu nedenle bazen kötümser oluyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum ve Türkçemi nasıl geliştireceğimi bilmiyorum. Bana tavsiye verebilir misiniz lütfen?
profile image
Nadire Eda Adanır

14.10.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba Ahmet,

Yabancı bir ülkede, yabancı bir dilde mühendislik eğitimi almayı seçip bu yolda gösterdiğin çaba için öncelikle seni tebrik ediyorum. Türkçe ana dilim olduğu için ancak sana İngilizceyi nasıl öğrendiğimi anlatarak ufak tavsiyelerde bulunabilirim. Öncelikle çok şanslısın; öğrenmeyi istediğin dil, yaşadığın ülkenin ana dili ve çevrendeki insanların çok büyük bir kısmı Türkçe konuşuyor. Bu yüzden yapabileceğin en iyi şey Türk arkadaşlarınla olabildiğince vakit geçirmek. Türkçe TV programları ve diziler izlemek, dinlediğini anlaman açısından oldukça faydalı olacaktır. Bunların dışında kelime bilgini geliştirmek için günlük gazeteleri takip edebilirsin. Bütün bunları düzenli olarak yaptığın sürece kısa süre içerisinde büyük yol katedeceğini düşünüyorum, kesinlikle umutsuzluğa kapılmamalısın.

Sevgiler,

EdaSabanur Can 14.10.2019
Merhabalar Mehtap Hanım,

Mesajlara verdiğiniz cevaplar gerçekten çoğu kişiye yol gösterir nitelikte. Ankara´da ikamet eden, 8 aydır işsiz bir mühendis olarak sormak istiyorum. Orta düzeyde İngilizce seviyem var. Bu mesleği seçmemin en büyük sebebi Savunma sanayii, Havacılık ve Uzay Sanayii. Yani kısaca askerî her alandaki sektörde çalışmak istiyorum. En büyük hayalim. Nurol Makine, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii´nde, TEİ vb. çalışmak. Bir kadın olarak iş bulmak gerçekten çok zor. Bu yola çıkarken, makine mühendisliğini seçerken kendime inanarak, güvenerek yola çıktım. Lakin ya tecrübe isteniyor ya cinsiyet erkek belirtilmiş ya da İngilizce haricinde farklı diller ve bunları tasdikleyen belgeler isteniliyor. Durumum yok, TOEFL sınavlarına o kadar ayıracak bütçem yok. Okulumu hem çalışıp hem okuyarak bitirdim. Bu yüzdendir ki not ortalamam yüksek değil. Sizce Ankara gibi bir şehirde nasıl iş bulabilirim. Nasıl bir yol izlemeliyim ve nerelere müracaat edebilirim?

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
profile image
Mehtap Öğüt

14.10.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Sebanur Merhaba,

Sizlere yardımcı olabildiğim geri bildirimini almak beni çok sevindirdi... Teşekkür ederim...

8 aydır işsiz olduğunu söylüyorsun. Yeni mi mezun oldun, yoksa çalıştığın bir iş yerinden mi ayrıldın onu bilemedim?

Ancak ülkemizin içinden geçtiği şu sıkıntılı dönemde hangisi de olsa çok fark etmeyecek sanırım. Rica ederim bunu ʺkadın olduğunaʺ bağlama...

Bunu o kadar çok yazdım ki, ʺmühendisin kadını erkeği olmaz, bilgilisi bilgisizi olurʺ diye... Bizler iş önlüklerimizi giydikten sonra artık cinsiyet değil bilgi ve meslek konuşur! İnan bana piyasa da buna böyle bakıyor. Tecrübe ile sabit. Ben 40 sene önce mezun olan bir büyüğünüz olarak, sivil ve askeri sektörde ve her kademede, her bölgede çalıştım (buna Libya, Irak ve Afganistan´da dahil).

Seni temin ederim ki bugün TAI, TEİ, ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN; NUROL, ALBAYRAK vb. yerlerde yüzlerce kadın mühendisin çalıştığını görürsün. Buralara girip çıkmış olduğum için çok iyi biliyorum. Bu kuruluşlar gerçekten çok büyük, her birinde birkaç bin kişi çalışıyor; ancak bir o kadar da siyasi- politik etkinin olduğu yerler... Dolayısı ile iş pozisyonu yakalamak çok kolay olmuyor (imkansız değil tabii ki...).

Benim sana önerim, bu firmalara hikayenle birlikte öz-geçmişini göndermen.
Öte yandan, onlara iş yapan pek çok yan sanayi firması da var... Bir araştırma yapıp onların listesini çıkartıp, oralarda da şansını deneyebilir, daha büyüklere geçinceye kadar tecrübe kazanmaya ve/veya tecrübelerini artırmaya çalışabilirsin.

Örneğin, Ankara´da TAI yolu üzerinde HAB diye bir organize sanayi bölgesi kurulmakta. 400 hektar alan üzerine kurulan bu organize sanayi bölgesi günden güne; savunma sanayiine proje-ürün yapan-geliştiren yüksek teknoloji firmaları ile dolmakta. Bu firmaları araştırıp başvurularını gönderebilirsin.

TOEFL´a ayıracak bütçen olmamasını çok iyi anlıyorum, zira gerçekten epey pahalı; ancak bir de ÖSYM´nin YDS sınavı var. Türkiye´deki yüksek lisans, iş başvurusu vb. için fazlası ile yeterli olduğunu düşünüyorum. İnternetten bakarsan, çeşitli illerimizde senede birkaç kez sınavları açılıyor ve TOEFL´a göre fiyatı kat kat ucuz...

Başarılar dilerim
MehtapEmre Kumdere 14.10.2019
Merhaba,
Erzincan Üniversitesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Son yılımda İngilizcemi geliştirmek için, biri staj programı olmak üzere Erasmus´a iki kere gittim. Yurt dışında çalışmak istiyorum, orada tutunmak istiyorum. Bunun için de yurt dışına master programı için tekrar gitmek istiyorum çünkü master eğitiminden sonra tanınılan 1 yıllık süre içinde iş bulabilirsem bulunduğum ülkede hayatıma devam edebileceğim. Açıkçası yüksek lisans yapmamın nedenlerinin içinde en önemlisi bu diyebilirim. Sizce ne yapmalıyım, vereceğim en doğru karar ne olur?
profile image
Gülefer Mete

14.10.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Emre merhaba,

Tebrik ederim.

Gerek staj, gerekse Erasmus programlarına dahil olmak, katılım için belirtilen birçok koşulun yerine getirilmesini başarmak demek bu, hiç de kolay değil ve sen başarı gösterip her iki programa da kabul edilmişsin.

Eğitimini tamamlamış her üniversite mezununun kendi ülkemizde istihdam edilebilmesi ortak bir temenni; ancak buna karşın istihdam için yeterli iş olanakları yaratamadığımız da bir gerçek. Yurt dışına gitme isteğinde bu unsurun da bir etkisi var diye düşünüyorum. Sadece okuldaki eğitim süreci ile yetinmeyip başarın sayesinde kabul edildiğin program ile sen, kendi özgeçmişinde bir fark yaratmış oldun. Bu nedenle eminim ki yurt içinde veya yurt dışında yapacağın başvurularda, bu durum senin için iş olanakları konusunda bir avantaj olacaktır. Bugün verdiğimiz bir karar ile biz yarın nerede olacağımızı belirliyoruz. Yani her yeni bir gün ile biz bir karar alıp yarını planlıyoruz.

Sen kendini yarın nerede görmek istersin ?

Yolun açık olsun.

Güleferİrem Nur Çetin 14.10.2019
Merhaba,

Bir kadın inşaat mühendisi olarak İngilizce dışında 2.yabancı dil olarak hangi dili öğrenmek işe kabul edilme ihtimalimizi arttırır?

Teşekkürler.
profile image
Fikriye Başkan

14.10.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

İngilizce bilmek, bugün hemen hemen her sektörde, iş alanında ve pozisyonda olmazsa olmaz bir nitelik haline geldi. En küçüğünden en büyüğüne kadar birçok iş yeri işe personel alırken İngilizce ve diğer yabancı dilleri bilme şartı koşabiliyor.

Bu durumda, İngilizcenin yanı sıra başka yabancı dilleri de öğrenmek iş hayatında daha üst noktalara tırmanmak için kişiye farkındalık kazandırabilir. İkinci bir dil olarak Rusça veya Arapça öğrenmeni tavsiye ederim. Bu dillerin inşaat sektöründe ön planda olduğunu düşünüyorum.

Yine kariyer planında çalışmak istediğin bir ülke varsa o ülkenin dilini öğrenmen de sana ayrıcalık kazandıracaktır.

Başarılar dilerim.

Sevgiler :)Şeyma Nur Poyraz 14.10.2019
Merhabalar,

Yaklaşık 1.5 yıldır iş arayışındayım. Kendi bölümümden iş bulamayacağımı düşünüp iş güvenliği belgesi aldım. Bu konunun da pek parlak olduğunu söyleyemeyeceğim. Şehir farketmeksizin başvurularımı gerçekleştiriyorum, gerek online mecralardan gerek yüz yüze başvuru yaparak ilerlemeye çalışıyorum. Tabi ki bu sürede birkaç iş görüşmem oldu. Farklı şehir olduğu için çoğu yerden reddedildim. Son mülakatım gayet iyi geçmişti. Şirket, pozisyon, kariyer ilerlemesinde bana katacakları çok çok iyiydi, ta ki başka şehirden gelip iş bulduğum yere yerleşmek istediğimi söyleyene kadar... Sizce nerede hata yapıyorum? Daha sağlam adımlarla ilerlemek için ne yapmam gerekiyor sizce?

Teşekkür ederim şimdiden..
profile image
Semiha Yaşar

14.10.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Şeyma,

Bölümünü belirtmemişsin, fakat eğer makine mühendisiysen ve mühendis olarak iş bulamadıysan nedenleri konusunda kendine karşı dürüst olmanı öneriyorum. Örneğin dil sıkıntın var mı ? İngilizcen yeterli değilse iş bulman çok zor olur. Eğer büyük firmalarda iş bulamıyorsan sanayi sitelerindeki küçük firmalara başvurabilirsin. Tecrübe edinirsin.

Sonuç olarak : Dilini geliştir, düzgün öz geçmiş yaz ve küçük firmalara başvur.

Kolay gelsinFeride Altun 14.10.2019
Öncelikle merhabalar,

Autocad ve Revit üzerine çalışan bir şirkette Elektrik Proje Mühendisi olarak iş teklifi aldım. Acaba geleceği var mıdır bu alanın ve iş bulma kolaylığı piyasada nasıldır?

İyi günler dilerim.
profile image
Gülefer Mete

14.10.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Feride merhaba,

Tebrik eder ve güzel bir çalışma hayatı dilerim.

Üniversiteden mezun olduğum tarihte (1993) mimari, inşaat, elektrik vb. projeler elde rapido kalemler ile aydınger kağıdına çiziliyordu. Mezuniyetimin üzerinden çok zaman (1995) geçmemişti ki bilgisayarda çizim programları konuşulmaya başlandı. Doksanların sonuna gelmeden tüm projelerimizi çizim programları ile hazırlıyorduk. Yani süreç bu anlamda doksanlı yılların başından beri çok hızlı ilerlemektedir.

Çizim programları; projelerimizi bilgisayar üzerinden hazırlamak üzere işimizi çok kolaylaştıran, süreci hızlandıran, hayal ettiklerimizi tasarlama olanağı veren bir aşamaya getirmiş durumdadır. Bahsettiğin programlarda bu anlamda çok fazla kullanıcısı olan çizim programları ve çok sayıda firmanın da projelerini bu programlar ile hazırladığını görmekteyim. Sorunda bahsettiğin ve bu işinde öğreneceğin programlar mutlaka başka bir iş yerine geçtiğinde de işine yarayacaktır.

GüleferHande Eryılmaz 14.10.2019
Merhaba Burcu Hanım,
Ben yeni mezun bir çevre mühendisiyim. Bir buçuk yıl oldu mezun olalı, hala iş arıyorum. Kendi alanımda asgari ücret verebilecek bir yer bile bulamıyorum, kimse tecrübesiz eleman almak istemiyor. Kendi alanımda çalışmak istiyorum ama maalesef olmuyor, pek çok belge aldım hiçbiri bir işe yaramadı. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

14.10.2019

Çevre Mühendisi

Sevgili Hande,

Öncelikle iş arayışında kolaylıklar diliyorum.

Mümkünse mesleki açıdan fark yaratabilecek alanlarda kendini geliştirerek, işverenlere çevre mühendisliği yanında ilave yetkinlikler de sunmayı deneyebilirsin. Bunun için yüksek lisans yapabilir ya da dışarıdan sertifika programlarına katılabilirsin.

Pek çok belge aldığını belirtmişsin. Hangi alanlarda belgeler aldın bilemiyorum ama İş Sağlığı ve Güvenliği, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Uygulamaları, Çevre Görevliliği gibi alanlarda alacağın belgelerle çalışabileceğin iş alanlarını genişletebilirsin. Çevre Mühendisleri Odası’nın Hava Kalitesi ya da Gürültü Modellemesi gibi programları oluyor. Bunları da takip edebilirsin.

Başarılar diliyorum,

BurcuAysun Çevik 14.10.2019
Merhaba Burcu Hanım,
Ben çok kararsız bir insanım ama sonunda kararımı verdim ve ileride başarılı bir çevre mühendisi olmak istiyorum. Ben daha lise 1 öğrencisiyim. Şuan lisede hangi derslerim iyi olmalı, çevre mühendisi olmak için hangi özelliklere sahip olmalıyız, hangi üniversite iyi bir çevre mühendisi olmak için uygundur? Eğer sınavda çevre mühendisliği bölümünü kazanamazsam ya da puanımız tutmaz ise hangi mesleğe ya da nereye yönelmeliyim bu konularda bana yardımcı olabilir misiniz?
profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

14.10.2019

Çevre Mühendisi

Sevgili Aysun,

Hem teknik bilgi hem de İngilizce bilgisi anlamında donanımlı bir şekilde mezun olabileceğin bir üniversitede eğitim almanı öneririm. Ben ODTÜ Çevre Mühendisliği mezunu olduğum için diğer üniversiteler hakkında bir yorum yapmam mümkün değil. Belirttiğim iki kriter acısından ODTÜ Çevre Mühendisliğini kesinlikle tavsiye ederim. ODTÜ Çevre Mühendisliği ya da dengi üniversiteleri hedefliyorsan, başta fen bilimleri ve matematik olmak üzere bütün derslerinin iyi olması gerekecektir. Buna ek olarak, okulda ya da harici kurslarla ya da internetten kendin çalışarak İngilizceni de geliştirmen kendini geleceğe hazırlamak için faydalı olacaktır.

Başarılı bir çevre mühendisi olmak istediğini ve bu doğrultuda karar verdiğini belirtmişsin. Bu nedenle, hedefinden şaşmamanı ve bu hedef doğrultusunda gereken puanları yakalamak için çok çalışmanı tavsiye ediyorum.Nur Sena Ceylan 14.10.2019
Merhaba Mehtap Hanım,

Öncelikle mühendisliğe ilgi duyan gençleri ve kafasında soru işaretleri olan öğrencileri bilgilendirme adına yaptığınız soru-cevap uygulaması için yararlanan herkes adına çok teşekkür ederim, (başta ben olmak üzere) birçok insanın faydalandığına hiç şüphem yok.

Çok iyi bir Anadolu Lisesinden son sıralarda mezun oldum ve lise hayatım boyunca çalışmadığım için sıralamam pek de iyi gelmedi. Son sene yaşadığım problemler de etkili olunca tekrar sınava hazırlandım ancak yine de istediğim sıralamalarda değildim. Bir sene daha hazırlanma imkanım olmadığından ötürü Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliğini yazdım, 2. sırada olan tercihim tuttu. Açıkçası son gün yaptığım tercihlerimin birçoğunu tanımıyordum, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği de bunlardan biriydi ancak sonuçların ilan edilmesinden bugüne dek geçen süreçte sayısız araştırma yapıp bölüm hakkında mümkün olduğunca bilgi elde etmeye çalıştım. Ne yazık ki kafamda halen yanıtsız sorular var.

İlki: bölümün Teknoloji Fakültesinde olmasıyla ilgili... Bildiğiniz üzere Mühendislik Fakültesi´nden farklı olarak kuramsal eğitimin yanında ağırlıklı olarak uygulamalı eğitim veriliyor. Sizce bu yüksek lisans eğitimimde (Tezli yüksek lisans yapmak istiyorum) ya da devamındaki iş bulma sürecimde bir eksi midir? İş verenler tarafından arka planda görülmeme sebep olur mu?
Bir diğeri de: fakültenin stajlarıyla ilgili... 2., 3. ve 4. sene iş yeri eğitimi ve zorunlu staj uygulamaları var, bu stajlardan en üst düzeyde yararlanabilmek adına ne yapmamı önerirsiniz, sizce bu sene de (henüz 1. sınıfa başlayacağım) staj için şirketlerle görüşmeli miyim?

Bir diğer sorum: tasarım kısmıyla ilgili... Autocad, Solidworks ve Proengineer gibi programlar üzerine, öğrenebildiğim kadarıyla okulda yüzeysel bir Autocad eğitimi veriliyor; ancak ben bunun üzerine kendim de bir şeyler katmak istiyorum, zira iş başvurularında tek program bilmek yeterli olmuyor. Ancak bunu ne zaman yapmam gerektiği konusunda fikrim yok, sizce ilk sene aynı anda iki programı da öğrenmeli miyim yoksa mezuniyet seneme kadar yaymalı mıyım?

Mühendisliklerde yabancı dilin fevkalâde önemli olduğunun bilincindeyim. A2.2-B1.1 seviyesinde İngilizcem var ancak ilk sene (derslerin biraz daha hafif olmasının da etkisiyle) İngilizcemi geliştirmek istiyorum, bunun yanında 2. yabancı dil için de kurslara başvuracağım ancak Almanca ve Fransızca arasında kararsızım. Teknoloji alanında gelişmeleri ve otomotiv sektörünü takip edebilmek adına Almancayı düşünüyorum ancak Fransızca da etkin olarak kullanılıyor, sizce hangisini tercih etmeliyim?

Bir mühendis adayına kendini geliştirmesi adına verebileceğiniz öneriler neler, sizce eğitimimin ilk senelerinde neler yapmalıyım?

Son sorum ʺkeşke sormak zorunda olmasamʺ dediğim tek soru, liseye başladığım günden beri, mühendislik mesleğinin kadınlar için uygun olmayan bir meslek olduğunu düşünen pek çok kişiyle karşılaştım, nitekim bir kısmı da eğitimciydi. Bugüne dek cinsiyetimden ötürü pek çok negatif ayrımcılığa maruz kaldım fakat bu alanların birçoğunda ön yargıların yanlış olduğunu kanıtladım, ancak mühendislikte beni bekleyen engellerden haberdar değilim. Günlerdir birçok yazı okudum, sizden ricam ise sektörde kadın mühendis sıfatıyla yer almanın yol açacağı zorluklardan bahsetmeniz.

Şimdiden çok teşekkür ediyorum, tecrübelerinizden yararlanabilmek beni çok mutlu edecek, iyi günler dilerim.
profile image
Mehtap Öğüt

14.10.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Nur Sena,

Bana göre, her şeyin  temeli malzeme olduğu için her zaman değerli bir meslek olacaktır. Özellikle 21. YY´da nano ve hatta angüstrom düzeyinde malzemeler teknolojiye girmeye başladığından beri daha da önem kazanıyor ve çok disiplinli bir meslek dalı oluyor. Metalurji ve malzeme  mühendisleri;  temel bilimciler, bilgisayarcılar ve mühendisliğin diğer pek çok dalı ile birlikte çalışmak durumundalar, ve bence bu çok keyifli bir şey...

Teknoloji Fakültesi olması hiçbir şey değiştirmez! Önemli olan senin kendine nasıl bir kariyer planlaması yapacağın... Başlangıç olarak; yabancı dilini geliştirmek, başarı ortalamanı yüksek tutmak, kendine bir hedef koymak, yüksek lisans yapmak, bilgisayar programları becerini geliştirmek, iyi yerlerde staj yapmak için her türlü imkanlarını zorlamak vb. aklıma gelenlerden bazıları... Kendini öyle bir yetiştirirsin ki kimse eline su dökemez. 

3 sene zorunlu staj olması çok güzel bir şey. Başlangıçta iyi bir yere gitme olanağı yakalar ve orada çalışkanlık ve girişkenliğin ile kendini gösterebilirsen daha sonraki stajın için kendine bir imkan yaratmış olursun. Çevrenden dolayı farklı yerlerde yapabilme imkanın var ise o da çok daha ufuk açıcı olur diye düşünüyorum. Şirketler ile görüşmek için 1. sınıf bence şu anda biraz erken, bu işi 2. sınıfa bırakabilirsin.

Öğrenmek için neredeyse sonsuz sayıda bilgisayar programı var. Hepsine yetişemezsin... Okulda  Autocad´i iyice öğrenip, mezun oluncaya kadar onun yanına bir program daha eklersen bence iyi olur. Bazen üst sınıftan öğrenciler okul ortamı içinde çok uygun fiyata program öğretiyorlar, değerlendirilebilir. Bilgisayar programı da aynen yabancı dil gibi; kullanmaz isen gidiyor... O yüzden kendini zorlamayacak şekilde 1-3 programı öğrenirsin; geri kalanı meslek yaşantının ihtiyaçlarına göre şekillendirebilirsin.

Dil konusuna gelince; İngilizce en az B2 olmalı, ikinci dilde benim önerim Almanca olur.

İlk sene sadece derslerine, sosyal etkinliklere ve hobiler (yabancı dil ve bilgisayar programlama bunun içinde) yönelip başarılı olmanı (4 üzerinden 3>) tavsiye ederim. Göreceksin arkası kendiliğinden gelecektir...

Son sorunla ilgili de daha önce yazmıştım... Anlamıyorum, erkekler hangi üstün niteliklerinden dolayı mühendisliğe daha çok yakıştırılıyorlar? Kas gücüyle bir şey yapılmıyor ki. Ağırlıkları makineler ve işçiler kaldırıyor zaten! Erkeklerle akli olarak oldukça eşitiz. Ben sahaya çıktığımda sene 1980´ydi, hiçbir zorlukla karşılaşmadığım gibi kadın mühendis olmanın pek çok avantajını yaşadım. Böyle şeyler duymak beni gerçekten çok üzüyor... Biz iş önlüklerimizi giydiğimizde artık kadın erkek gibi cinsiyet değil, bilgi-beceri-çalışkanlık devreye girer. Bilgili ve çalışkan bir mühendis olduktan sonra hiçbir zorluğu yok! Hem tercih ediliyor, hem de el üstünde tutuluyorsun...

Her şey gönlünce olsun... 
Mehtapİrem Nur 16.09.2019
Merhabalar,

Ben bu yıl Abant İzzet Baysal Üniversitesi Makine Mühendisliğini kazandım. Aslında hedefim ODTÜ, Gazi Üniversitesi gibi yerlerde makine mühendisliği okumaktı; ancak beklediğim başarıyı sınav esnasında gösteremedim, ayrıca istediğim bölüm tuttuğu için mezuna kalmayı anlamsız buldum. Tai gibi büyük yerlerde staj yapmak istiyorum sizce okulum bunu engeller mi? Son sorum: İngilizce hazırlık seçmedim, çevremde herkes zaman kaybı dedi.Lisede de gerekli eğitimi almadım sizce bölümü okurken aynı zamanda İngilizcemi de geliştirebilir miyim?
profile image
Mehtap Öğüt

16.09.2019

Makine Mühendisi

Sevgili İrem,

Bunu keşke bana daha önce sorsaydın, herkesin aksine ʺHazırlık okuʺ  derdim... Okulunuz çok mükemmel bir İngilizce vermiyor olsa bile en azından temel olurdu. 1 senelik  ʺzaman kaybıʺ, karşılığında alacağına göre fazla bir şey değildi bence. Neyse sanırım geri dönüşü yok... Şimdi daha zorlanacaksın ama İngilizceyi geliştirmen şart...

Kendi okulunda not ortalamanı yüksek tutmak ve onun yanında CV´ne yazacak bilgisayar dilleri ve yabancı dil edinirsen, staj başvurularında sana yardımcı olacağını düşünüyorum. TAI gibi büyük yerlerde staj yapmayı okulun engellemez, o gibi yerlerde staj yapmak istersen referanslarının iyi olması gerekir. Yüksek ortalama ile mezun olup ALES´ ten de güzel puan alırsan, belki ODTÜ, Galatasaray Üniversitesi gibi yerlerde yüksek lisansını yaparsın... Neden olmasın?

Sevgiler

MehtapHilal Çığlık 19.09.2019
Merhaba,
Şuan iş arama sürecindeyim ancak başvurularıma geri dönüş bile olmadı. Başvurduğum kurumlarda networkum yok. Daha etkili ve işe yarar iş başvurusu yapmam için nelere dikkat etmem gerekir?
profile image
Fikriye Başkan

19.09.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle bu süreçte sana bolca sabır ve şans diliyorum. Günümüz şartlarında iş bulmak oldukça zorlaştı. Bu süreçte iş ararken fark yaratabileceğin bazı yeteneklerini de özgeçmişine ekleyebilirsin. İş başvurularında üniversitelerdeki hocalarından, yine stajyerlik dönemindeki tanıdıklarından sana referans olmalarını isteyebilirsin. Unutmamalısın ki bunlar senin için önemli iş ağları. Cv´ni güncel tutmanı, Cv´inde başvurduğun şirketteki işin, kariyerini geliştirmene ve ilerletmene yardımcı olacağına inandığını kısaca açıklayabilir, şirkete nasıl katkı sağlayacağına dair birkaç örnek verebilirsin. Özgeçmişini, çalışmak istediğin şirketlerle olumlu yada olumsuz dönüş alana kadar paylaşmanı öneririm. İş görüşmelerinde iletişim becerilerini etkili bir şekilde kullanarak, neler yapabileceğini, isteğini, özgüvenini karşı tarafa hissettirmeni öneririm. Bu sürecindeki çabanın, seni olumlu bir şekilde hedeflerine ulaştıracağını unutmamanı, istikrarlı olmanı, pes etmemeni tavsiye ediyorum. Yolun açık olsun, bol şanslar.

Sevgiler:)Bilge Kırmızı 07.10.2019
Merhaba,

Ben Üsküdar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okuyorum. Ekim ayında birinci sınıfa başlayacağım ve üniversitemin çok da iyi olmamasından dolayı ekstra çaba harcamam gerektiğini biliyorum ama nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum.

Aklımda birkaç tane yol var. Bunlardan biri de bir şirkette gönüllü staj yapmak ama birinci sınıf olmam ve bölüme dair bir bilgim olmamasından dolayı bulmam zor olur diye düşünüyorum. Kendimi farklılaştırmak için önerebileceğiniz yollar varsa öğrenmek isterim.

Teşekkürler.
profile image
Sertaç Yerlikaya

07.10.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Bilge,

Üniversiteye yeni başlamışsın. Endüstri Mühendisliği güzel bir bölüm. Üsküdar Üniversitesi hakkında bilgim yok. Henüz mezun vermediğini öğrendim bugün. Ekstra çaba her halükarda harcaman gerek, çok rekabetçi ve hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz.

Sana tavsiyem, derslerine odaklan, çok iyi dinle, internetten açık kaynak ders notları ve anlatımlarını bul ve onları da kullanarak çok iyi çalış. Hedefin 4-4’lük bir öğrenci olmak olsun. Aldığın derslere de baktım. Programlama ve İngilizce derslerin de var. Bunlara özellikle çok önem ver, ek ders al yine internetten çalış. İkisinin de mükemmel olmasını hedefle. İngilizce film seyret, medium’a yazı yaz, konuşma yapacağın fırsatları değerlendir. Programlama için Github’a gir, buradaki kütüphaneleri incele, kod yaz ve paylaş. Hocalarından proje talep et onlara destek ol.

Sahip olduğun bilgi ile bulacağın iş lise mezunu birinin yapacağı iş olacak sana bir şey kazandırmayacağı gibi iş dünyası ile ilgili beklentini olumsuz etkileyecektir. Kendini farklılaştıracağın yerler derslerindeki başarı, bir yabancı dili çok iyi konuşman ve yazman, programlama bilmen ve yapman olacaktır.

Başarılar dilerim.Eliz Yılmaz 13.09.2019
Merhaba Püren Hanım,

Ben bu sene sonu umarım Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olacağım. 2 tane zorunlu staj yaptım. Lab stajımı Tuzla İSKİ´de tamamladım. İşletme stajımı İstanbul Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yaptım. İşletme stajım bana çok şey kattı. Bölümümü daha çok sevmeme, tanımama sebep oldu. Mezun olacağım ama çok endişeliyim. Ne yapacağım kendime ne katabilirim vs. kariyerim, eğitimler, seminerler için geç mi kaldım bilmiyorum... Bana fikir verirseniz çok sevinirim.

Şimdiden çok sağ olun :)
profile image
Püren Haskuzugüdenli

13.09.2019

TMK Mezunu, Çevre Mühendisi

Eliz merhaba,

Öncelikle taze mühendis olarak aramıza hoş geldin. Önünde seni artık çok uzun bir süreç bekliyor. Stajlarından verim alabilmen çok güzel fakat yeterli olmayacağı düşüncesindeyim. Bunun için şimdiden uzun dönem staj ilanlarına başvurabilirsin ve bence sana daha çok katkısı olacaktır. Ayrıca özel bir kurumda staj yapman hangi yönde ilerlemek istediğine yardımcı olabilir.

Endişelenmene gerek yok bence geç kalmış sayılmazsın. Eğitimler olarak kendini hangi alanda ilerletmek istiyorsan seminerlere katılabilirsin ama benim sana tavsiyem mezun olduğunda çevre mühendisliğine giriş kitaplarını tekrar okuman olacaktır. Çünkü o derslerin kitaplarının değerinin 1. sınıfta farkına pek varamıyoruz. Bence herkesin toplum için bilgi edinmek adına okuması gereken kaynaklardan olduğunu düşünüyorum. Mezunken bakış açın artık daha farklı olacağı için bilgileri canlı tutmak adına mesleki kitaplar okuyabilirsin.

Şimdiden yeni hayatında başarılar dilerim :)Merve Aktaş 18.09.2019
Merhabalar,
Ben Çevre Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek, mesleğime katkı sağlamak için açıktan ikinci üniversite okumak istiyorum fakat hangi bölümün benim için katkı sağlayabileceği hakkında fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz?
profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

18.09.2019

Çevre Mühendisi

Sevgili Merve,

Çevre Mühendisliği bir çok disiplin ile bir arada çalışabilen bir meslek dalı.

İkinci lisans eğitimi için önerebileceğim alan senin nasıl bir kariyer hedeflediğin ile doğrudan ilişkili olur. Çevre Danışmanlığı gibi bir alanda çalışacaksan biyoloji/biyoçeşitlilik veya sosyoloji gibi disiplinler faydalı olacaktır. Özel sektörde yatırımcı tarafından çalışacaksan iktisat ya da işletme bölümleri daha yönetsel çalışmana imkan verecektir. Daha saha ağırlıklı işler yapacaksan inşaat ya da jeoloji mühendisliğini önerebilirim.

Başarılar diliyorum,

BurcuCansu Aydin 06.09.2019
Merhaba Püren Hanım,

Çevre mühendisliği, iş olanakları, mezun olduktan sonra yaşanabilen zorluklar neler, bunları öğrenmek istiyorum. Size danışmak istedim. Çok kararsızım bu bölümle alakalı iş imkanlarının kısıtlı olduğu, maaşının yeterli olmadığı gibi şeyler duydum. Sizin düşüncelerinizi ve bu meslekte tercih edilebilmek için neler yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. İş alımlarında hangi üniversiteden mezun olduğumuza çok önem veriliyor mu, bunu da merak ediyorum. Ve mezun olduktan sonra belirli belgelere sahip olup daha yüksek maaşlarda çalışma olanaklarımız olabiliyormuş, bu konu hakkında da sizden bilgi alabilirsem çok sevineceğim. Bir de, üniversitede çevre mühendisliği okurken çift ana dal yapmak istersem en uygun bölüm ne olur, bu konu hakkında da görüşlerinizi merakla okumayı bekliyorum.

Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim
profile image
Püren Haskuzugüdenli

06.09.2019

TMK Mezunu, Çevre Mühendisi

Cansu Merhaba, 

Öncelikle dolu dolu soruların için teşekkür ederim. Çevre mühendisliğinin iş olanakları diğer mühendisliklere göre biraz kısıtlı olduğunu düşünüyorum (şahsi fikrim). Hep derler ya geleceğin mesleği diye, gerçekten gelecekte yaşayacağımız sıkıntılar için ideal bir meslek olacaktır. Bence zevkli bir meslek çünkü doğanın dilinin matematikle çözülmesi gibi... Şöyle düşün çevremizde yaşadığımız sıkıntılara mühendislik katarak çözüm buluyoruz. Mesela, böyle anlatınca eğlenceli geliyor değil mi ? Demem o ki seversen hiçbir şeyin zorluğu yoktur. Seversen maaşın bir önemi yoktur yalanına inanma ama maaşla bilginin ters orantılı olduğu yerler karşına çıkabilir. Öğrenebileceğin şeylerin çok  olduğu yerlerde maaşına değil edinebileceğin bilgilere odaklanmalısın. İyi bir maaş almak istersen iyi bir mühendis olman gerekiyor ve kendini asla mükemmel görme ki daha çok geliştir kendini...  Alanını (çevre , inşaat, makina...) belirlemeden önce mühendisliği düşünmelisin. Eğer gerçekten mühendisliği istiyorsan öncelikle çok okumalısın. Sayısal mesleklerin çalışarak yapılacağını düşünüyorum. Bazen matematiğinin çok iyi olması bir şey ifade etmezken bazen de bir işte bir konuya farklı bir bakış açısıyla bakman seni farklı yapar. O yüzden eğer mühendislik okumaya başlamadıysan ilgilerine bakarak kendini tanımanı tavsiye ederim :) 

Bence nerede, hangi üniversitede okuduğunun bir önemi olmalı.. Sonuçta o üniversiteye girmek için  hocalar da bizler gibi sınavlara mülakatlara tabii tutuluyor ve üniversite iyi ise eğitimciler de iyidir, eğitim de kalitelidir. Ama çok iyi bir üniversiteden mezun olup bunu kullanamayabilirsin de. İşe alımlarda neyi nasıl aktardığının önemli olduğunu düşünüyorum.

Eğer bu mesleği tercih etmek istiyorsan öncelikle çevre mühendisliğinin çok fazla alanı olduğunu bilmelisin. Birbirinden çok farklı derslerin olacak. Ayrıca çevre mühendisliği bilgiye aç bir bölümdür, bunu seminerler ve konferanslarla doldurman gerekecek. Belki fabrikada, belki arıtmada, belki de şantiyede gönüllü stajlar yapman sana gerçek mesleği öğretebilir. 

Bazı belgeler maaşını yükseltir mi ? Eğer o belge uzmanlığın ise ve çalıştığın yerde o uzmanlığını da gösteriyorsan maaşında iyileştirmeler olacaktır. Fakat bunu henüz deneyimlemediğim için zorlukları nelerdir bilemiyorum. Benim satınalma iş yoğunluğumdan kaynaklı, çevre mühendisliği veya iş güvenliği gibi başka meslekleri yerine getirmeye pek fazla vaktim olmuyor... Eğer yapabilirsen senin için çok güzel olabilir. Son olarak çevre mühendisliği ile çift anadal için uygun meslekler inşaat ve kimya mühendisliği olabilir. Eğer çift anadal yapmanı tavsiye eder miyim diye soruyorsan evet derim. Çünkü artık iş hayatında arz talep dengeleri çok değişti.  Artık 2. meslek sahibi olmaya anormal bakılmıyor. Hatta 3. bir dalın olsa, başka birini çalıştırmak yerine çalıştığı verim aldığı işçisini çalıştırmak istiyor işveren. Bu durum, senin daha kolay iş bulmana olanak sağlayacaktır. Yan dalın her zaman olsun fakat bir konuda uzmanlaşmanı ve şu hayatta bir şeyi iyi yapabiliyor olmayı hedef edinmeni tavsiye ederim.

Umarım bu güzel sorulara cevap verebilmişimdir. Merak ettiğin başka sorular olursa tekrar sorabilirsin.Merve Kavak 19.09.2019
Merhaba,

Ben Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde okumaktayım. 2018-2019 öğretim yılında bilimsel hazırlık okudum bu yıl ise 1.sınıf olacağım. Düzey olarak orta dereceli bir üniversitede okuduğum için ve benim hedeflerim daha büyük olduğu için eğitimimi daha iyi tamamlayabileceğim bir üniversiteye geçmek istiyorum. Bahar döneminde ve planımdaki yer Marmara Üniversitesi. Gelecek yıllarda ise yurt dışında okumak ve çalışmak istiyorum. Kendimi fazlasıyla geliştirmek istiyorum, bu mesleği seviyorum ve çok iyi bir mühendis olmak istiyorum. Bir kadın olarak büyük şeyler başarmak ve rol model olmak, sizin gibi, genç kadın mühendislere destek olmak isterim. Kendimi nasıl geliştirebileceğim ve mesleğimde nasıl uzman olabileceğim hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.
profile image
Gülefer Mete

19.09.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Merve Merhaba,

Yapmak istediklerini o kadar iyi ifade etmişsin eminim ki başaracaksın ve her şey istediğin şekilde olacaktır.

Son on yıllık süreçte bile çok sayıda üniversite ve bölüm açıldı ve buralardaki kontenjanlar ile öğrenci sayıları da arttı. Ancak buna karşın bu yeni okullar, bölümler için yeterli sayıda nitelikli akademisyen bulunup istihdam edilemediğini görüyor ve duyuyoruz. Bunun yansıması da okullardaki eğitimin niteliğinin farklı düzeylerde seyretmesi oluyor. Okuduğun ve geçmeyi düşündüğün üniversitenin eğitim niteliği hakkında bir bilgiye sahip olmadığım için bu konuda bir yorumum yok.

Geçiş için bir plan oluşturduğun için üniversiteler arası geçiş şartları ile ilgili bir bilgi edinmişsindir diye düşünüyorum. Yurtdışı eğitiminin de hedeflerin arasında olduğunu görüyorum. Üniversitelerin yurtdışı öğrenci değişim programları ile bunu gerçekleştirebilirsin. Bildiğim kadarıyla bunun için de bazı şartlar ve bir sınav süreci var. Yabancı dil bilgisi seviyesi önemli bir kriter. Derslerdeki başarı notu da diğer bir kriter.

Mühendislik bölümünü seçerek sen şimdiden bu bölümü tercih edecekler için bir rol model oldun bile, eminim başarın bununla sınırlı kalmayacaktır.

Eğitim sistemimizin standart kurgusu ilkokuldan üniversiteye genel olarak pek değişmiyor. Yani öğretmen anlatır, öğrenci dinler, sınavlara girer, başarılı veya başarısız olur. Eğitim süresince okul dışı başka uğraş edinilmesi önerilmez, çünkü ders çalışmayı etkileyeceği ve başarısız olunacağını sürekli söyler. Fakat artık günümüzde biliniyor ki bu tezlerin hiçbir gerçekliği yok. Önerim daha öğrencilikte mesleğin dışında hobiler de edinmek, öğrenci kulüpleri var ise oralardaki çalışmaların içinde yer almak. Öğrencilerin dahil olabileceği projeler var ise bunlara dahil olmak, meslek odalarının genç üye oluşumlarında yer almak gibi başka insanlarla etkileşim içinde olunacak çalışmaların içinde olmak bilginin, deneyimin karşılıklı aktarılması açısından iyi olacaktır diye düşünüyorum.

GüleferSinem 05.09.2019
İnşaat Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi oldum. Okulda öğrendiğim AutoCAD bilgim ne yazık ki yetersiz kalıyor, kendimi geliştirmek istiyorum. Kursa gitmeden AutoCAD veya diğer programları nasıl daha rahat öğrenebilirim?
profile image
Fikriye Başkan

05.09.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Autocad vb. diğer programlarda kendini geliştirmek istiyorsan bence kursa gitmen şart değil. İlk kısımda programın her komutunun nasıl çalıştığını, komutların ne anlama geldiğini not etmeni tavsiye ederim çünkü çok çabuk unutuluyor. Bazı internet sitelerinde en basit seviyeden en üst seviyeye kadar videolar mevcut. Bu videoları en baştan sona kadar atlamadan izleyerek kendini geliştirebilirsin. Bunun da üstüne okuldaki hocalarından yada çevrendeki şantiyelerden Autocad projeleri alıp, nasıl çizildiklerini inceleyip benzerlerini çizmeye çalışabilirsin. Zorlandığın kısımlarda okuldan veya programı bilen arkadaşlarından destek alabilirsin. Daha sonrasında sen de kendi tasarımlarını çizebilirsin. Bu süreçte programı iyi tanımaya çalışmalısın; hedeflerinden biri de öğrenmek istediğin programın sana verebileceklerini, bu programla neler yapabileceğini öğrenmek olsun.

Şimdiden kolaylıklar dilerim.

Sevgiler.Sedef Poyraz 02.09.2019
Merhaba,

Öncelikle İzmir´den kucak dolusu selamlar...

Ben 19 yaşında üniversite sınavına ikinci kez girmiş bir gencim. Sizin gibi bu işe gönül vermiş,başarılı bir kadın makine mühendisi görünce gerçekten çok heyecanlandım zira çevremde bilgi alabileceğim kimse yok. Lise hayatım boyunca matematik ve fizik derslerinde çok başarılıydım. Teoriler ve bizlere öğretilen algoritmalar her zaman ilgimi çekti.Kendimi geliştirebileceğim ve üretken olabileceğim bir alan okumak istiyordum ve makine mühendisliğinde karar kıldım. Fazla geleneksel bir aileye mensup olduğumdan ailem sıcak bakmıyor. Sınava tekrar hazırlanıp tıp tercih etmemi bekliyorlar. Çok fazla mezunu olan bir dal olduğundan işsiz kalırsın diyorlar. Bense fark yaratacağıma inanıyorum ama hevesim de kırılmıyor değil. Sizin vereceğiniz her tavsiyeye açığım çünkü yazacağınız her kelime bir gencin geleceğini şekillendirecek.

Saygılarımla :)
profile image
Mehtap Öğüt

02.09.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Sedef,

Ülkemizde yüzlerce üniversite açıldığı için, ne yazık ki pek çok meslek dalında piyasanın ihtiyacından fazlası olduğu doğrudur...
Üniversite mezununun = İş garantisi diye bir denklem yok ne yazık ki... Bu bağlamda işsiz makine mühendisleri olduğu gibi, işsiz doktorlar da var... Özellikle pratisyen hekimlerde bu oran daha fazla...

Önemli olan; sevdiğin bir mesleği yapmak, çok çalışmak, çok öğrenmek, iyi bir yabancı dil bilmek, en iyisi olmaya çalışmak ve senin de dediğin gibi ʺfark yaratabilmekʺ tir.... Böyle olduktan sonra (meslek ayrımı yapmaksızın) her mesleğin iş bulma şansı her zaman olacaktır diye düşünüyorum...

Her şeyin gönlünce olmasını diliyorum
SevgilerBeyza 11.09.2019
Merhabalar ,

Ben İstanbul Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisiyim . Bir mühendisin kendini geliştirmesi gerektiğini herkesten duyuyorum, birinci sınıfta sadece temel dersleri gördüğümüzden bu meslekle ilerde ne yapacağımla ilgili çok bir bilgim yok. Bu yüzden kendimi nasıl geliştirebileceğimi araştırıyorum. Bu senelerde kendimi geliştirmek için neler yapabilirim ve bu senenin sonunda olan stajımda çok bir bilgi bilmeden zorluk çeker miyim, fikrinizi alabilir miyim?
profile image
Gülefer Mete

11.09.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Beyza merhaba,

İyi bir eğitim süreci dilerim.

Teknoloji çok hızlı değişiyor ve dolayısıyla bazı mühendislikler buna paralel olarak sürekli yenileniyor. Mesleklerini iyi şekilde yürütmek adına, bu da o mesleği yapanlara değişen teknolojiyi takip etme yükümlülüğü getiriyor. Senin de belirttiğin gibi birinci sınıf dersleri tüm mühendislik bölümlerinde genelde aynı ve fizik, matematik, kimya gibi mühendisliğin temelini oluşturan dersler olmaktadır. İkinci, üçüncü, dördüncü yani her yeni sınıfta ilgili mühendislik bölümü dersleri sayısı artmaktadır. Dolayısıyla mesleğe ve mesleğin yapıldığı sektörlere ilişkin bilgiler öğrenciler tarafından üst sınıflara geçtikçe daha anlaşılmaktadır.

Mühendislik bölümlerinde mecburi staj uygulaması bulunmaktadır. Bu stajlar ile öğrenciler işletmelerde, derslerde anlatılanları sahada görme şansını yakalamış olmaktadırlar. Her stajı farklı bir sektörde yapman iş alanlarını tanıman açısından iyi olabilir. Örneğin; fabrika stajı, proje ofisi stajı , inşaat şantiyesi stajı vb gibi sektörel bir ayrım oluşturabilirsin. Staj yeri olarak büyük işletmeleri tercih edip, yaz tatilinin arta kalan döneminde kısa süreli çalışabileceğin proje ofisi olan bir yer de arayabilirsin.


Sorunun diğer bölümü ile ilgili, okulunda öğrenci kulüpleri ve/veya bölümünle ilgili yürütülen ve öğrencilerin dahil olabileceği projeler var ise bunlara dahil olmak ve meslek odalarının öğrenci üyelere yönelik çalışmalarına dahil olabilirsin ( EMO Genç http://www.emo.org.tr/emo-genc/ )

Henüz öğrenci olduğun için staj yapacağın yerin senden bir iş beklentisi olmayacaktır. Fakat staj dönemi senin merak ettiklerini rahatça sorup öğrenebileceğin bir dönem olacaktır. Onun için staja gitmeden önce veya staj devam ederken staj yeri ve yaptıkları iş konusunda biraz hazırlıklı olursan daha fazla soru sorma ve yeni bir şeyler öğrenme şansı yakalamış olursun.


GüleferYüksel Saygılı 03.10.2019
Meryem Hanım, merhaba iyi günler,

Ben Atatürk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi olmakla bitlikte mezun olduktan sonra yazılım ve bilişim alanında çalışmak istiyorum. Çevremdeki insanlar bizlerin mühendis olamayacağını, iş bulmamızın sıkıntılı olduğunu ve mezun olsak bile ancak ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi gibi üniversitelerden mezun olursak iş bulabileceğimizi söylüyorlar. Bunların saçma yorumlar olduğuna adım gibi eminim ama alanında uzman bir mühendisten de kendi düşüncelerini dinlemeyi yeğlerim. Teşekkürler.
profile image
Meryem Beylik

03.10.2019

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Yüksel Merhaba;

Bu söylentilerin -senin de dediğin gibi- hiçbir şekilde doğruluğu yok. Mezun olunca mühendis olacaksın, meslekteki kaliten ve sektördeki değerin ise sana bağlı. Değerini tamamen mezun olacağın okul belirlemez; okul zamanında, stajlarında kendini geliştirmenle doğru orantılı olarak değişir. Şimdiden kendine sektör de belirlediğine göre; bu sektöre yönelik kendini geliştirmelisin. Sektörün beklentileri, istekleri ne, onları araştırmalısın. Bu yönde, iş ilanlarını takip etmeni tavsiye ederim. Sektördeki iş ilanlarına bakarak mezun olduğunda senden ne isteyecekler onu az çok görebilirsin. Ayrıca ilanlara bakarken yazılım&bilişim sektöründe de ne kadar endüstri mühendisi ihtiyacı olduğunu görerek motive olabilirsin. :)

Sevgiler.Halil İbrahim Demir 02.09.2019
Merhaba,
Ben bu yıl Ege Üniversitesi Makine, Resim ve Konstrüksiyon bölümünü kazandım. Liseyi Endüstri Meslek Lisesinde makine bölümünde okudum. Çizimde çok iyi bir yeteneğim olduğunu düşünüyorum ki hocalarım da bu konuda beni destekliyordu. Benim sormak istediğim birkaç şey var umarım cevaplarsınız. Benim B1 seviye İngilizcem var ve tahmin edeceğiniz üzere CNC Torna Freze ve Temel Makine bilgim var. İki yıl dikey geçiş sınavına ağırlık verip ODTÜ Makine Mühendisliği´ne geçmek istiyorum. Soruma gelecek olursak: İngilizce seviyem sizce yeterli midir ? Ona göre başka bir dil öğrenmek istiyorum. Bir de şu an dediğim gibi temel derslerde zorlanmayacağımı düşünüyorum o yüzden mühendislik için öğrenmemi önereceğiniz şeyler nelerdir, bir yerde sistem dinamiği, kontrol tarzı derslere hafiften yoğunlaşmanın yararı olabileceği yazıyordu, bu konuda sizin bir öneriniz var mıdır? Nereden başlamalıyım kendimi geliştirmek için?
profile image
Mehtap Öğüt

02.09.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Halil İbrahim,

ODTÜ Hazırlık Okulunu bitiren bir öğrencinin en az B2 seviyesinde İngilizce´ye sahip olması beklenir. O yüzden, sanırım yabancı dil düzeyini biraz daha yükseltmelisin.
İngilizcen B1 seviyesinde olduğuna göre bu senin için zor olmasa gerek... Bir dili iyice oturttuktan sonra, ikinci bir dile geçmek hem daha kolay hem de daha doğru olur diye düşünüyorum...
Dikey geçiş prosedüründe sanırım ilk aldığın puan ve/veya sıralama önemli oluyor. ODTÜ Makine Mühendisliğinin başarı sıralaması ilk 5000-7000 arası bir yerlerde. Koşulların tutuyorsa neden olmasın? Öte yandan Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü de çok iyidir. Değerlendirebilirsin..
Mühendisliğin temel dersleri; Yüksek Matematik, Termodinamik, Isı Transferi, Statik, Dinamik, Mukavemet, Makine Elemanları gibi belli bir disiplin içinde öğrenilmesi gereken konular olduğu için; sırası geldiğinde, sistematik bir biçimde öğrenmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. O aşamada muhakkak ki lise temelinin sana çok yararı olacaktır. Öte yandan sanırım, Çizim, Bilgisayar, Programlama, Robotik, Malzeme vb. dersler senin için daha kolay olup, not ortalamanı yükseltmen ve ilgi duyduğun konulara daha yoğun eğilebilmen için bir fırsat olacaktır.

Başarılar, sevgilerEcem Betül ELMAS 03.09.2019
Merhaba,
Mekatronik Mühendisliği öğrencisiyim, bölümüme en yakın bölüm makine mühendisliği olduğu için size sormak istedim. Bu sene 2.sınıfa başlıyorum. Geçtiğimiz yıl birçok yere staj başvurusu yapmıştım ama 1.sınıf olduğum için hiçbirine kabul edilmedim. Daha bu yolun başındayken deneyim kazanmayı kendimi geliştirmeyi çok istiyorum.Sizce bunun için neler yapmalıyım ne tür programlara,etkinliklere katılabilirim?
Şimdiden teşekkür ederim. :))
profile image
Hazal Ece Öztürk

03.09.2019

Makine Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle heyecan verici bölüm seçimin için tebrikler. Staj yapmak ya da tecrübe edinmek neyi sevip neyi sevmeyeceğini ya da gelişime açık yönlerini fark ettireceği için üniversite dönemlerinin tümünde bu konuya önem vermen harika.
Birinci olarak önereceğim nokta, üniversitedeki hocalarınla sağlam bağlar kurman olacaktır. Her ders aldığın ya da alanı ile ilgilendiğin hoca ile iletişime geçip onlardan endüstri bağlantıları ya da kendi laboratuvarları ile ilgili bilgi alman faydalı olacaktır. Bu iletişimden tecrübe edinmek isteyeceğin fırsatlar bulacağına inanıyorum. Ayrıca üniversite bağlamında kariyer merkezlerine de uğramak da işe yarayacaktır.
İkinci olarak, start-up/girişimlerde kendine uygun roller bulmak için çaba gösterebilirsin, ilgili olduğun alanla ilgili çalışmalar yapan girişimler bulup gönüllü olarak ekibe katkı sağlamak adına onlarla görüşebilirsin. Üniversitenin ya da şehrinde başka bir üniversitenin de fikir kuluçka merkezi ya da benzeri girişim özelinde kurumları varsa buralara mutlaka uğramanı ve neler yapabileceğini araştırmanı öneririm.
Son olarak da üniversite özelinde diğer öğrencilerle beraber çalışacağın öğrenci kulüplerinde görev almayı deneyebilirsin. Örneğin, küp uydu fırlatma, güneş enerji ile çalışan araba takımları vb kulüpler ilk akla gelenler. Şayet üniversitede yer almak istediğin bir kulüp yoksa bunu diğer öğrencilerle ve de üniversite ile de iletişime geçerek kurabilirsiniz. Tüm bunlar tecrübe edinmek için oldukça faydalı olacaktır.

Bolca şans, seni heyecanlandıran projelerde yer alman dileğimle...İnci Açıkgöz 03.09.2019
Merhaba,
Ben daha yeni çevre mühendisliği mesleğini hedefim olarak görmeye başladım. Hala tereddütlerim var. Şöyle ki nasıl bir ortamda olacaklarını, işlerinin zorluklarını, kazanılmasının zor olup olmadığını,iş bulma olanağının kısıtlı olup olmadığını merak ediyorum. Proje yapmak zor mu veya belediyede çalışmak kötü mü? Umarım sorularımı cevaplarsınız. Şimdiden teşekkürler.
profile image
Püren Haskuzugüdenli

03.09.2019

TMK Mezunu, Çevre Mühendisi

Merhaba İnci,

Öncelikle hedeflerin için araştırmaya şimdiden başladığın için seni tebrik ederim. Çevre mühendisliği çok geniş bir alana sahip mühendisliklerden biridir. Her alanla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum diyorsan senin için uygun bir bölüm olabilir. İnşaat dersleri alabilirsin, ekoloji ile alakalı olduğu için farklı bir alan daha bulabilirsin; ayrıca kimya konuları bulunmasından kaynaklı farklı farklı alanlara dahi geçiş yapabilirsin.Ben kendimden örnek verebilirim: çevre mühendisliği okudum evet ama satın alma departmanında yoluma devam ettim bambaşka bir alan ve kendi mesleğimden daha çok sevdim diyebilirim. Asla ilgi duyduğun alana gitmekten korkma. Çevre mühendisliği kolay hareket edebileceğin bir meslek ve seni her alanda donatabilecek bir meslektir. Bunun yanında, hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsan o konuya ilgin doğrultusunda daha çok yoğunlaşabilirsin.

İş zorlukları konusuna gelmeden önce, iş bulma konusunda gerçekçi olursak sıkıntıları tabi ki var ama kendini geliştirir ve en az bir konuda uzmanlaşabilirsen, ayrıca İngilizceni de geliştirirsen aşamayacağın sıkıntılar yaşamazsın.

Çalışma alanını (bu belediye olur, şantiye olur, atıksu arıtma olur... ) senin ilgi alanların ve uzmanlaşmak için yöneldiğin konular belirleyecektir. Belediyede çalışmak tabi ki kötü değildir. Sana tavsiyem bilgiye açlığın var ise nerede daha çok şey öğreniyorsan orası senin için en iyi yerdir. Geleceğin mesleği diye bir şey yoktur. Senin geleceğin vardır ve bence senin, bilgiye doymadığın sürece geleceğini çok güzel inşa edebileceğini düşünüyorum.

Yolun açık olsun sormak istediğin sorular olursa memnuniyetle cevap veririm.Melis Gökkaya 28.08.2019
Merhaba,

Ben Alparslan Türkeş Üniversitesinde makine mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. Okulum bittikten sonra kendime ait bir büro açıp proje ve taşeronluk yani ihale işlerine yönelmek istiyorum. Sizce okul bittikten sonra hemen ihalelere girebiliyor muyum ? Bir de proje çizimi yapmak için almam gereken belgeler var mı? Var ise neler? Cevap verirseniz çok sevinirim.
profile image
Çağla Karaaslan Hullu

28.08.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Melis,

Ne yapmak istediğin konusunda bu kadar net olmana sevindim, kendini bu yolda geliştirmek için mezun olana kadar odaklanacak zamanın var. Sorularınla ilgili cevap verecek uzmanlığa sahip değilim maalesef, önerim şu anda bu şekilde çalışan mühendislik ofislerini bulup yaz stajı ve yarı zamanlı iş olanaklarını araştırman ve çalışma fırsatlarını değerlendirmen. Nasıl çalışman gerektiğini, ne gibi yetkinliklere ihtiyaç olduğunu en iyi o işi yaparak öğrenebileceğine inanıyorum.

Kendi ofisini açmadan önce de özellikle odaklanmak istediğin konuyla ilgili uzmanlaşmış, bünyesinde deneyimli mühendisler barındıran bir ofiste tecrübe kazanmayı düşünebilirsin, okulda öğrendiklerinin ötesinde de sana çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.Kübra Çalışkan 02.09.2019
Merhaba,

Benim sorum elektrik mühendisliği ile alakalı olacak. Benim ilk senem ve elektrik mühendisliği bölümünü tercih ettim. Elektrik mühendisliği ile elektrik ve elektronik mühendisliği arasındaki farkı, iş imkanının nasıl olduğu öğrenebilirsem ve bu bölüm hakkında bana verebileceğiniz tavsiyeler varsa çok memnun olurum. Bir de bölümüm gereği pek kız yok, iş alımlarında cinsiyet ayırımı oluyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.
profile image
Gülefer Mete

02.09.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Kübra merhaba,

Tebrik eder, güzel bir eğitim süreci geçirmeni dilerim.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği çalışma alanını tanımlamadan önce elektrik mühendisliğini ayrı elektronik mühendisliğini ayrı tanımlamak daha doğru olacaktır.

Elektrik Mühendislerinin çalışma alanlarını genel hatları ile belirtirsek; elektriğin üretildiği –örneğin Keban Barajından-, sonra bir uçtan bir uca iletildiği, şehirlerde dağıtımın yapıldığı , evlere kadar taşındığı , evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda vb alanlarda kullandığımız elektrik ile çalışan cihazların üretim aşamaları, ayrıca konutların, fabrikaların, havaalanlarının, alışveriş merkezlerinin, parkların vb, elektrik ihtiyaçlarının karşılanması maksadı ile yapılan projelendirme süreçleri ve projesi yapılan tesislerin elektrik tesisat yapım işleri vb olabilmektedir.

Elektronik Mühendislerinin çalışma alanlarını genel hatları ile belirtirsek; transistör, diyot, led, mikroişlemci vb devre elemanlarının kullanıldığı devreler akla gelmektedir ki bu devre elemanları çok küçük gerilimler demek.

Bir güneş enerjisi santralinin projelendirilmesi ve yapımı elektrik mühendisliği meslek alanına girerken santralde uzaktan izleme maksadı ile kurulan cihazların tasarımı ve yapımı elektronik mühendisliği meslek alanında yer almaktadır.


Televizyonun tasarımı ve yapımı elektronik mühendisliği meslek alanında yer alırken, televizyonu çalıştıracak elektriğin sağlanma süreci elektrik mühendisliği meslek alanında yer almaktadır, ... gibi.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü meslek alanına gelir isek eğitim sürecinde gördükleri ders içeriklerine göre çalışma alanı elektrik mühendisliği veya elektronik mühendisliği meslek alanı olmaktadır.

Mühendisler olarak iş olanakları konusunda son yıllarda iş bulma ile ilgili problemler yaşıyoruz. İhtiyaçlar iyi analiz edilmeden açılan üniversiteler, bölümler ve artan mezun sayısına karşın yeterli iş sahasının açılıyor olmaması bunun en büyük nedeni olmaktadır. Geçmiş yıllarda bazı üniversitelerin mezunları daha okulda iken işleri hazırdı. Şimdilerde ise ne yazık ki iş bulma süreleri uzamış durumdadır. İş olanaklarının az, mezun sayısının fazla olduğu günümüz şartlarında iş başvurularında fark yaratacak yetkinliklere sahip almak gerekiyor. Yabancı dil bilgisi de bunlardan biridir. Öğrencilikten itibaren meslek odana öğrenci üye olarak kayıt olarak meslek odan tarafından düzenlenen etkinlik, eğitim, staj olanakları, gezi, sempozyum vb konulardan haberdar olup yararlanabilirsin.

Senin de ifade ettiğin gibi mühendislik bölümlerinde kız öğrenci sayıları genel itibarıyla çok az ve %10 -%20 arasında. Bu sayıların az olmasında mühendislik mesleğinin gereklerinin çok iyi bilinmemesi ve toplumsal cinsiyet rolleri bakış açısıyla erkek mesleği olarak görülmesi en büyük etken. Öğrenciler tercihlerini yaparken ve/veya aileler kız çocuklarını üniversite eğitimi tercihi konusunda yönlendirirken çoğu zaman bu bakış açısının etkisinde kalıyorlar. Oysa ki ilerleyen eğitim sürecinde ve sonrasında çalışma hayatına atıldığında sen de deneyimleyeceksin ki aslında kız öğrenci sayılarının az olması bu bölümün bir “gereği “ değildir. Yani mühendisten beklenen iş; ilgili eğitim sürecinden geçen kadın , erkek her insanın yapacağı bir iştir. Mühendislik bölümlerini tercih eden ve çalışma hayatına katılan kadınların çoğalması ile toplumdaki bu bakış açıları da değişecektir. Gerek kendi mevzuatımız ve gerekse kabul ettiğimiz uluslararası sözleşmeler ile cinsiyet temelli ayrımcılık yapılması yasaklanmıştır; fakat bunu toplumsal olarak daha sindiremediğimiz için olsa gerek zaman zaman işe alım ilanlarında , süreçlerinde cinsiyet ayrımcılığına rastlanmaktadır. Bu bir süreç ve toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan insanların , kurumların bu konuya ilişkin eğitimleri ve takipleri devam ediyor. Mühendis, mimar ve şehir plancı meslek odalarının Kadın Komisyonları, TMMOB ye bağlı İl Koordinasyon Kurulları Kadın Çalışma Grupları ve odaların bağlı olduğu üst birlik Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ( TMMOB ) Kadın Çalışma grupları bu konularda ayrıca çalışmalar yürütmektedir. TMMOB Kadın Çalışma Grubu tarafından yürütülen çalışmaların yer aldığı link aşağıda yer almaktadır.

https://www.tmmob.org.tr/sayfa/tmmob-kadin

Güleferİsmet Topal 03.10.2019
Ben daha meslek lisesi öğrencisiyim, sorum ise yurt dışında kolay iş bulmak için üniversiteyi İngilizce mi okumam gerekiyor yoksa İngilizcem iyi olursa okuduğum bölümünün önemi kalmaz mı?
profile image
Gülefer Mete

03.10.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

İsmet merhaba,

Belki şu soruyu sorarak başlamak uygun olur.

Yurt içinde veya yurt dışında neden İngilizce´ye ihtiyaç duyarız?

Çalışılan firma yabancı ortaklı bir firma ise ve o firmada bulunulan konum gereği yabancı ortaklar veya onların temsilcileri ile iletişim kurmak için,

Bir akademisyen isek uluslararası literatürdeki kaynaklara ulaşmak ve/veya uluslararası yayın hazırlamak için,

Bir öğrenci isek uluslararası öğrenci değişim programlarından ve/veya staj olanaklarından yararlanmak için,

Bir rehber isek iletişim sağlamak, rehberlik yapmak için,

Çevirmen isek çeviriler yapmak için,

İngilizce öğretmeni olacak isek öğrenmek ve sonra öğretmek için, ... gibi

Yurt dışında inşaat sektöründe iş yapan bir firma; idari bir kadro veya mühendis olarak işe alım yapacağı zaman yabancı dil bilgisi istemektedir. Aynı firma yapı elemanı ( duvarcı, kalıpçı, demirci vb.) olarak işe aldığı personelden ise yabancı dil bilgisi çoğunlukla istememektedir.. Yine bu firma gerek idari, mühendislik ve gerekse de yapı elemanı vb olarak işe alım sürecinde mesleki bilgiyi mutlaka sorgulamaktadır. Yurt dışı iş olanaklarından yararlanmak istiyorum diyorsan elbette ilerde yapmayı düşündüğün meslek ile bağlantılı olarak yabancı bir dili iyi düzeyde bilmen senin için bir avantaj olacaktır. İngilizce öğretmenliği için İngilizce bilmek bir zorunluk iken, spor eğitimi öğretmenliği için bir zorunluluk değil bir artı değer olabilir. Yapılan iş rehberlik değil ise sadece yabancı dil bilgisi olması yeterli ölçüt olmayacak öncelikle iyi bir mesleki eğitim bilgisi ( –ki rehberlik de bir mesleki eğitim süreci içermekte yabancı dil bilgisi artı değer değil zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır- ) mutlaka aranacaktır.

Bazen iyi düzeyde mesleki bilgi bazen yabancı dil bilgisi bazen her ikisi de karşımıza çıkan fırsatları yakalamak açısından bir avantaj olacaklardır.

GüleferEla 14.10.2019
Merhaba,

Ben bu sene liseden mezun oldum. Hacettepe Üniversitesi Makine Mühendisliği istiyorum. Bu üniversite hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim? Kafamı karıştıran bazı konular var. Makine mühendisliği çok geniş dalları olan bir meslek; fakat ben gelecekte hala böyle iyi bir konumda olup olmayacağından endişeleniyorum; çünkü şu anda bile çoğu şeyde yazılım kullanılmaya başlandı. Tesla otomobillerinde bile sürücüsüz araçlar yavaş yavaş kullanımda. Dünya genelinde robotik sistemlere karşı, yazılıma karşı bir yöneliş var. Bu konuda düşüncelerinizi almayı çok isterim. Diğer sorum da, sizce nasıl kişiler makine mühendisliği seçmeli? Bir mesleğin bize ait olup olmadığını nasıl anlamalıyız?
profile image
Mehtap Öğüt

14.10.2019

Makine Mühendisi

Ela merhaba,

Sorularına yanıt vermeye çalışacağım. Öncelikle liseden mezun olduğunu ifade etmişsin, üniversite sınavına girmedin mi , yoksa seneye yeniden mi gireceksin?
Hacettepe Üniversitesi köklü ve puanı yüksek dilimlerde olan üniversitelerimizden biri. Dolaylısı ile tüm bölümlerinin değerli ve saygın olduğunu düşünüyorum.
Makine mühendisliğine gelince;
Makine mühendisliği, mühendisliğin en eski ve en geniş alana sahip bir dalıdır...
Modern hayatta kullandığımız aklına gelebilecek hemen her ürünün ve unsurun üretiminde makine mühendisleri görev almaktadır : saatler, arabalar, televizyonlar, bilgisayarlar, binalar, altyapılar, mutfak eşyaları, robotlar ve daha nicesi...
Bazı ürünlerin de doğrudan üretiminde yer almasa da, onu üretenlerin kullandıkları makinelerin üretiminde görev alırlar : halılar, yer döşemeleri, camlar ve daha nicesi...
Dolayısı ile makine mühendisleri her yerde çalışabilirler.
Sadece bunlar da değil, birçok firmanın başında yönetici olarak da çalışma imkanı olduğu gibi analitik yeteneklerinden dolayı bankaların da özellikle mühendislik eğitimi almış kişileri istihdam ettiğini söyleyebilirim. Bunlarla da kalmayarak oldukça yaygın bir akademik yaşam imkanı da bulunmakta, üniversitelerin en saygın araştırma görevlileri ve akademisyenleri arasına girme şansın olabilecektir.

Tabii ki; her sene, çok sayıda makine mühendisinin mezun olması bir dezavantaj gibi görünebilir ama bunu aşmanın tek yolu da iyi bir yabancı dile sahip olmak ve alanında en iyisi olabilmek için çaba sarf etmekten geçiyor....

Bir mesleğin sana ait olup olmadığını, meslekler hakkında bilgi sahibi olarak (çevrenden, üniversite ziyaretlerinden, dershanelerdeki yönlendirici eğitimcilerden, internetten vb.) ve kendi eğilimlerin ile bulgularını tartarak anlayabilirsin.

Başarılar... Her şey gönlünce olsun....Simge Şengür 22.08.2019
Merhaba,

Ben inşaat mühendisliğinde bu yıl 4. sınıfım ve ikinci dönem sadece iş yeri/staj eğitimim olacak. Bunun için sizce nasıl bir yer ayarlamalıyım, nasıl bir yerde eğitim görmem benim için faydalı olur? Bence 4 ay boyunca inşaatta staj görmem benim için büyük avantaj sağlayacaktır, siz ne düşünüyorsunuz?

Teşekkürler.
profile image
Fikriye Başkan

22.08.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Staj dönemi senin uygulamadaki mühendisliği görmen açısından önemli bir dönem. 4 aylık süre zarfında kendini yetiştirmen için ve sistemin işleyişini, mühendisin uygulamadaki görev ve sorumluluklarını, iş kapsamını öğrenmen için iyi bir süre. Bu yüzden staj dönemini en verimli şekilde geçirmeni tavsiye ediyorum. Staj yapacak olduğun projenin iş açısından kapsamlı bir proje olması mesleki gelişimini sağlayacaktır. Stajını yapacak olduğun projede her birimde görev alıp ofis kısmınında, inşaat sahasında işleyişini öğrenmelisin. Öyle ki staj yapacağın yer sana sonrası için iş imkanı da sunabilir. Sana tavsiyem daima hedeflerin doğrultusunda seçimlerini yapman. Sana kolaylıklar dilerim.

Sevgiler:)Emrah 22.08.2019
Merhabalar kolay gelsin,

Ben Gaziosmanpaşa Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu mezunuyum ve mühendisliğe tamamlamak istiyorum; fakat kendime ait iş yerim olduğu için uzaktan eğitim programlarından tamamlama imkanım olur mu? Sizin görüş ve bilgilerinizi almak istiyorum.

Teşekkürler
profile image
Gülefer Mete

22.08.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Emrah merhaba,

Çalışma hayatına katılıp, çalışma hayatı devam ederken tekrardan eğitime devam etme fikri bile bazı insanlara çok itici geliyorken, kendine böyle bir hedef belirlediğin için seni tebrik ederim. Yolun açık olsun.

O kadar çok üniversite ve bölüm var ki o nedenle çok emin olmamakla birlikte uzaktan eğitimle verilen bir mühendislik eğitimi programı var mı bundan haberdar değilim. Bu nedenle bu konuda bir şey söyleyemeyeceğim. Ancak üniversitelerde ikinci öğretim olarak da mühendislik eğitimi veriliyor. Yani gündüz saati verilen örgün eğitim saatleri dışında akşam saatlerinde dersler veriliyor bu eğitimde ikinci öğretim olarak adlandırılıyor. Örgün eğitim ya da ikinci öğretime kayıt için ÖSYM tarafından yapılan sınavlara girmeniz gerekiyor.

Mezun olduğunuz Meslek Yüksek Okulu hangi mühendislik bölümlerine geçişe olanak sağlıyor, hangi kriterler isteniyor, hangi sınavlara girmeniz gerekiyor vb. bilgileri ÖSYM den doğrudan arayarak yada web sayfaları üzerinden araştırmak suretiyle öğrenebilirsiniz.Cansu Aydın 21.08.2019
Merhaba Burcu Hanım,

Çevre mühendisliği, iş olanakları, mezun olduktan sonra yaşanabilen zorluklar neler, bunları öğrenmek istiyorum. Size danışmak istedim. Çok kararsızım bu bölümle alakalı iş imkanlarının kısıtlı olduğu, maaşının yeterli olmadığı gibi şeyler duydum. Sizin düşüncelerinizi ve bu meslekte tercih edilebilmek için neler yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. İş alımlarında hangi üniversiteden mezun olduğumuza çok önem veriliyor mu, bunu da merak ediyorum. Ve mezun olduktan sonra belirli belgelere sahip olup daha yüksek maaşlarda çalışma olanaklarımız olabiliyormuş, bu konu hakkında da sizden bilgi alabilirsem çok sevineceğim. Bir de, üniversitede çevre mühendisliği okurken çift ana dal yapmak istersem en uygun bölüm ne olur, bu konu hakkında da görüşlerinizi merakla okumayı bekliyorum.

Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.
profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

21.08.2019

Çevre Mühendisi

Merhaba Cansu,

Çevre Mühendisleri için iş olanaklarını şu şekilde özetleyebilirim:

- Danışmanlık sektöründe uluslararası standartlara (ör: Dünya Bankası, IFC, EBRD, AB) göre yerel ve yabancı bankalar için ʺÇevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesiʺ raporlarının hazırlanması; Türk mevzuatına göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı için ʺÇevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED)ʺ raporlarının hazırlanması; yatırımların çevresel ve sosyal performansının ölçülmesine yönelik izleme çalışmalarının yapılması ve raporlanması (bu raporlama sadece çevre üzerine değil, kültürel miras, biyoçeşitlilik, sosyal etkiler, sağlık ve güvenlik konularını da içeren çok geniş bir kapsama sahiptir)

- İnşaat, enerji, altyapı, üretim vb. sektörlerde yatırımcı tarafında projelerin çevresel ve sosyal süreçlerin yönetilmesi (merkez ofislerde ya da sahada); bu süreçler için yerel izinlerin alınması, kredili projelerde banklara raporlama yapılması, sürdürülebilirlik raporlarının hazırlanması, iç izleme, vb. işleri içerebiliyor.

- İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili sertifikaların alınması durumunda bu kapsamda denetimlerin ve raporların yapılması

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı gibi kurumlarda çalışma olasılıkları

- Bankaların sürdürülebilirlik departmanlarında çevre uzmanı olarak görev almak

- Avrupa Komisyonu, Birleşmiş Milletler ya da sivil toplum kuruluşları (WWF, REC, vb.) vb. kurumlarda çevresel birimlerde görev almak

Bu alanların herhangi birinde zorluklarla karşılaşmaman ve seni maddi ve manevi açıdan mutlu edecek bir kariyer hedefine ulaşman için sana önerim mesleki donanımının yanında İngilizce’ni geliştirmen. Bunun yanı sıra başta Çevre Kanunu ve bu kanun altında yayımlanan yönetmelikler olmak üzere yerel çevre mevzuatını takip etmen (mevzut.gov.tr ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinden güncel mevzuata ulaşabilirsin). İlave olarak, sürdürülebilirlik, atık yönetimi, iklim değişikliği, biyoçeşitlilik, vb. gibi konularda gündemi yerel ve uluslararası kaynaklardan takip etmen.

Mezun olunan üniversite konusunda her işverenin kendi yaklaşımı vardır. Biz kendi işe alım süreçlerimizde üniversite ve not ortalaması ile İngilizce dil bilgisi (özellikle raporlamada yetkinlik arıyoruz), öğrenmeye ve çalışmaya isteklilik, gelişime açık olmak gibi kriterleri de oldukça önemsiyoruz.

Elbette ilave sertifikalar, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS ya da GIS), çevresel modelleme, İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki belgeler ve hatta sürücü belgesi sana işe alım süreçlerinde artı kazandıracaktır.

Çift ana dal olarak spesifikleştirmek istemiyorum ama jeoloji, biyoçeşitlilik, hidroloji/hidrojeoloji gibi multi-disipliner konularda teknik bilgi sahibi olman; inşaat mühendisliği, kimya/proses mühendisliği, enerji gibi alanlarda dersler alman fark yaratarak hedeflediğin standartlara ulaşmanda sana oldukça fayda sağlayacaktır.

Mesleğinde başarılar diliyorum.

BurcuFeyza 20.08.2019
İnternet sayfanızı daha önce görmüş ancak inceleme fırsatı bulamamıştım. Lakin bugün biraz kurcaladım ve fazlasıyla ilgimi çekti. Henüz çeyrek mühendisim. Önümde uzun ve zorlu bir yol olduğunun farkındayım. Mühendislik fakültesinde okumak da, okuduktan sonra iş bulmak da oldukça güç. Ama her şeyin temelinde makineler, bilim var. Artık teknoloji çağındayız. Ve bence mühendisler bu çağın baş rolleri. Sizi tebrik ederim. Kolay değil yaptığınız iş :)

Umarım hayatta emek verdiğiniz her şeyin karşılığını hayırlısıyla alırsınız. Sevgilerimle...
profile image
Nadire Eda Adanır

20.08.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba Feyza,

Güzel yorumların ve dileklerin için çok teşekkür ederim.. Diğer bölümlere kıyaslandığında biraz daha zorlayıcı süreçler geçirdiğimiz doğru ama severek ve özveriyle çalıştığın sürece eminim sen de emeklerinin karşılığını alacaksın. Başarılar ve bol şanslar!

Sevgiler,
Eda..Kübra Güllü 03.10.2019
Merhaba,

Gaziantep Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini tercih listemde ilk sıraya yazdım ve şu an bu bölümün bir öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek adına bölümü İngilizce okumak istedim o yüzden %100 İngilizce eğitim verdiği için Gaziantep Üniversitesini seçtim. İngilizcem için iyi denemez ama hazırlık eğitimiyle iyi bir seviyeye gelirim diye düşünüyorum. Sadece, çok zorlanır mıyım? Bölümü İngilizce okumak beni çok endişelendiriyor. Ayrıca çevremden yöneltilen ʺSen şimdi ne iş yapacaksın?ʺ sorularına net bir cevap verememek de beni oldukça geriyor. Fikirlerinizi ve cevaplarınızı merak ediyorum.

Teşekkür ederim.
profile image
Pınar Yanardağ

03.10.2019

Endüstri Mühendisi

Kübra Hanım Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun lisans programınız. İngilizce, iş hayatında çoğu kapı için olmazsa olmaz bir anahtar, bu sebeple İngilizce eğitim veren bir fakülte tercihiniz çok doğru olmuş. İngilizce eğitimde zorlanmazsınız, çünkü öncesinde önünüzde İngilizceye odaklanabileceğiniz koca bir yıl var. Bu yılı çok iyi değerlendirin derim. Tavsiyem, sadece derslere girmenin ötesinde, İngilizce kitaplar okumanız, filmler izlemeniz ve müzikler dinlemenizdir. Fakültede konuşma etütleri var mı? Varsa mutlaka katılım sağlayın, yoksa anadili İngilizce olan/İngilizceyi iyi bilen biriyle ücretli/gönüllü haftada 1-2 saat konuşma şansı yaratmanızı tavsiye ederim. En kötü ara ara kendi kendinize İngilizce konuşun. Özetle, grameri derslerle öğrenirsiniz ama üzerine konuşma pratiğini ve özgüvenini koymak çok önemlidir.

ʺSen şimdi ne iş yapacaksın?ʺ O kadar iyi anlıyorum ki bu soru karşısındaki duygularınızı, çünkü ben de çok maruz kalmıştım :). Endüstri mühendisliği; kısıtlı kaynaklar altında (malzeme-insan-tezgah-yazılım vb); sistem´ tasarımı, kurulumu, sürdürülebilirliği ve iyileştirmesi bilimidir. Sistem ise girdiler, süreç ve çıktılardan oluşur ve ´verimlilikle ölçülür. Endüstri mühendisliği mezunları, diğer tüm mühendislik branşlarından daha geniş bir çalışma alanına sahiptir. Gerek üretim sektöründe, gerek hizmet sektöründe, planlama/kontrol ve takip/performans ölçüm/iyileştirme/proje yönetimi gibi önemli işlerde görev alabilirler. Herhangi bir sektörde planlama (üretim-tesis-kaynak vb)/proje yönetimi/kurumsal gelişim/satış-pazarlama/muhasebe ve hatta yazılım-bilişim gibi çok çeşitli sorumluluklar alabilirsiniz. Danışmanlık da tecrübeli endüstri mühendislerinin çokça arandığı bir alandır. Esasen endüstri mühendisi, ´herhangi bir işin daha iyi nasıl yapılabileceğini bulan ve uygulayan´dır, size malum soruyu soranlara bu cevabı verebilirsiniz.

Lisans hayatınızda başarılar, kolaylıklar ve keyif dilerim.Sema Ay 22.08.2019
Merhaba,

Sakarya Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği bölümünü kazandım. Bölümüm İngilizce değil ama isteğe bağlı olarak hazırlık okunabiliyor. Bölümümün İngilizce olmamasının dezavantajları nelerdir? İsteğe bağlı hazırlık sınıfında okumalı mıyım?

Teşekkürler.
profile image
Gülefer Mete

22.08.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Sema Merhaba;

Tebrik eder ve verimli bir eğitim hayatı dilerim.

Üniversite sınavına giriyor ve akabinde bölüm tercihinde bulunuyoruz. Bölüm tercihini ise yapmayı düşündüğümüz mesleğe ilişkin olarak yapıyoruz. Üniversitelerde eğitim sürecinde öğrencileri okudukları bölümlerde çalışma hayatına atıldıklarında yapacakları işler için hazırlanmalarını sağlıyor. Bu da mesleğin gereklerini ve teknik alt yapısına yönelik ders içeriklerinin okutulması ile yapılmaktadır. Üniversitelerin ilgili bölümlerinin öncelikli amaçları öğrencilere MESLEKİ EĞİTİM vermek ve mesleğe hazırlamak. Ancak diğer taraftan globalleşen dünyada bende yer alayım dediğinizde veya bilgiye erişim, iletişim, yurt dışı iş olanakları vb dediğinizde bazen ve çoğu kere de sadece mesleki bilgi bu yeni fırsatlar için yeterli bir ölçüt olarak görülmeyebiliyor. Globalleşen dünyada her şeyden haberdar olmak, iletişim kurmak, bilgiye ilk elden erişmek vb nedenler ile başka dilleri de bilmek bir zorunluluk arz etmektedir.

Dolayısıyla iyi bir mesleki eğitim ile birlikte mezuniyette iyi düzeyde bir yabancı dil bilgisi hem eğitim devam ederken ( öğrenci değişim programları, staj olanakları vb) ve hem de sonrasında çalışma hayatına geçildiğinde iş olanaklarını etkileyeceği için zorunlu olmaktadır.

Bazı üniversiteler de mesleki eğitim sürecine yabancı dil eğitimini de dahil ederek mesleki eğitimi yabancı dille vererek öğrencileri için bir farklılık yaratma yoluna gitmekteler. Diğer yandan bazı eğitimcilerin mesleki eğitimin yabancı dil de verilmesine ilişkin itirazları olup; öğrencilerin kendi anadillerinde mesleki eğitim almalarının daha iyi nitelikli bir eğitim için şart olduğu ifade edilmektedir. Mesleki eğitimin ben de öğrencilerin kendi anadillerinde görmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, daha kendi dilimizdeki anlamını bilmediğimiz birçok terim ile eğitim sırasında ilk defa karşılaşabileceğiz. Bunları anlamlandırmak ve anlamak yabancı bir dilde eğitim alıyorken kolay olmayacaktır.

Yabancı dil seviyenin yeterli düzeyde olmadığını düşünüyorsan ve okuldaki hazırlık eğitiminin içeriği konusunda olumlu bilgiler edinebildiysen, hazırlık sınıfını okuyarak yabancı dil seviyeni belli bir düzeye getirmek için bu bir yıllık dönem kullanılabilir. Çünkü öğrenci değişim programlarına katılım, sonraki süreçte yüksek lisans düşünürsen başvurular için iyi düzeyde yabancı dil zorunludur. Diğer yandan İngilizce düzeyim iyi dolayısıyla bir yıl kaybetmeyeyim diye de düşünebilir ve hazırlık sınıfını okumayabilirsin.Önerim hangisine karar verirsen ver. İyi düzeyde en az bir yabancı dil bilgisi sana her zaman için fark yaratacaktır. Bu nedenle yabancı dil bilgini üniversite eğitimi ile birlikte yürütmek durumunda olmalı ve buna ilişkin bir program yapmalısın. Bu bir kursa gitmek şeklinde olabilir veya internet üzerinde ücretsiz birçok dokuman ve site üzerinden bir çalışma yapmak olabilir, başlangıç seviyesinden ilerledikçe daha ileri seviyeden kitaplar edinip veya pdf lerini bulup düzenli bir okuma programı yapmak şeklinde olabilir.

Umarım sorularına yanıt verebilmişimdir.

Sevgiler

GüleferSevda Demirel 20.08.2019
Merhaba,

Ben İnşaat Teknolojisi bölümünde okumaktayım. Dikey geçiş sınavıyla ODTÜ´de okumak zor olur mu sizce? ODTÜ yerine eğitimi daha hafif olan bir üniversiteyi mi tercih etmeliyim ?

Cevabınız için teşekkür ederim :)
profile image
Erdem Engin Tavlayan

20.08.2019

İnşaat Mühendisi

Sevda Merhaba,

Aklından geçiriyor olman, bu soruyu bana soruyor olman bile başarmanın yarısı sayılır. Başta zorlansan, derslerin büyük çoğunluğunu tekrar almak durumunda kalsan bile hayatının geri kalanında çok faydasını göreceğine inanıyorum. Hangi okulda okuduğunu bilmiyorum ama İngilizce problemin yoksa ve dikey geçiş sınavını geçebiliyorsan kesinlikle denemelisin.

Başarılar diliyorum.

Sevgilerimle,
ErdemDilan 20.08.2019
Merhaba,

Ben Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisiyim. Bölümüme en yakın mühendislik alanının makine olduğunu düşündüğüm için size sormak istedim. Ben İngilizce öğrenmekte zorlanmama rağmen bunun gelecekte bir gereklilik olduğunu düşündüğüm için %100 İngilizce eğitim veren bu üniversiteyi tercih ettim; ancak doğru bölümde olup olmadığımdan hala emin değilim maalesef. Ben daha çok işin laboratuvar ve geliştirme kısmında olmak istiyorum. Ancak etrafımdan Türkiye´de ar-ge yapan şirketlerin çok az ve belli üniversitelerin mezunlarını işe aldıklarını duyuyorum. Açıkçası aldığım puan ve getirisi olan bu üniversite ve bölümden şimdilik biraz kaygı duyuyorum. Sadece sizin meslek geçmişinizi de göze alarak bu konuda soru sormak istedim :) Sizce bölümümde üniversite ismi sektörde benim için dezavantaj mı? Gelecekte kendimi diğer rakiplerim arasından öne çıkarmak için, okul hayatım ve gelecekteki kariyerim için sizin bir mühendis olarak tavsiyeleriniz nelerdir?

Biraz sorum uzun oldu ama şimdiden cevabınız için teşekkür ederim :)
profile image
Mehtap Öğüt

20.08.2019

Makine Mühendisi

Bu sene Metalürji & Malzeme Mühendisliğini seçmek isteyen bir arkadaşınız ile görüşlerimi paylaşmıştım. Bence şahane bir bölüm... O paylaşımıma erişip okumanı rica ediyorum. Orada Fatih Altaylı´nın bir programından bahsetmiştim... (28 temmuz 2019) Metalürji & Malzeme Mühendisi 3 değerli hoca ile yaptığı bir bilimsel söyleşi idi... Mutlaka izlemelisin. Tam senin arzu ettiğin gibi laboratuvar ve ar-geye çok açık bir mühendislik dalı. İzleyince anlayacaksın....

Üniversite ismi belki ilk mezun olduğunda bir dezavantaj gibi durabilir, ama ondan sonra ipler senin elinde.... Kendini geliştirdiğin sürece hiçbir şeyin dezavantaj olmayacağına eminim. Ben ODTÜ mezunuyum ama sektörde başka okullardan mezun ancak kendini geliştirmiş çok değerli meslektaşlarım oldu... Hiçbir farkımız yoktu...

Önerilerime gelince;
- En az bir yabancı dili iyi derecede bilmek
- İsmi üst sıralarda olan bir üniversitede yüksek lisans yapmaya çalışmak (bu senin yukarıdaki kuşkunu da silecektir)
- Mesleğini tutkuyla sevmek
- Bilmediğini bilmek, soru sormaktan çekinmemek, bildiğini paylaşmak,
- Kendini geliştirmek için daima çalışmak vb olabilir....

Sevgiler

Not : Programı mutlaka izle, internette var, 28 Temmuz 2019Merve Demirtaş 20.08.2019
Merhaba Sevgili Mehtap Hanım,

Ben Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2.sınıf öğrencisiyim. Dikey geçiş sınavında iyi bir net yapıp ODTÜ´de makine mühendisliği bölümüne tamamlamak istiyorum. Aklıma takılan ise, bölümde göreceğim fizik dersleri çok zor olur mu ? ODTÜ yerine eğitimi daha kolay olacak bir üniversiteye mi gitmeliyim? Matematiğimi geliştirdim ama fizik beni korkutuyor :(

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
profile image
Mehtap Öğüt

20.08.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Merve Merhaba,

ODTÜ için dikey geçiş sınavını başardıktan sonra, fizik´ ten korkman için hiçbir neden yok diye düşünüyorum... Dikey geçişten sonra 3. sınıfa devam edecek isen, fizik dersi o sınıflarda yok...

Temel bilimler tabii ki tüm mühendisliklerin temelini teşkil ediyor. Ama korkman için bir neden yok... Kaldı ki şu anda okuduğun bölüm de çok güzelmiş. Ülke olarak raylı sistemlere biraz geç başladığımızdan, bölümün senin için iyi bir avantaj olabilir...

SevgilerNeşe Sürüloğlu 02.09.2019
Merhaba,

Ben inşaat mühendisliği bölümünde okuyorum. Sizce kendimi geliştirmek için hangi yan dal programlarına başvurmam gerekir?
profile image
Gamze Düzün

02.09.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba Neşe,

Seçeceğin yan dal programı ne olursa olsun sana çok fazla şey katacaktır. Hedeflerin doğrultusunda sana en çok fayda sağlayacağını ve başarılı olacağını düşündüğün alanı seçmelisin. Okuduğun üniversitede seçebileceğin çift ana dal ve yan dal programlarını araştırmalısın. Mimarlık veya diğer mühendislik dallarından sana uygun bölümü seçmen mesleki anlamda daha fazla katkı sağlayacak ve farklı bakış açısı kazandıracaktır.

Şimdiden başarılar ve kolaylıklar diliyorum...Betül 19.08.2019
Merhaba,

Ben tercih yaparken inşaat mühendisliği ile metalürji ve malzeme mühendisliği arasında kararsız kalmıştım. İş imkanı vs. olarak metalürjinin daha iyi olabileceğini düşünmüştüm. Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği geçen sene puanımın oldukça üstünde bir puanla kapatmıştı. Nasıl olsa tutmayacak diye ailemin de isteğiyle inşaatı daha öne yazdım ve o tuttu. Üzgün değilim ama çok kafam karışık ve bu senenin sonunda yatay geçişle metalürji ve malzeme mühendisliği bölümüne geçmeli miyim bilemiyorum. Yol gösterirseniz sevinirim. (Bu arada ailemin inşaat malzemeleri üzerine küçük bir şirketi var ve inşaat konusunda çevreleri geniş. Yani bu bölümde de iş olarak sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum ama ailem tercihi bana bırakıyor.)
profile image
Serap Çatalpınar

19.08.2019

İnşaat Mühendisi

Sevgili Betül,

İnşaat mühendisliği multidisipliner bir alandır. Örneğin altyapı(yol) mühendisliği, sanat yapıları (köprü,menfez,viyadük)mühendisliği, üst yapı(bina)mühendisliği, zemin mühendisliği vs. pek çok alanı vardır. Lisans eğitimin süresince tüm bu dallarda eğitim alıyorsun. Bunun yanı sıra bitirme projeni yapı malzemesinden alabilirsin. Ayrıca lisans eğitimini tamamladıktan sonra tüm diğer dallarda olduğu gibi, metalürji veya yapı malzemeleri alanında master yapabilme imkanın var. Yatay geçiş de yapabilirsin elbette ama daha dar bir alan (metalürji) seçmiş olursun. Çift ana dal yapmayı da seçebilirsin ama bu biraz daha zorlayabilir seni. Fakat her şeyden önemlisi senin neyi çok istediğin. Kesin kararlı isen ve neyi çok istediğinden eminsen onu seçebilirsin.

Umarım her şey gönlünce olur.
Sevgiler, başarılar.İsranur Gördeli 07.08.2019
Merhaba,

Karadeniz Teknik Üniversitesi iki yıllık elektronik teknolojileri bölümünü kazandım. İki yıllık bu bölümü bitirdikten sonra dikey geçiş sınavı ile elektrik-elektronik mühendisliğine geçmek istiyorum. Böyle bir yol izlemem doğru olur mu sizce, ve bir kız öğrenci olarak zorlanır mıyım? Lise boyunca hedefim hep elektrik-elektronik mühendisliği okumak olduğu için bütün zorlukları göze almayı düşünüyorum.
profile image
Nadire Eda Adanır

07.08.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba İsranur,

Zorlu hazırlık süreci, ardından üniversite sınavı ve son olarak tercih dönemini atlatıp üniversite sıralarına adım attığın için öncelikle seni tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum.

Hayalinin elektrik elektronik mühendisliği olduğunu söylemişsin, ben de sana hayaline tam olarak ulaşamasan da çok yaklaştığını söyleyebilirim. Üniversite hayatım boyunca senin yapmayı planladığın gibi dikey geçiş sınavı ile mühendislik okumaya başlamış bir sürü insanla tanıştım. Her biri de şu an mesleğinde çok başarılı mühendisler oldular. Senin de aynısını yapmaman için önünde hiç bir engel yok. Üstelik yüksek okulların eğitim programı uygulama ağırlıklı olduğundan, iki yıllık eğitiminin ardından lisansa geçtiğinde emin ol özellikle laboratuvar derslerinde hiç zorluk yaşamayacaksın. Ayrıca cinsiyet, kadın ve erkek arasındaki biyolojik farklılıkları ifade eder; senin toplumdaki yerini, kariyerini ve sosyal hayatını etkileyecek bir konu değildir. :)

BaşarılarBetül Taşkın 08.08.2019
İyi günler Betül Hanım,

Ben ODTÜ ya da İTÜ´de okumak istiyorum ama bölüm seçmek beni bir hayli zorluyor. Bir tarafta çok zor olduğu söylenilen makine mühendisliği, diğer tarafta da mezunları işsizlik sıkıntısı yaşayan bilgisayar mühendisliği var. Kendimi geliştirmeye açık bir insanım ve yüksek bir maaşla çalışmak istiyorum. Sizce hangisini seçmeliyim: bilgisayar mühendisliği mi makine mühendisliği mi?
profile image
Betül Altay

08.08.2019

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Betül,

Öncelikle makine mühendisliği de bilgisayar mühendisliği de üniversite öğrenimi açısından oldukça zor bölümlerdir çünkü her ikisinde de alan çok geniş olduğundan pek çok şeyi hızla öğrenmek gerekir. Ayrıca, bir bölümü kazanıyorsan eğer çok muhtemelen o bölümü bitirebilecek yetkinliktesindir demektir. Bu nedenlerden ötürü zorluğu bir kriter olarak değerlendirmemeni tavsiye ederim.

İşsizlik ve maaş noktasına gelirsek de kesinlikle hatalı bilgilere sahip olduğunu söylemeliyim. Aksine, özellikle Türkiye için bilgisayar mühendisliği mezunlarının maaşları diğer mühendisliklere göre oldukça yüksektir. Sen de Glasdoor gibi web sitelerini araştırıp, ʺbizim amca oğlu da ..ʺ diye başlayan yanıltıcı bilgilerden çok daha gerçekçi rakamlar elde edebilirsin. Bilgisayar/yazılım mühendislerinin diğer mühendislere daha kolay ve yüksek maaşlı işler bulmasının altında yatan temel nedenler de şöyle;

1) Bilgisayar/yazılım mühendisi için makine, fabrika vb. teçhizatlar gerekmediğinden Türkiye gibi krizin fazla olduğu bir ülkede yazılım sektörü diğerlerinden daha büyük. Üstelik, kamu, askeriye, oyun, sağlık, enerji, alışveriş, üretim gibi her alanda yazılıma ve haliyle bilgisayar/yazılım mühendisine ihtiyaç duyulmakta.

2) Bilgisayar/yazılım alanında yurt dışına çok daha kolay çıkılabiliyor çünkü tüm dünyada aynı teknolojileri kullanıyor ve aynı dili konuşuyoruz. Yazılım, istesen bile eski tool ve teknolojilerle sürdürebileceğin bir şey değil. Haliyle, pek çok alan gelişmeleri 1. Dünya ülkelerinin 10-20 yıl gerisinden takip ederken bizim alanda bu fark bulunmuyor. (Tabi ki yönetimsel, çalışma biçimi, bakış açısı, kafa yapıları gibi farklar mevcut ancak bu söylediklerim teknolojiler için geçerli.)

3) Yurt dışına çıkışların çok fazla olmasından kaynaklı olarak yurt içinde kalifiye bilgisayar/yazılım mühendisi bulmak şirketler için çok zor.

4) Bilgisayar/yazılım mühendisleri çok kolayca freelance veya full-time yurt dışına iş yapıp dolar/euro üzerinden para kazanabilmekte.

5) Bilgisayar/yazılım mühendisleri çok kolayca kendi şirketlerini kurabilmekte çünkü hem yatırım maliyeti düşük hem de yatırımcı bulmak diğer alanlara göre daha kolay.

Özetle, arz-talep dengesizliğinin şirketlerin karşısında ve bilgisayar/yazılım mühendislerinin avantajına işlediği bir düzen bulunuyor. Hele de iyi bir üniversiteden 3 üzeri bir ortalama ile mezun olursan çoğu zaman sen başvurmadan işlerin sana geleceğinden emin olabilirsin :)Gülsen Yazdıran 09.08.2019
Merhaba,

Benim sorum oğlumla ilgili. Üniversite tercihi yaptı, İzmir Yaşar Üniversitesi ve Lyon Ecam Üniversitesiyle bağlantılı elektrik elektronik mühendisliği bölümü tam burslu olarak geldi. Kaygılarımız şu yönde: eğitim dili hem İngilizce hem Fransızca olacak, ilk iki yılı İzmir´de Yaşar Üniversitesinde, son üç yılı Fransa´da okuyacak. Burs konusu ise, Türkiye´deki bölüm burslu fakat Fransa´da ödeyeceğimiz ücret indirimli olacakmış. Elektrik elektronik mühendisliği ve bu program hakkındaki fikirleriniz nelerdir, sizce vereceğimiz paraya değer mi, avantajları dezavantajları neler olur? Aslında, sınava ilk girdiğinde İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümünü istiyordu. Sizce, şu an kazandığı bölümü okusun mu, yoksa bir sene sonra tekrar sınava girsin mi?


Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

Şimdiden teşekkür ederim.
profile image
Gülefer Mete

09.08.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Gülsen hanım merhaba,

Oğlunuzu bu güzel başarısından dolayı tebrik ederim. Kendisine iyi bir eğitim hayatı dilerim.

Kazanmış olduğu üniversitenin değerli hocaların bulunduğu ve iyi eğitim olanakları sunulan bir okul olduğunu biliyorum. Edindiğim bilgiden, iki üniversite arasında bu işbirliği bu yıl ilk defa uygulanacakmış. Dolayısıyla bu yıl bu programa girenler ilk mezunlar olmuş olacaklar. Bu işbirliği bu bölümde bir ilk olduğu için üzerine düşülen daha dolu dolu bir eğitim olacaktır diye düşünüyorum.

Günümüz şartlarında mesleki bilginin yanında iyi seviyede yabancı dil bilgisi iş olanakları açısından mezunların önünü açmaktadır. Bu nedenle yabancı dil eğitiminin de üniversite mezuniyet sonrasına bırakılmayıp eğitim hayatı devam ederken yürütülmesi ve öğrenilmiş olması mezuniyet sonraki iş arama süreci için bir avantajdır. Kazandığı bölümde sunulan iki yabancı dil eğitimi ve bir yabancı dilin konuşulduğu yerde eğitim görülecek olması iyi bir fırsat olacaktır.

Mesleki eğitim bu iki dil üzerinden verilecek olacağından bu iki dil öğrenci tarafından iyi şekilde öğrenilmiş olmalı ki mesleki dersler anlaşılabilsin ve okul başarısı olsun. Hem yukarıdaki sebeple ve hem de kaygılarınızı gidermesi ve karar vermenize yardımcı olması için okula sormanız gereken konular şunlar olabilir.

İlk 2 yıl Yaşar’da okunacak;

Bu iki yıllık eğitim dönemi süresi ders müfredatı nedir?

İngilizce hazırlık dahil mi?

Öğrenci Fransızca dili eğitimi için Yaşar Üniversitesi’den nasıl bir destek alacak?

Bu eğitim döneminde Fransızca dersi olacak mı?

Bursun devamı için başarı şartı nedir?

Fransa’ya gidilmeyip Yaşar´da eğitime devam edildiğinde tam burs eğitim sonuna kadar geçerli olacak mı?

Fransa´daki eğitim süresi 3 yıl;

Bu eğitim süresi ders müfredatı nedir?

Fransızca hazırlık veya Fransızca dersleri olacak mı?

Yani Fransa´daki eğitim için Fransızca dili bilme koşulu olacak mı?

Olacak ise Fransızca dil eğitimi alınması bu programın bir parçası mı?

Mezun olunduğunda iki üniversitenin diplomasına mı sahip olunacak?

Fransa´daki eğitimin ücreti nedir?

Yurt olanak ve ücretleri nedir?

Okul bu konuda öğrenciye hangi aşamada destek oluyor?

Fransa´daki eğitim ücreti ve/veya yurt olanakları ile ilgili başarılı öğrenciler için bir muafiyet var mı?

Askeri havacılık yanında sivil havacılık sektörünün de gelişmesi ve yaygınlaşması ile bu sektöründe mühendislere olan ihtiyaçları oluşmuş ve artmış durumdadır. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümünü de uzun yıllardır var olan ve bu sektörlere mezun yetiştiren çok önemli bir üniversitedir. Havacılık sektörünün mühendis ihtiyacı sadece uçak mühendisliği ile sınırlı olmayıp birçok mühendislik branşının da istihdam edilmesini zorunlu kılmaktadır. Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü de bunlardan biridir.

Diğer yandan kazanılmış olan eğitim hakkının değerlendirilmesi ve sene kaybı olmasın isteniyor ise kazanılan bölüme kayıt yaptırıp eğitime devam ederken sınavla başka bir okula geçiş yapma olanakları da bulunmaktadır. Mühendislik bölümlerinin genel olarak 1. ve 2. Sınıf ders müfredatları benzer olmaktadır. Tekrar üniversite giriş sınavına girmek yerine geçiş ile ilgili olan sınavın şartlarını öğrenip bu sınava da girebilir. Geçiş yapılan bölümde, okunan yıl ve bazı dersleri saydırılabiliyor. Hangileri olduğu ÖSYM sayfasında bulunabilir veya okula sorulabilir diye düşünüyorum.

Mezun olduğunda iyi seviyede iki yabancı dil bilgisi bu anlamda iş olanaklarını çoğaltacaktır. İkinci yabancı dili konuşulduğu yerde okuyacak olması pekiştirmesi açısından özellikle çok iyi olacaktır. Eğitim süresince yapması geren stajlar içinde referans olacaktır. İki üniversitenin diplomasının verilmesi global anlamda iş olanaklarını arttıracaktır. Burssuz ( Fransa´daki ) olan 3 yıllık eğitim döneminin size getireceği maddi külfet ayrı olarak değerlendirmeniz gereken bir husus.

Kendi kişisel fikrim oğlunuzun başarı göstererek iyi bir fırsat yakaladığıdır. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek yine onun isteği ve cabası ile olacaktır.

Umarın biraz olsun sorularınızı yanıtlayabilmişimdir..

Oğlunuzu tekrar tebrik ediyor ve yolu açık olsun diyorum.

GüleferDamla 05.08.2019
Merhabalar,

Ben bilgisayar/yazılım mühendisliği için mezuna kalıp çok da iyi sıralama yapamadığım için ʺherhangi bir yerde mühendislik okuyacağıma sağlık alanında okurum, kendimi bilgisayar alanında geliştiririm ʺ diyerek hayallerime veda ettim. İçimde ukde kaldı. Kendimce planlarım şu şekilde: sağlık alanında mesleğim olsun, yazılımı da öğrenirim ve kendi işimi kolaylaştırmak için kullanırım. Bu sayede sağlık alanında yazılımlar yazabilirim diye düşünüyorum. Bu mümkün mü? Nereden başlamam gerek? Programlama dillerinin herhangi bir öğrenme sırası var mı? (Hiç bilmiyorum yazılımı; fakat php dersi almaya başladım)

Teşekkür ederim.
profile image
Betül Altay

05.08.2019

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Damla,

Farklı alanlarda eğitim alıp yazılım öğrenmek mümkün ve sıkça da karşılaşılan bir durum. Hatta, iki alanı ortaklaştırabileceğin için bu senin adına çok büyük bir de avantaj olur. Ancak, kendini baştan şuna da hazırlamalısın; bir üniversite eğitimine vereceğin kadar emek ve zamanı online öğrenme platformlarını kullanarak vermen gerekecek; öyle birkaç ayda öğrenemeyeceksin. Baştan bu konuda uyarıyorum ki birkaç ay sonra hevesin kırılıp pes etmeyesin :)

Sağlık alanında yazılım denince aklıma gelen 2 grup var;
(1) sağlıkçıların kullanması gereken hastane yazılımı gibi şeyler, veri girişi/kaydı vb,
(2) biyoinformatik...

1. grup için Java ve Veri Tabanlarına yönelmeni tavsiye ederim; 2. grup içinse veri analizine,
yani R, Python gibi dillere yönelebilirsin.

Kolaylıklar ve başarılar dilerim,
BetülManolya Çankaya 19.08.2019
Merhaba,

Mühendislik için özel üniversitelerin devlet üniversitelerine göre avantajlarını ve dezavantajlarını açıklar mısınız?
profile image
Mehtap Öğüt

19.08.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Manolya,

Gerek mühendislik gerekse diğer dallar için samimi fikrim şudur ki; özel üniversite/devlet üniversitesi gibi bir sınıflama yapmak yerine iyi üniversite / kötü üniversite diye sınıflama yapmalıyız.... Önüne gelen üniversite açtığı için, her ikisinde de ʺolmasa da olur...ʺ diyebileceğimiz türden eğitim kurumları fazlası ile ortaya çıktı. Üstelik bazı özel üniversiteler doğru bile olmayan reklamlar ile ʺhayalʺ pazarlıyorlar. Dünya üniversitelerinin konumunu belirleyen ciddi derecelendirme kuruluşları var, bunlardan en yaygınları ʺTHE rankingʺ ve ʺQS rankingʺ . Fikir vermesi açısından, internetten bu sitelere girip merak ettiğin okulların sıralamasına bakabilirsin...Neşe Sürüloğlu 06.08.2019
Merhaba,

Ben Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okumayı hedefliyorum. Büyük bir ihtimalle orası gelecek. İlk yıl yan dala başlamak istiyorum. Sizce inşaat mühendisliğini geliştirebilecek yan dal programları nelerdir?

Teşekkür ederim.
profile image
Fikriye Başkan

06.08.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle hedeflerine ulaşman doğrultusunda gösterdiğin çaba için seni tebrik ediyorum. Bir KTÜ mezunu olarak bu üniversitenin sana sunabileceği imkanların fazla olduğunu düşünüyorum.

Yan dal yapmak istediğini belirtmişsin bunun için üniversitenin internet sitesinde belirttiği bazı şartlar mevcut. Bunlardan biri , yan dal programına ana dal lisans programının en erken üçüncü yarıyılının başında veya en geç altıncı yarıyılının başında başvurulabiliyor olması.

Yan dal programlarında tüm mühendislik fakülteleri, mimarlık, fizik bölümü vb. bölümler var. İnşaat mühendisliği çalışma hayatında belirttiğim yan dal bölümleriyle ortak çalışmakta. Yan dal programında seçeceğin bölümün sana farklı bakış açısı kazandırabilecek nitelikte ve ilgi alanların doğrultusunda olmasını tavsiye ederim.

SevgilerYasemin Aygör 30.07.2019
Merhaba,

Ben makine mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. İlerleyen yıllarda kendimi tasarım konusunda geliştirmek istiyorum. Aklıma takılan bir şey var: okulda tasarım konusunda detaylı olarak bilgilendirilmedik. Mesela bir saat tasarlayacağız, içindeki dişlilerin ölçülerini kendi istediğimiz gibi ayarlayabiliyor muyuz? Ya da bu saat, elde olan dişli modellerinin ölçüleri ile mi tasarlanıyor? Bugün babam bana, ilerde sana M16 civata çiz dediklerinde direk çizebilecek misin diye sordu, net bir cevap veremedim, ʺHerhalde ölçü tablosuna göre çiziyorlardır.ʺ dedim. Bu soru kafamı karıştırdı, M16 deyince direk çizebiliyor muyuz acaba diye. Yani demek istediğim okuldan mezun olduğumuzda ya da tasarım konusunda kendimizi geliştirdiğimizde kendimize ait özgün tasarımlar yapabilir miyiz?
profile image
Çağla Karaaslan Hullu

30.07.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Yasemin,

Lisans eğitimi mühendislik formasyonu aldığın ve makine mühendisliğinin farklı alanlarına giriş yaptığın bir dönem, üçüncü ve dördüncü sınıfta aldığın seçmeli derslerle istediğin alanda uzmanlaşabilirsin ama gerçekten uzmanlaşabileceğin yer lisans üstü eğitim ve sonrasında iş hayatı.

Birinci sınıfta aldığımız çizim dersleri genel prensipleri ve basitçe çizim programlarının kullanımını öğretmeyi amaçlıyor, elbette bu bilgiyle de tasarım yapmak mümkün ama bu alanda uzmanlaşmak istiyorsan ileri seviye derslerle ve gelişmiş çizim programlarıyla kendini geliştirebilirsin.

Saat tasarlamak konusundaki soruna gelince cevabı ne amaçla bu tasarımı yaptığına göre değişir, büyük ölçeklerde üretim yapmak istiyorsan maliyet ve verimliliği düşünerek mevcut modelleri kullanmak daha ucuz ve daha hızlı olacaktır. Amacın tamamen yeni bir ürün yaratmak, yeni bir bakışı açısı getirmekse tamamen özgürsün, dişli ölçülerinin seni engellemesine izin verme, yeni dişliler yarat, dişlileri olmayan saatler yarat.

M16 çizmek ezberinde bilmen gereken bir şey değil, bu çizimler için gelişmiş çizim programları ve kataloglar mevcut, benim fikrim iyi bir tasarımcı bir vidanın veya civatanın nasıl çizileceğini bilen değil müşterinin ihtiyacını karşılamak üzere bir bütün olarak ürünü en iyi şekilde tasarlayan kişidir. O vidadan kaç tane kullanılacağı, ürünün neresinde ve ne boyutta kullanırsan daha verimli olacağı asıl düşünmen gereken konular olmalı. Bu da yalnızca tasarım değil aynı zamanda çok iyi mühendislik bilgisiyle yapılabilir.Hale Güner 28.08.2019
Merhaba,
Sizce endüstri mühendisliğinde eğitim hayatındayken belli bir dal seçmek mantıklı mı, yoksa gelen iş teklifleriyle mi bu gerçekleştirilmelidir?
profile image
Sertaç Yerlikaya

28.08.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Hale,

Her ikisini de yapmak mümkün. Yine de iş hayatına başlamadan önce stajlarla kendine bir yol çizmeni tavsiye ederim. İş görüşmelerinde her zaman ne istediğini ya da istemediğini bilen adaylar öne çıkarlar. Ne istediğine karar vermemiş adayları mutlu etmek kolay değildir.

Stajlarını farklı dallarda planlayabilirsin. Bölümünün istediği staj süresini tamamlamanın yanında tatillerinde ve ders programına göre okul zamanında mutlaka staj yapmanı, çalışmanı öneririm. Her zaman mesleğinle doğrudan ilgili yerler karşına çıkmayabilir, bu tip yerleri de kendini tanımak, hangi ortamlarda bulunmak istediğini anlamak için kullanabilirsin. İş hayatı ile ilgili karar vereceğin iki konu var: ne yapmak istiyorsun, nasıl bir ortamda çalışmak istiyorsun. İkisini de keşfederek bulabilirsin.

Sevgiler,
Sertaç YerlikayaSinem 29.07.2019
Merhaba!

Şu anda tercih dönemimdeyim. İlk başta sağlık düşünüyordum fakat sonradan mühendisliğe yöneldim ve sıralamamın Pamukkale Üniversitesi´ne yettiğini gördüm, tabii bu sene ne olur bilmiyorum. Sorum şu ki sizce Pamukkale Üniversitesi´nde endüstri mühendisliği okumak nasıl, hocaları iyi mi, üniversite ortamını nasıl, sosyalleşme açısından iyi mi? Ayrıca, endüstri mühendisliğinde iş olanakları iyi mi? Eğer bu bölümde okursam kendimi geliştirmek istiyorum.

Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
İyi günler!
profile image
Meryem Beylik

29.07.2019

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Merhaba Sinem;

Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, teorinin yanında sana pratiği de katacak bir bölüm. Ben bölüm, hocalar ve imkanlarından çok memnundum. Pratiğe dayalı olan her dersin bölümde proje zorunluluğu var. Bu biraz da çalışmayı ve uğraştırmayı gerektiriyor. Sınavlardan geçmek maalesef dersten geçmek anlamına gelmiyor. Bazı geceler sabahlara kadar proje yapılıyor ama bunun faydasını işe başladığında görüyorsun.

Çok kalabalık bir bölüm değil, sadece örgün öğretim 1 sınıfı var. Bu nedenle bölüm içinde hocalarla samimi bir ortam oluşuyor, aklındaki soruları rahatlıkla hocalara danışabiliyorsun. Bölüm eğlencelerinde alt-üst sınıflarla ve hocalarla keyifli zaman geçirip, eğlenebiliyorsun. Sosyalleşme sana bağlı aslında. Kulüplere katılım, çevre edinme gibi konulara göre sosyal ortamın değişebilir. Ama kulüp açısından da zengin bir üniversite.

Sana bu süreçte başarılar diliyorum.

SevgilerMiray Yurtbaşı 30.07.2019
Öncelikle merhaba,

Adım Miray, bu sene 2.sınıfa başlayacağım. Üniversitemden pek memnun değilim ve yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. Alttan iki dersim kaldı, biri algoritma ve ortalamam bu iki dersten dolayı 60 küsurun altında kalıyor. Alttan derslerimin olmasından, okuldan, hocalar ve sınıftaki durumdan dolayı çok soğudum ve bu durumdan dolayı pek iyi hissetmiyorum. Beni anlayan birilerine ihtiyacım var. Bu arada, meslekte iş bulabilmek gibi bir konuda da endişem var. Sizin tavsiyeleriniz neler olur acaba?
profile image
Kübra Varır

30.07.2019

TMK Mezunu, Makine Mühendisi

Merhaba Miray,

Senin şu anda içinde bulunduğun durumda olan çok sayıda mühendislik öğrencisi var. İş bulabilmek konusundaki endişeni bir sonraki adıma saklamanı tavsiye ederim; çünkü diğer problemler yoluna girince o kendiliğinden çözülecektir..

Öncelikli olarak neden bu şekilde sorun yaşadığına odaklanmanı tavsiye ederim; mühendislikle ilgili bir problem mi yoksa çalışmak mı istemiyorsun? Bu sorunu çözüp ona odaklanmalısın ve inan ki mühendisliği sevip sevmemek için henüz çok erken bir dönemdesin. Ayrıca ilk iş bulacağın dönemde ortalaman sana yardımcı olacak ve aslında iş verenlere senin azimli ve çalışkan biri olduğunu gösterecek bir kanıt. Derslerine odaklanmalı, bu sürecin insan hayatında çok kısa bir dönem olduğunu unutmadan çalışmalısın. Gerekirse yaz okuluna kalıp yükseltmek için ders alarak kafan rahatken ortalamanı kolaylıkla yükseltebilirsin. (Ben öyle yapmıştım. Yeni bir döneme güzel bir ortalama ve inanılmaz bir özgüvenle başlamış tüm arkadaşlarımı hayretler içinde bırakmıştım. Öğretmenlerimin ilgisini çekmiştim ve mezun olurken hepsinin referans olması için kendime fırsat yaratmıştım.)

Aslında tüm söylemek istediğim: şu an kendini bulunduğun durumdan çıkarman oldukça basit ve böylelikle istediğin yatay geçişi de yapmış olacaksın.

Ben üniversitedeyken tanıştığım çoğu mühendis keşke ben de öğrenci olsam derdi ve bana çok saçma gelirdi. Çünkü derslerin yükü omuzlarıma biniyordu ve kimse iş hayatının daha zor olacağına inandıramazdı. Fakat çalışmaya başlayınca ne demek istediklerini çok iyi anladım. Bu yüzden üniversite hayatımda çalıştığım derslere dönmeyi istiyorum bazen...

Umarım öğrenciliğin keyfini çıkarırken, için başarıyla ve gururla dolup taşar.Fatma Üzel 03.09.2019
Merhaba,
Ben şuan tercih dönemindeyim. Türk Alman Üniversitesi Makine Mühendisliği tercih etmeyi düşünüyorum ancak üniversite Almanca eğitim veriyor. Sizce makine mühendisliği için Almanca okumanın bir artısı olur mu? (İngilizcem çok iyi değil.) Yoksa bu bölümde İngilizce eğitim veren bir üniversite mi tercih etmeliyim?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.
profile image
Hazal Ece Öztürk

03.09.2019

Makine Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle dil sorun ile başlayalım. Mühendislik ve bilim dallarında aslında dil olarak matematik kullanılır, ancak iletişimini yapmak genellikle İngilizce dili ile olmaktadır. Dolayısıyla iyi derecede İngilizce bilmek hayatında çok değişim yaratacaktır. Almanca öğrenmek de faydalı olacağı gibi makine mühendisliği için bir şart değildir, ancak İngilizce dışında bir dil daha bilmek elbette ki hayat görüşünü değiştirip sana farklı bakış açıları da kazandıracağı için faydalı olacaktır. Örneğin, üniversite sonrasında ya da sırasında yurt dışına gitme ve eğitime devam etme isteğin varsa gitmeyi düşündüğün ülkenin dilini öğrenmek bir artı olacaktır. İkinci dilin, İngilizceyi yeteri kadar iyi kullandıktan sonra öğrenilmesi daha kolay ve faydalı olur.

Bölüm ve üniversite ile ilgili sorun için ise Almanya özelinde bir hayalin varsa orada gidip yaşamak ve okumak istiyorsan değerlendirilebilecek bir fırsat gibi görünüyor. Ancak İngilizce dilinde dahi hazırlık yılını okumak ve yeteri kadar bir seviyeye ulaşmak zorlayıcı olabilmekteyken Almanca için de bu riski değerlendirmek gerekir. Daha önce Almanca bilmeyip de bu üniversiteden bölüm seçmiş insanlara ulaşmak ve üniversitenin kendisi ile iletişime geçip bilgi almak bu konuda fayda sağlayacaktır. Şayet Almanya´da okumak ve çalışmak gibi net isteklerin yoksa diğer opsiyonları da dikkatlice değerlendirmekte fayda olacaktır.

Şimdiden başarılar, hangi üniversite ve dilde eğitim göreceksen de azimle hayallerini gerçekleştirmen dileğimle...Edanur Çakır 29.07.2019
Merhaba,

Tercih dönemindeyim. Elektrik-elektronik mühendisliğini okumak istiyorum. 2 sorum var:
1. Elektrik-elektronik mühendisliğini %30 İngilizce okumak mı, %100 ilginizce okumak mı daha avantajlı olur?
2. Gazi Üniversitesi mi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi mi?

Çok teşekkürler!
profile image
Gülefer Mete

29.07.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Edanur merhaba;

Tebrik eder ve istediğin üniversiteye, bölüme yerleşmeni dilerim.

İlk sorun için, anadilde eğitim görmenin özellikle mühendislikte önemli olduğunu dile getiren eğitimciler var. Yabancı bir dili iyi seviyede bilmek ise işe alınma süreçlerinde önemli bir tercih nedenidir. Diğer yandan okulların öğrenci değişim programlarından yararlanmak için de yabancı dil seviyesi önemli bir unsurdur. Yüksek lisansa (tezli için yabancı dil zorunlu) devam etmek istediğinizde yabancı dil seviyeniz yeterli değil ise doğrudan eleniyorsunuz. Yabancı dil sadece iletişim kurma aracı olmayıp mühendislik mesleğini yapanlar için yabancı dilde yazılmış kaynaklara erişim, onları okumak ve bilgi sahibi olmak vb. anlamını da içeriyor. İyi bir mesleki eğitim %100 İngilizce ile verilebiliyor ise neden olmasın.

İkinci sorunla ilgili olarak ise, bir akademisyen olarak hiç görev olmadım. Bu nedenle vereceğim cevaplar senin için belki çok yeterli olmayabilir. Gazi üniversitesinin daha eski bir okul olduğunu biliyorum. Ancak bunun dışında iki okulu karşılaştıracak şekilde bir bilgim yok. Belki şöyle bir yöntem önerebilirim. Üniversite eğitiminden senin beklentilerini (İngilizce eğitim olsun mu? Kampüsü olsun mu? Öğrenci kulüpleri olsun mu? Ulaşım olanakları nasıl? Yurt olanakları nasıl? gibi.. ) ve mezunlardan işverenlerin beklentilerini (iş ilanlarına bakılarak burası doldurulabilir) tek tek yazarak iki üniversiteden hangisinin bu taleplerin çoğunluğunu karşıladığını belirleyip, tercihini bunun üzerinden netleştirebilirsin.

Sevgiler,

GüleferAyten Şenluk 29.07.2019
Merhaba,

Bu sene ikinci kez üniversite sınavına girdim ve tercih dönemindeyim. İlk başta uçak mühendisliği istesem de puanım yetmediği için elektrik-elektronik mühendisliğine yönelmek istiyorum. Bunun sebebi daha çok kendimi geliştirmek istemem. Ama bir kadın olarak mühendislik yerine öğretmenlik seçmem gerektiği hem öğretmenlerim hem de ailem tarafından isteniyor. Başta net olsam da kafam biraz karıştı. Çünkü iş bulma endişesi var. İzlediğim videolar ve okuduğum yazılarda sırf kadın olduğu için CV´si bile alınmayan kişiler olduğunu gördüm. Bu da beni biraz endişelendirdi. Sizce kendimi geliştirmek istediğim mühendislik mi, yoksa daha kolay bir hayat sunan öğretmenlik mesleğini mi seçmeliyim? Ayrıca, sizce elektrik-elektronik mühendisliğini seçersem kendimi nasıl geliştiririm? Bir kadın olarak iş imkanları sizce şuan nasıl? Şimdiden biraz da olsa öğrenmemde faydalı olacak programlar var mı, varsa nelerdir ?

Şimdiden teşekkür ederim.
profile image
Gülefer Mete

29.07.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Ayten merhaba,

İkinci kez sınava girdiğini belirtmişsin. Ben bundan şunu anlıyorum ki bir hedefin var ve sen onu gerçekleştirmek için bir yola koyulmuşsun. Göstermiş olduğun kararlı tutumun için seni tebrik ederim.

Seninle bir kadın meslektaşım ile 10 yıl ara ile yapılan röportajı paylaşacağım. İkinci röportaj yakın bir tarihte ve genç bir üye tarafından yapıldığı için iki röportajı da paylaşmak istedim. Linkleri aşağıdadır. Umuyorum ki onun hikayesini duymak sana daha çok güç verecektir.
http://www.emo.org.tr/ekler/8745045b6a4ac96_ek.pdf?dergi=558
http://www.emo.org.tr/yayinlar/dergi_goster.php?kodu=1153

Ailenin mühendislik mesleğine yönlendirmemesi konusunu bilemiyorum sadece tahmin ediyorum, belki mesleğin çalışma şartları ile ilgili doğru bilgiye belki sahip olmayışlarındandır diye düşünüyorum. Ancak tercihlerin konusunda yönlendirme yapan öğretmenlerinin salt toplumsal cinsiyet rolleri ekseninde bir mesleki yönlendirme yapması sorunun devamında ifade ettiğin “sırf kadın olduğu için CV´si bile alınmayan kişiler olduğunu gördüm.” durumunu yaratan anlayıştır aslında. Her ne meslek seçersen seç o mesleği yapacak olan sen olacaksın. Sevmediğin bir mesleği yapmaya kalmak başarı getirmediği gibi seni mutlu da etmeyecektir.

Mühendis, mimar, şehir plancısı kadınların neler yaptığına ilişkin bilgileri incelemen için mühendis, mimar ve şehir plancılarının üyesi oldukları meslek odalarının bağlı olduğu Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nde mühendis, mimar, şehir plancısı kadınların oluşturduğu ve şimdiye kadar beş kurultay üç sempozyum yapan Kadın Çalışma Grubu’nun yaptığı çalışmaların yer aldığı linki de aşağıda paylaşıyorum.
https://www.tmmob.org.tr/sayfa/tmmob-kadin

Sevgiler,

GüleferSevgi 29.07.2019
Merhaba,

Üniversite tercihlerinin bitmesine son iki gün kaldı ve ben inşaat mühendisliği yazacağım; ama iki üniversite arasında çok kararsız kaldım. Biri Eskişehir Teknik Üniversitesi, diğeri Abdullah Gül Üniversitesi. Acaba sizin bir bilginiz var mı bu üniversiteler hakkında?İnşaat mühendisliği okurken şehir ne kadar önemli çünkü Eskişehir sosyal bir şehir, Ankara ve İstanbul´a da yakın. Bunun yanı sıra Kayseri sosyal olmayan bir şehir. Ayrıca internette İTÜ veya ODTÜ gibi okullar kazanamadıysanız boşuna okumayın gibi yorumlar çok moralimi bozuyor okul sizce ne kadar etkili?
profile image
Fikriye Başkan

29.07.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle bu tercih döneminde sana bolca sabır ve kolaylık diliyorum

Belirttiğin üniversiteleri karşılaştırdığımızda ikisinin de birbirine karşı üstünlükleri olduğunu söyleyebilirim. Bu iki üniversitenin karşılaştırmasını daha doğru yapmak için bu üniversitelerde okuyan öğrencilerle,eğitmenlerle vb. iletişime geçmeni ,onlarla fikir alışverişi yapmanı, artı ve eksi yönleriyle karşılaştırmanı tavsiye ediyorum. Benim fikrim üniversiteye ismi kadar eğitmenlerinin de değer kattığı yönünde.

İTÜ ve ODTÜ ülkemizin kaliteli eğitim veren kurumlarından ama bu tüm başarılı mühendislerin bu üniversitelerden mezun olduğu anlamına gelmiyor.Diğer üniversitelerimizde de başarılı, kaliteli eğitmenlerimiz var ve bu üniversitelerde başarılı mühendisler yetiştiriyor.Bu dönemde senin isteklerin ve hedeflerin çevrendeki söylentilerin önüne geçmeli.

Şehirleri sosyallik açısından karşılaştırırken kullandığın ölçütü bilemiyorum ama kendini geliştirme açısından düşünüyorsan gelişmiş bir şehrin sana sunabileceği imkan daima daha fazladır.

Başarılar,
Sevgiler.Ayşe çelik 31.07.2019
Ben metalürji ve malzeme mühendisliği hakkında soru soracaktım. En yakın olduğu bölüm makine mühendisi olduğu için size sordum bölümün iş bulma imkanı nasıl? Tavsiye eder misiniz bu bolümü?
profile image
Mehtap Öğüt

31.07.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Ayşe,

Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bence şahane. Pazar günleri, Haber Türk kanalında Fatih Altaylı´nın bilimsel programları oluyor. Geçen pazar (29.07.2019) konuyla ilgili üç değerli bilim insanı vardı. Onları dinledikçe, ʺbir daha imkanım olsa mutlaka malzeme-metalürji okumak isterdim...ʺ diye düşündüm. Muhakkak izle, muhteşemdi, tekrarını da izledim...Çalışma alanı da o kadar geniş ki; cevheri ayrı, çeliği ayrı, camı ayrı, kompoziti ayrı, polimeri ayrı... Alanı çok geniş, multi disipliner çalışmaya çok açık, çok keyifli bir bilim dalı.

Umarım dediğin bölümü seçmişsindir...
Şimdiden tebrik eder başarılar dilerim,

SevgilerBeyza Abacı 26.07.2019
Merhabalar,

Önümüzdeki iki gün içinde tercih yapmam lazım ve çok kararsızım. Hayalim diş hekimliğiydi fakat olmadı; bu yüzden endüstri mühendisliği veya matematik öğretmenliği istiyorum. Endüstri mühendisliği okumuş birisi olarak sizin de fikirlerinizi öğrenmek isterim. Sizce geleceği var mı?
profile image
Meryem Beylik

26.07.2019

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Merhaba Beyza;

Endüstri mühendisliği ve matematik öğretmenliği ikisi de sayısal görünse de çok ayrı meslekler. Şu anki gelecekte, ikisinde de iş imkanı var. Ama günümüzde her şey çok hızlı değişiyor ve yarının geleceği bile bugününkinden farklı oluyor. Benim sana tavsiyem, hangisinde kendini daha mutlu hissedeceksen onu tercih etmen. Mesleğini sevdikten ve kendini geliştirdikten sonra bence iş imkanı rahat bulabilirsin. Sadece kendini öğretmen olarak mı görmek istiyorsun, mühendis olarak mı görmek istiyorsun onu düşün ve kendini o şekilde hayal et.

Sevgiler.Hatice Nur 31.07.2019
Merhaba,

Tercih dönemimin son günlerindeyim. Ben aslında uçak mühendisliği okumak istiyorum. Ama bu bölümle en yakın bölüm siz olduğunuz için sormak istiyorum. Uçak mühendisliği ile ilgili fikirleriniz nedir? İş bulma olanakları nasıldır?
profile image
Mehtap Öğüt

31.07.2019

Makine Mühendisi

Hatice Merhaba,

Uçak mühendisliği, uzay, havacılık bence gelecekte önü açık mesleklerden biri. Özellikle günümüz Türkiye´sinde bu konulara önem vermek bir misyon olarak hedefe konduğundan umarım iş bulma konusunda bir sıkıntı olmaz.

Beni tek endişeye sevk eden; herhangi bir meslek popüler olduğunda; piyasa ihtiyacı planlanmadan, üniversiteler o bölümleri açıyor. Bu da iş bulma konusunu sıkıntıya sokuyor. Bence burada önemli olan üniversitenin saygınlığı ve kişilerin eğitim süresince ve sonrasında kendilerine kattıkları artı değerler...

Sevgiler
MehtapHande Karasu 14.10.2019
Hocam merhaba,

Makine mühendisliği ve endüstri mühendisliği arasında kaldım. Makine mühendisliğinden mezun olmak zormuş gibi bir algı var ve bir kadın olarak zorlanır mıyım bilmiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.
profile image
Mehtap Öğüt

14.10.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Hande,

Benim üniversiteye gittiğim yıllarda endüstri mühendisliği diye bir bölüm yoktu. Biraz fazla ihtisaslaşmanın ürünü olarak, makine mühendisliğinin içinden doğdu. Eğitim müfredatı ve piyasada çalıştıkları alanlar da oldukça benzer. ʺKadın olarakʺ kendinde bir eksiklik görme eğilimin beni üzdü... Kadın-erkek ne fark eder? Temel bilimler dahil tüm teknik branşlarda kolay-zor ayrımı yapmak bence çok sağlıklı değil... Neye göre ve kime göre? Bence ders derstir, neye başlarsan onu öğrenirsin. O yüzden hangisini gönlün daha çok istiyorsa ve/veya hangisine puanın tutuyorsa gönül rahatlığı ile tercih edebilirsin.

Kolay gelsin, her şey gönlünce olsun...
MehtapD.D. 30.07.2019
Merhaba,
Bu yıl YKS sınavına girmiş tercih döneminde olan bir öğrenciyim. Süleyman Demirel Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü yazmayı düşünüyorum; ama genel olarak mühendislikte okuduğumuz okulun isminin önemi büyük ve bu yüzden gelecek kaygısı içindeyim. Bu okulu okuduktan sonra iş bulma ihtimalim, diğer başarılı üniversitelere göre nedir? Düşünceleriniz ve önerinizi paylaşır mısınız?
profile image
Kübra Varır

30.07.2019

TMK Mezunu, Makine Mühendisi

Merhaba,

Bu zorlu süreci geçtiğin için öncelikle tebrik ediyorum.

Soruna gelince aslında hangi üniversiteden çok hangi iş diye düşünmeni tavsiye ediyorum. Çünkü eğer gerçekten makine mühendisi olmak istiyorsan üniversite isminden ziyade senin hevesin geleceğini oluşturacaktır. Nadir noktalarda marka üniversiteler etken olabilir fakat mesleğini keyifle yapmana engel olacak noktalar değil.

İş bulma kısmında ise üniversitede okurken kendine yatırım yapmalı ve mesleğinle ilgili olmalısın. Sen farklılık yaratırsan üniversite ismini arka plana atmış olacaksın.

Umarım her şey dilediğin gibi olur.Sude Nur 29.07.2019
Öncelikle merhaba,

Liseden bu yıl mezun oldum. Şimdi tercih dönemindeyiz. Küçüklüğümden beri havacılığa merakım hep vardı. Ben de bundan dolayı havacılık sektöründe çalışmak istiyorum gelecekte.

Fakat Türkiye´de havacılıkla ilgili üniversite bölümlerinin azlığından dolayı işimi garantiye almak için (mezuna kalmadan bir an önce yerleşmek için) mühendislik bölümlerini tercih listeme yazmayı düşünüyorum.

Sorum şu: elektrik - elektronik mühendisliği bölümünden kendimi her alanda geliştirip (dil, sosyal çevre vb.) ek derslerle de bir şeyler katsam, yüksek lisansımı da aviyonik üstüne yapsam havacılık sektöründeki hava araçları elektroniğiyle ilgili bir alanda iş bulma şansım var mı?

Şimdiden teşekkürler. Cevabınız benim için çok önemlidir.
profile image
Gülefer Mete

29.07.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Sude Merhaba,

Tebrik ederim ve başarılar dilerim.

Üniversite tercih döneminde benim de havacılık sektörü ve uçak mühendisliği ilk tercihimdi.

Sonrasında başka bir mühendislik tercihime yerleştim ve ilk tercihime yerleşmemiş olmanın verdiği moralsizlikle tekrar denemek yerine yerleştirildiğim bölümde kalıp okuluma ve çalışma hayatıma devam ettim. Şu an yaptığım meslekten memnunum fakat ilk tercihim olan havacılık alanında da çalışmayı çok isterdim.

Yazdıklarından görüyorum ki sen kariyer konusunda gerçekten çok iyi bir planlama yapmışsın ve kariyer hedefine seni ulaştıracak alternatif yolları şimdiden planların içine dahil etmişsin. Eminim ki başarılı olacak ve hedefine ulaşacaksın.

Elektrik Mühendisleri Odası tarafından 2015 yılı 19-20-21 Kasım tarihleri arasında İstanbul Harbiye Askeri Müze Kültür Sitesi içinde EEMKON ( Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi’nin birincisi *, bu yıl aynı ayda üçüncüsü yapılacak ) yapılmıştı. Kongredeki sempozyum başlıklarından birisi de “ Elektronik Sanayi Uygulamaları “ idi. Ben çalıştığım sektör olmamasına karşın merak edip, çok değerli hocaların ve sektör bileşenlerinin konuşmacı olduğu bu sempozyum oturumlarına katılmıştım ve orada ilk defa havacılık sektöründe yer alan kurumların çalışmaları konusunda biraz bilgi sahibi olmuştum. Sempozyum konuşmacılarını izlerken ve salondan gelen sorulardan ( salondaki izleyicilerin çoğunluğu yirmili yaşlarda idi.) anladığım hızlı gelişen ve nitelikli personel ihtiyacı fazlaca olan bir sektör olduğuydu. Askeri havacılık sektöründen gelen ve özelde de havacılık sektöründe çalışmış olan bir arkadaşımın eşinden aviyonik üstüne edindiğim kısa bilgi ilettiği şekilde aşağıdadır.

“ Telsiz, en basit tabiriyle pusula yerine geçen HSI, durum cayrosu, seyrüsefer (navigasyon) sistemleri, VOR, ILS, rota planlama, radar, gece görüş sistemleri, gps, galieo, küresel yönlendirme sistemleri, sivil askeri sistemleri geliştiren TUSAŞ, Bayraktar, ASELSAN, Mikes, Kale, Vestel gibi yerli ve Türkiye’de şubesi olan birçok şirket var.”

İyi bir kariyer planlaması yapmışsın.

Yolun açık olsun.İrem Gün 26.07.2019
Bu sene sınava girdim ve şu an tercih dönemindeyim. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği yazmayı düşünüyorum ama internette maaşlarının başlangıç için 3500 lira civarı olduğu yazıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi gibi bir okuldan da mezun olursam bu maaşa mı işe başlarım yoksa ücret değişir mi ? Ne kadar sürede daha iyi bir maaş alırım?
profile image
Gülefer Mete

26.07.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili İrem Merhaba,

İsteğin bölümde arzu ettiğin şekilde bir eğitim ve güzel bir çalışma hayatı diliyorum.

Mühendislik bölümleri hala üniversite sınavında çok yüksek puanlar alınarak girilebilen ve eğitim süreçleri de ciddi çalışma gerektiren bölümlerdir. Doğal olarak mezun olduğumuzda daha iyi ücretler ile işe başlamak istiyoruz. Geçen yıl şubemizin 50. yılı dolayısıyla gerçekleştirilen söyleşide mühendislik mesleğinde ellinci yıllarını gerilerde bırakan mühendis büyüklerimiz konuk konuşmacı olmuşlardı. Konuşmacılardan biri 1950 den sonra 1960´lı yıllara kadar kamuda yeni işe başlayan bir mühendisin o zaman için kaymakamdan daha çok ücret aldığını ifade etmişti. Bugün gerek kamuda ve gerekse özel sektörde aynı meslek grubu için bile farklı kurumlarda farklı ücret politikaları var. Özel sektörde çalışanların ücretleri konusunda ise çok daha farklılık ( alt ve üst sınır arasında ) var. Üniversite ve/veya bölüm sayılarının artması ile her yıl mezun olan öğrenci sayıları da artmakta, buna karşın her mezunu istihdam edecek yeterli nitelikli iş yeri , üretim tesisi ise hale hazırda mevcut değil. Bir tarafta sayıca az iş, diğer tarafta sayıca fazla mezun olması maaş skalasının çalışan aleyhine düşmesinde bir unsur.

Diğer taraftan mühendis, mimar, şehir plancısı meslek mensuplarının odalarının bağlı oldu birlik (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) tarafından belirlenmiş olan asgari ücretler var iken bu ücretin meslek mensuplarına ait bordrolara yansıtılması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmamış olması da bir başka önemli unsurdur. TMMOB ( Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ) tarafından her yıl asgari brüt bir ücret açıklanmaktadır.

Kurumsal firmalarda işe alımlarda iş başvuruları için belli kriterler arandığı ilanlarında belirtilmekte ve aranan pozisyon içinde bir ücret aralığı ilan da yazılmasa da mutlaka belirlenmiş olmaktadır. Bazı kurumlar için işe alım kriterleri arasında belli üniversiteler de yer almaktadır. Teknik üniversitede bu üniversitelerden biridir. Yine kurumsal firmalarda çalışanlar için bir ücret politikası vardır. Başlangıçta alınan ücret belli kriterler ile zaman içerisinde değişmektedir.

Sevgiler

GüleferSevda Turunç 24.07.2019
Merhabalar,

Bu yıl liseden yeni mezun oldum. Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü´nü yazmayı düşünüyorum. Belli bir İngilizce seviyem ve hemen öğrenme becerim var; ama iş bulma konusunda endişeliyim. Bu okulu ve bölümü yazmamı önerir misiniz?

Teşekkürler.
profile image
Çağla Karaaslan Hullu

24.07.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Sevda,

Seçeceğin okul ve bölüm konusunda bu iyidir bu değildir kadar net bir cevap vermenin doğru olduğuna inanmıyorum, önemli olan kendin için en iyi olanı bulmak.

İki farklı cevap vereceğim. İlki sıklıkla herkesten duyacağın klişe cevap, mutlu olacağın, seveceğin mesleği yapmak... Eğer ne istediğinden eminsen, tüm artı ve eksiklerini düşünerek yapmak istediğin bir meslek varsa, sadece hayal kurarak değil bilinçli olarak bir seçimin varsa o meslek için gerekli bölümü okuman.

Ama eğer ne istediğin konusunda o kadar net değilsen, aldığın puana göre sana uygun olabilecek bir okul ve bölüm seçmeye çalışıyorsan mühendislik okumanın önündeki seçenekleri arttıracağına inanıyorum. (Elbette bunu sayısal alana ilgin ve yeteneğin olduğu varsayımıyla söylüyorum.) Mühendislik formasyonu almak, köklü bir üniversitenin mühendislik diplomasına sahip olmak ve bu sırada da olabildiğince kendini geliştirmek, ne yapmak istediğine karar vermek mezun olduğunda sana birçok fırsat sunacaktır. Ben makine mühendisliği okudum ama yıllardır ilaç sektöründe pazarlama alanında çalışıyorum. Fabrikada üretimde çalışan arkadaşlarım da var, Ar-Ge departmanında tasarım yapanlar da... Hepimiz aynı bölümü okuduk ama şu anda yaptığımız işler birbirinden çok farklı.

Mühendisliğe ilgi duyuyorsan ve önündeki dört sene boyunca sistematik bir şekilde çalışmaya ve kendini her yönden geliştirmeye hazırsan, bu seçimi yapabilirsin. Kendini geliştirmenin altını çizmek isterim. Çok iyi İngilizce hatta artı bir dil daha konuşabilmek, farklı alanlarda stajlar yapmak, iyi iletişim kurmak ve kendini iyi ifade edebilmek, seni mezun olduğunda ayrıştıracak özellikler olacaktır.

Umarım karar vermene yardımcı olabilirim.

Teşekkürler,

ÇağlaBeyza Uzun 26.07.2019
Merhaba,

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği istiyorum, sıralamam da yetiyor. Şunu sormak istiyorum: elektrik mühendisliğinin günümüze pek uymadığını, elektroniğin daha iyi olduğunu söylüyorlar. Günümüzde iş olanakları nasıldır?
profile image
Gülefer Mete

26.07.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Beyza Merhaba,

Tebrik eder ve istediğin okulda güzel bir eğitim hayatı geçirmeni dilerim. Evimizde elektriğin birkaç saat kesildiği bir zamanı şöyle bir gözümüzün önüne getirelim. Aydınlatmalar, çamaşır, bulaşık makinesi, televizyon, bilgisayar, kombi, zil, kapı otomatiği vb. çalışmıyor. Asansör çalışmıyor. Cep telefonu çalışmıyor.

Sonuç;

Akşam saati ise aydınlatma yok ve içerisi karanlık,
Çamaşır, bulaşık birikmiş su var elektrik yok çalıştıramıyoruz,
Hava soğuk fakat kombiyi çalıştıramıyoruz,
Telefonlarımızın şarjı bitmiş ise iletişim kuramıyoruz,
Bilgisayarda yapılması gereken işlerimiz var ise yapamıyoruz, mail gönderip alamıyoruz,
Yüksek katlı bir binada bulunuyorsak aşağı inemiyoruz veya hastamız, engelli yakınımız var aşağı indiremiyoruz... gibi.

Yani sözün kısası elektrik olmadığında evde dahi ufak çaplı bir kriz yaşıyoruz. Elektrik hayatımızın o kadar içinde ki ve artık olmazsa olmazı durumundadır. Bu nedenle üretiminden , iletimine, dağıtımına, son kullanıcıya ulaştırılmasına ve tabi son kullanıcı noktasındaki cihazlara kadar elektrik mühendisleri bu işin içinde oluyor, olacaklar ve olmak zorundalar. Çamaşırı, bulaşığı elde yıkarken, çamaşır yıkama için merdaneli makineler ile tanışmamız çok uzak bir tarih değil. Bulaşık ve çamaşır makinelerinin evlerde yaygın olarak kullanımı son otuz yılda oldu. Bilgisayarlar keza 2000´li yıllardan sonra ev ve iş yerlerimizde yaygınlaştı. Büro ve evlerimizde zorunlu bir ihtiyaç halini aldı. Özellikle şehirde yaşayan, çalışan insan ihtiyaçları yanında, daha az insan iş gücü ile daha hızlı, daha standart, daha çok, daha ucuz, vb. nedenler ile işimizi kolaylaştıran ürünler, cihazlar, makineler, fabrikalar vb. yapılıyor ve yapılmakta. Doksanların başında cep telefonları ilk çıktığında çok lüks bir ihtiyaç ve çok pahalı iken şuan ailedeki en küçük bireyin bile elinde mevcut. Bu nedenle elektronik dediğimiz sektörde keza bu yönde gelişiyor ve iş olanakları açısından daha farklı iş alanları yaratıyor. Önceden elektronik denildiğinde sadece belki aklımıza basit elektronik kartlar geliyordu. Bugün biz artık endüstri 4.0 , robotlar, insansız fabrikalar, üç boyutlu yazıcılar gibi konuları konuşuyoruz. Dolayısıyla şimdi artık elektronik ile birlikte yazılımda birlikte konuşuluyor ve bir arada gidiyor. Yani elektronik mühendisleri artık yazılım konularında da eğitim alıyor ve uzmanlaşıyorlar. Ne kadar teknolojik cihazlarda yapsak elektrik olmadan onları çalıştırmamız şuan ki teknoloji ile mümkün görünmüyor. Elektronikte bunlar olurken elektrikte neler olur diye baktığımızda , yenilebilir enerji kaynakları dediğimiz güneş ( GES ), rüzgar, biyogaz, vb. gibi farklı ve çevreye zarar vermeyen elektrik üretim kaynaklarına yönelim ve onların teknolojilerine yatırımlar artıyor.

Her iki mühendislik içinde iş olanakları yukarıda ifadeye etmeye çalıştığım nedenler ile gelişmeye açık durumdadır. Ancak ülkemizde, mühendislik fakültelerinin ve bölümlerinin sayılarının ve mezun sayılarının yıllar itibarıyla artmasına karşın yine ülkemizde yeterli düzeyde istihdam olanağı yaratılamıyor oluşu hala bir problemdir. Bu da mezunlar açısından az sayıdaki daha iyi iş olanakları için daha donanımlı olma zorunluluğunu getiriyor.

Umarım sorularını cevaplayabilmişimdir.

Sevgiler

GüleferBeyzanur Açık 23.07.2019
Merhaba,

Ben inşaat mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Bu yaz yapı stajımı küçük bir taşeron firmada 250 yataklı hastane inşaatında yapacağım. Firmanın küçük olması beni üzüyor acaba çok şey öğrenemez miyim? Staj amirim hava sıcak sizi çok fazla dışarı çıkarmam demişti. Bense öğrenmek için çok hevesliyim . Stajımı verimli geçirmek için neler yapmamı önerirsiniz?
profile image
Fikriye Başkan

23.07.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Stajyerlik döneminin; öğrencinin okuldaki eğitiminin üstüne, uygulamadaki mühendisliği görmesi açısından önemli bir süreç olduğunu düşündüğüm için bu dönemi en verimli şekilde geçirmeni tavsiye ederim .

Stajını küçük bir firmada yapman az şey öğreneceğin anlamına gelmez. Staj döneminde bulunduğun şantiyenin bütün birimlerinden gerekli bilgileri öğrenmeni, sana katkıda bulunduğunu düşündüğün tecrübeli mühendislerin yanında kendini yetiştirmeni ve bu şeflere merak ettiğin konuları sormanı, şeflerinden sana sorumluluk vermelerini istemeni tavsiye ederim. Bunun yanında sahadaki işçilerle de iletişim halinde olmanı, onlara işle ilgili öğrenmen gerekenleri sormanı, diğer stajyerlerle bilgi alışverişi yapmanı tavsiye ederim.

Stajyerlik dönemi mühendisliğe bakış açının genişleyeceği bir dönem, bu dönemi en verimli şekilde geçirmen dileğiyle...

Sevgiler:)Ernur Demirel 23.07.2019
İyi günler,

Ben bu yıl üniversite sınavına girdim ve tercih dönemindeyim. Ben çok uzun zamandır mühendislik bölümüne ilgi duyduğum için bu bölümde tercih yapmak için araştırma yapıyordum. Sıralamaya göre Hacettepe Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği tutuyor . Hacettepe Üniversitesi İngilizce eğitim veriyor ve iyi eğitim verdiği söyleniyor, Yıldız Teknik Üniversitesi Türkçe eğitim veriyor ama öbür taraftan da adı mühendislik alanında daha fazla duyulmuş bir üniversite. Sizce bu durumda tercihi hangi taraftan yapmak daha mantıklı olur? Bir de çevreden ileride aile hayatıma ve kendime zaman ayırmam için mühendislik çalışma saatlerinin, doğum izni vb. şeylerin sorun olacağını; onun yerine iyi bir mimarlık yazmamın daha mantıklı olabileceğini söyleyen tanıdıklarım oldu. Bu konu hakkında önerileriniz ve söylemek istediklerinizi duymayı çok isterim.

Çok teşekkür ederim kolay gelsin.
profile image
Nadire Eda Adanır

23.07.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba Ernur,

Öncelikle seni tebrik etmek isterim. Tercih dönemi, bana kalırsa, sınava hazırlık döneminden bile daha önemli ve zor geçen bir dönem. Ama anladığım kadarıyla hedefini belirleyip, yapmak istediğin mesleği seçmişsin ve iş sadece okul tercihine kalmış. Her iki üniversite de ülkemizin sayılı eğitim kurumlardan, hangisinden mezun olursan ol önünün açık olacağını düşünüyorum. Eğitim dilinin İngilizce olması, derslerine çalışırken sürekli İngilizce kaynaklar okumak ve dinlemek dil bilgini taze tutacak ve gelişmeni sağlayacaktır. Özellikle mühendisler için, iş hayatında İngilizceyi aktif olarak kullanmanın önemini düşündüğümüzde, okulda bu açığı kapatman senin için büyük bir avantaj olacaktır. Yine de her iki üniversiteden mezun mühendislere ulaşıp bilgi aldıktan sonra kıyaslama yapmanı tavsiye ediyorum.

Çevrendeki insanları elbette dinlemelisin ama sonuçta bu senin hayatın ve kararı verecek olan da sen olmalısın. Her mesleğin kendince zorlukları var mühendislik de özveri gerektiren bir meslek ama gerçekten severek yaptığın işin olumsuz tarafları bile seni, sevmeden yapacağın bir işten daha mutlu edecektir. Ayrıca bahsettiğin izin, mesai vb. konular yaptığın mesleğe göre değil çalıştığın kuruma göre değişen durumlar.

Bu yüzden sana tavsiyem, çevreden duyduklarından çok, bu dönemde yaptığın araştırmalar sonucunda edindiğin bilgileri kendi yeteneklerini ve karakterini göz önünde bulundurarak değerlendirip karar vermen..

Umarım kafandaki soruları çözmende az da olsa katkım olmuştur.

Başarılar.

Sevgiler,

Eda..Neslihan kılıç 01.10.2019
Merhaba,

Ben bilgisayar programcılığını okumaktayım. Hedefim DGS (dikey geçiş sınavı) ile mühendisliğe çevirmek. Kime sorsam mühendisliğin önü kapalı diyor. ʺBilgisayar mühendisliğine fazla önem vermiyolarʺ diyolar, sizce okumalı mıyım? 
profile image
Betül Altay

01.10.2019

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Neslihan,

Bu bilgisayar mühendisliğinin önü kapalı diyenleri gerçekten merak ediyorum. Keza ODTÜ Elektrik Elektronik, ODTÜ Makine Mühendisliği, Hacettepe Tıp vb. mezunu arkadaşlarım dahi yazılıma yönelmeye çalışıyorlar. Hatta deneyimli olanları öğrenci veya yeni mezunken bunu yapmamış oldukları için oldukça pişmanlar. Bazısı mevcut kariyerlerini yok saymayı göze alıp baştan başladılar. Emin ol, bilgisayar mühendisliğine kriz anında bile çok önem veriliyor. Onlara tek bir konuda katılabilirim; bilgisayar mühendisliği = diploması değil. DGS ile geçiş yapıp, dersleri geçecek kadar öğrenip, diploma alıp mühendislikten çok uzak kalacağın gibi; bunları yapmadan yeterince yazılım ve teknoloji öğrenip, freelance işlerle kendini geliştirip çok iyi bir bilgisayar mühendisi de olabilirsin.Aslı Nur RIZVANOĞLU 26.09.2019
Merhaba Burcu Hanım,
Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim.Bu ay içerisinde stajımı başlatacağım. Açık öğretim fakültesinden İş Sağlığı ve Güvenliği okumayı düşünüyorum, sizce okumalı mıyım iş hayatımda bana yardımcı olur mu yoksa lisans eğitimime ayak bağı mı olur?
Teşekkür ederim.
profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

26.09.2019

Çevre Mühendisi

Sevgili Aslı Nur,

İş Sağlığı ve Güvenliği alanında alacağın bir eğitim ve/veya katılacağın sertifika programlarının sana ilave değer katacağını düşünüyorum. Piyasada bir çok pozisyonun tanımı Çevre, Sağlık ve Güvenlik (ÇSG) Uzmanı olarak görebilirsin. Ayrıca doğrudan İş Sağlığı ve Güvenliği alanında çalışmana da olanak sağlayabilecektir.

Başarılar dilerim.Nazan Aksu 01.10.2019
Merhaba,

Sizce İngilizcesi çok kötü olan birisi bilgisayar mühendisliğini seçmeli mi? Benim İngilizcem çok kötü bu yüzden tercih etmemeyi düşünüyorum. İngilizcem çok kötü bile olsa seçebilir miyim? Günümüzde bilgisayar mühendisliğinden çok fazla mezun var. İşsiz kalmaktan korkuyorum. Şuan tercih dönemindeyim. Sizin gibi başarılı bir sıralamaya sahip değilim. Sizce orta derecede bir üniversitenin bilgisayar mühendisliğine gitmeli miyim?
Sorularımı cevaplandırırsanız çok mutlu olurum.

Teşekkürler.  
profile image
Betül Altay

01.10.2019

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Nazan,

İngilizce bilmiyor olman bölümü seçmeden önce bir sorun değil, ki ülkemizde pek çok insanın İngilizcesi iyi olmadığı için üniversitelerde hazırlık sınıfları var :). Ancak, mezun olduğunda hala bilmiyor olursan bu kesinlikle bir sorun olacaktır. Bu yüzden öğrenmen şart! İşsizlik ise ülkemizde her alanda önemli bir problem. Ancak, diğer alanlarla karşılaştırıldığında bilgisayar mühendislerinin işsizlikten en az etkilenen meslek grubunda olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tabi ki kendini her zaman geliştirmeye devam etmek, öğrenmeyi bırakmamak ve üniversitede dersleri geçmenin çok daha ötesinde kendini geliştirmeye çabalamak lazım başarılı olmak için.Kebire Nurcan Karaman 31.07.2019
Sevgili Mehtap Hanım

Ben bu yıl üniversite sınavına girdim. Bir tercih dönemindeyim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Kafam çok karışık. Makine mühendisliği düşünüyorum. Bölümün zor olması biraz gözümü korkutuyor. Mezun olduktan sonra işsiz kalmaktan korkuyorum. Sizce iş bulma imkanı nasıl? ODTÜ gibi büyük yerleri kazanacak bir sıralamam yok. Bana tavsiye edebileceğiniz daha düşük sıralamalı üniversiteler var mı? Sakarya,Kocaeli,Karabük illerindeki makine mühendisliği eğitimi iyi diyorlar siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? İngilizce eğitimim çok iyi değil, bu benim için ilerde çok sıkıntı yaratır mı? Sorularımı cevaplandırırsanız çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim :)
profile image
Mehtap Öğüt

31.07.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Kebire,

Mühendise Sor´u takip ediyorsan sanırım zorluk-kolaylık, yabancı dil, insanın kendini yetiştirmesi konularındaki fikirlerimi okumuşsundur. İnan bana hiç bir bölüm (temel bilimler, teknik, tıp, hukuk, istatistik, filoloji vs.) kolay kolay okunacak bölümler değil. Düşünsene ilkokuldan liseye, oradan üniversite sınavlarına kadar olan çabaların kolay mıydı? Korkma, çalıştıktan sonra onlardan daha zor değil... Kendine değer katarak okur, İngilizceni de geliştirirsen tabii ki iş bulursun.

Bugün büyük üniversiteleri kazanamamış ancak azmi ve başarısı ile çok çok iyi yerlere gelmiş o kadar çok saygın meslektaşım var ki, hayran olmamak elde değil... İşte sen de böyle bir azim ile yoluna başlar ve sürdürürsen saydığın üniversitelerin hepsi olur. Evine en yakın olan, barınma ve ders çalışma imkanları en iyi olan, öğrencilerine daha iyi imkanlar vaat eden herhangi biri olur tabii ki.

Kolay gelsinBuse Türkmen 22.07.2019
Merhabalar Burcu Hanım,

Ben İstanbul Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü´nü tercih etmek istiyorum fakat bölümün iş imkanlarının çok kısıtlı olduğu söyleniyor. Gerçekten de böyle mi?

Teşekkürler!
profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

22.07.2019

Çevre Mühendisi

Merhaba Buse,

Öncelikle üniversite sınavındaki başarın için seni tebrik ederim ve yapacağın tercihin senin için mutlu ve başarılı bir gelecek getirmesini dilerim.

Çevre mühendisliği için iş imkanlarının, diğer mesleklerde de olduğu gibi, kendini mesleki ve bireysel anlamda geliştirmiş kişiler için oldukça geniş olduğunu düşünüyorum. Genel olarak sıralamak gerekirse Çevre mühendisliği bölümünde eğitimini tamamlamış bir mezunun çalışabileceği temel alanları hızlıca aşağıda özetliyorum:

- Danışmanlık sektöründe uluslararası standartlara (ör: Dünya Bankası, IFC, EBRD, AB) göre yerel ve yabancı bankalar için ʺÇevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesiʺ raporlarının hazırlanması; Türk mevzuatına göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı için ʺÇevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED)ʺ raporlarının hazırlanması; yatırımların çevresel ve sosyal performansının ölçülmesine yönelik izleme çalışmalarının yapılması ve raporlanması (bu raporlama sadece çevre üzerine değil, kültürel miras, biyoçeşitlilik, sosyal etkiler, sağlık ve güvenlik konularını da içeren çok geniş bir kapsama sahiptir)

- İnşaat, enerji, altyapı, üretim vb. sektörlerde yatırımcı tarafında projelerin çevresel ve sosyal süreçlerin yönetilmesi (merkez ofislerde ya da sahada); bu süreçler için yerel izinlerin alınması, kredili projelerde banklara raporlama yapılması, sürdürülebilirlik raporlarının hazırlanması, iç izleme, vb. işleri içerebiliyor

- İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili sertifikaların alınması durumunda bu kapsamda denetimlerin ve raporların yapılması

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı gibi kurumlarda çalışma olasılıkları

- Bankaların sürdürülebilirlik departmanlarında çevre uzmanı olarak görev almak

- Avrupa Komisyonu, Birleşmiş Milletler ya da sivil toplum kuruluşları (WWF, REC, vb.) vb. kurumlarda çevresel birimlerde görev almak

Bu alanların herhangi birinde başarılı olmak ve iyi iş imkanları yakalamak için eğitimine (mesleki bilgindeki yeterlilik birinci önceliğin olmalı) paralel olarak öncelikle İngilizceni üst seviyeye taşıman gerekiyor. Türkçe ve İngilizce raporlama konusunda özellikle yetkin olman gerekiyor. Yerel mevzuatı (başta Çevre Kanunu ve bu kanun altında yayımlanan yönetmelikler) ve uluslararası standartları okuman, öğrenmen ve takip etmen gerekiyor. Sürdürülebilirlik, atık yönetimi, iklim değişikliği, biyoçeşitlilik, vb. konular tüm dünyada oldukça popular ve özellikle ülkemizde gelişime çok açık. Ben kendi adıma bu mesleği tercih ettiğim için çok mutluyum ve iş imkanları konusunda 10 yıldır herhangi bir zorluk ile karşılaşmadım. Bilgisayar mühendisliği, inşaat mühendisliği, endüstri mühendisliği gibi alanlarda iş imkanları daha fazla gibi görünebilir ama çevre mühendisliğinde yukarıda sıraladığım şartları sağladığında fark yaratman ve seni hem mesleki hem de maddi/manevi anlamda tatmin edecek bir gelecek yaratman bence çok daha mümkün.

Sevgiler,

BurcuBetül Günçaldı 22.07.2019
İyi günler,

Ben İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. 1.sınıfı bitirdim. Neredeyse 1.5 ayı geride bıraktım. 1.5 ayım önümde kaldı. Kendime faydalı bir şeyler yapmak, kendimi geliştirmek istiyorum. C programlama ve İngilizce çalışıyorum. Ayrıca erkenden öğrenmeye başlasan iyi olur diye önerebileceğiniz bir alan var mı? Mesela Arduino seti alıp başlangıç projeler yapmak gibi ya da yeni bir programlama dili gibi. Hangisi daha iyidir sizce?

Şimdiden teşekkür ederim.
profile image
Nadire Eda Adanır

22.07.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba Betül,

Üniversite dönemindeki yaz tatillerinin ne kadar değerli olduğunu mezun olup iş hayatına atıldığında çok daha iyi anlıyorsun. Bunu şimdiden fark edip kendini geliştirmeye çalıştırdığın için seni tebrik ediyorum! Zaten ilk yaz tatilinde yapman gerekenleri yapmaya başlamışsın, ancak sana bunlarla ilgili ufak tavsiyeler verebilirim. İngilizce çok çok önemli. Öğrenim hayatın boyunca İngilizce ile ilgili yeterince gramer eğitimi aldığını varsayarak, bu dönemde akıcı konuşmaya yönelik çalışmanı tavsiye ediyorum. Mümkünse yabancı arkadaşlar edin, onlarla konuşarak İngilizceni verimli ve düzgün biçimde kullanmaya çalış. Okulunun değişim programlarına başvurup 1-2 dönemini yurt dışında geçirmen ya da imkanın varsa Work and Travel tarzı programlar hem sosyal açıdan hem de İngilizcen için oldukça faydalı olacaktır.

Programlama dillerine ilgin varsa C güzel bir başlangıç. Programlama öğrenirken her gün 1 saat de olsa çalışmanı tavsiye ediyorum, ara verildiği zaman çabuk unutulabiliyor özellikle öğrenme aşamasındaysan. Bu dönemde Arduino ile projeler yapmak senin için hem zevkli hem de ileride yapacağın projelerde alt yapı oluşturması açısından çok iyi bir fikir, Arduino programlama dili de C’ye çok benzediği için proje yaparken öğrendiklerini pekiştirme şansın da olacaktır.

Elektrik-elektronik oldukça geniş bir alan. Okurken tıpkı şimdi yaptığın gibi alanınla ilgili ufak işler yapıp, hangi konuda daha yeteneklisin ya da hangisini yaparken daha çok zevk alıyorsun gibi sorulara cevap bularak, her şeyden azar azar bilmektense ilgi duyduğun alanda uzman olmaya çalışmanı öneriyorum.

Başarılar!

Sevgiler,

EdaHatice Tokel 30.07.2019
Merhaba,

Öncelikle bize yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Ben normal şartlarda bu sene mezun olmam gerekirken bazı sorunlardan dolayı okulum bir sene uzadı. Alttan 2 dersim kaldı ve 2´si de ikinci döneme ait, bu yüzden bir senem heba olsun istemiyorum. Şirketler stajyer mühendis adı altında iş imkanı sağlıyorlar mı ? Hem ailemin yükünü azaltmak hem saha çalışmayı görmek hem de para kazanmak istiyorum. Yaz dönemi stajlarımı yaptım ancak 42 iş günü yapılan staj çok verimli olmadı. İş öğrenme konusu biraz eksik kaldı, o yüzden hem maddi olarak hem de iş öğrenme konusunda bunu yapabilmem mümkün mü?

Cevabınız için teşekkür ederim.
profile image
Mehtap Öğüt

30.07.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Hatice,

ʺStajyer Mühendisʺ konumunda öğrenci çalıştıran bazı kurumsal şirketler olabiliyor. Ben de yıllar önce aynı durumda olduğum için kendi üniversitemin İnşaat- Emlak bölümünde çalışmıştım. Hangi şehirde olduğunu bilmiyorum ama, kendine güzel bir CV hazırlayarak ve amacını belirterek şirketlere göndermeye başlayabilirsin. Ne kadar çok yere gönderirsen o kadar iyi... Şirketler genellikle personelinin uzun vadeli olmasını ister. O yüzden 2 dersini de verirken çalışmaya devam edebileceğini belirtmen iyi olabilir.

Bir de; eminim bazı çizim programlarını biliyorsundur; sadece ʺstajyer mühendisʺ olarak değil de ʺteknik ressamʺ olarak da çalışabileceğini belirtirsen bence iyi olur. Sonuçta bulunacağın ortam, teknik bir ortam olacağı için pek çok şey öğrenebilir, mezun olduktan sonra da ʺmühendisʺ kadrosuna geçebilirsin...Elif Karadağ 22.07.2019
Merhaba,

Ben elektrik-elektronik okumak istiyorum. Eğitim düzeyi olarak Karabük Üniversitesi hakkında bir bilginiz var mı? Çok istiyorum bu bölümü ve kendimi geliştirmek için imkanları olan bir okul istiyorum. Sizin bilginize danışmak istedim.

Teşekkürler!
profile image
Gülefer Mete

22.07.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Elif merhaba,

Seçtiğin bölümde okumayı çok istediğini belirtmişsin, eminim ki bu kararlılıkla bunu gerçekleştireceksin. Şimdiden tebrik ederim.

Karabük Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği eğitim düzeyi hakkında bir bilgim olup olmadığını öğrenmek istemişsin. Üniversiteden haberdarım fakat eğitim düzeyi konusunda yorum yapacak bir bilgiye sahip değilim. Okulun kendi sitesinde akademik kadro ve bölüm derslerini inceleyerek bölümdeki eğitim içeriği ve eğitimciler konusunda bilgi sahibi olabilirsin.

Elektrik - Elektronik Mühendislerinin kayıtlı olduğu meslek odası Elektrik Mühendisleri Odasıdır. Odanın merkezi Ankara’da olup, bazı şehirlerde şubesi ve bazı şehir ve ilçelerde ise şubelere bağlı temsilcilikleri yer almaktadır. Karabük ilinde EMO (Elektrik Mühendisleri Odası )’nun Kocaeli şubesine bağlı bir temsilciliği bulunmaktadır. Bu temsilcilik ile iletişim kurarak da bilgi edinebilirsin (http://www.emo.org.tr/subeler/temsilciler.php?sube=13). Ayrıca, sosyal medya üzerinden ulaşacağın mezunların ve hale hazırda öğrencilerin yorumları da sana yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Kendini geliştirmek için imkanları olan bir okul istediğini belirtmişsin. Okul sonrası iyi iş olanakları için öğrencilikte donanımları arttırıcı bir eğitim süreci geçirmek gerçekten mezunlara fark katmaktadır. İyi bir mesleki eğitimin yanında gitmeyi düşündüğün okulda, iyi düzeyde bir yabancı dil eğitimi, bölümün yurt dışı üniversiteler ile değişim programı olup olmadığına bakman ilk etapta sana bir fikir verecektir.

Üniversitenin öğrencilerin etkileşimde (açık ve kapalı spor alanları, kütüphane, yeme içme mekanları vb.) olabileceği ve öğrenci ihtiyaçlarına uygun yapılar (yurt binaları, derslikler, laboratuvar olanakları vb.) içeren bir kampüs alanına sahip olması, okulda öğrenci kulüplerinin olması da okul ile ilgili değerlendirme için mutlaka bakılması gereken konulardır.

Sevgiler,

Güleferİrem 22.07.2019
Merhabalar,

Ben bu sene sınava girdim ve inşaat mühendisliği istiyorum ama aklımda bazı sorular var. Sizin de tecrübenizden yararlanarak birkaç soru sormak istiyorum. Ben kendi işimi kurup çalışabilecek bir yapıya sahibim, birinin yanında kolay kolay çalışamam. Sizin kendi işinizi kurmanız ne kadar zamanı aldı ve bu süreçte nelere ihtiyacınız oldu?

Şimdiden teşekkürler...
profile image
Serap Çatalpınar

22.07.2019

İnşaat Mühendisi

Sevgili İrem,

Mezun olduktan sonra kamuda veya özel sektörde çalışıp tecrübe edinmeden kendi başına iş kurarsan başarılı olman çok zor. Birinin yanında çalışman zor geliyorsa başlangıçta kamuda çalışmanı önerebilirim.
Veya güvendiğin bir yakının,tecrübeli bir büyüğünle birlikte çalışabilirsin. Mutlaka sana yol gösterecek, deneyimlerini aktaracak biri olmalı. Ancak şunu da unutma: Kendi işin bile olsa mutlaka eyvallah etmek zorunda kalacağın, ya bir işveren veya kamuda görevli (kime iş yapıyorsan) biri olacaktır. Ancak işini çok iyi yapar ve sorumluluklarını eksiksiz yerine getirirsen, nerede çalışıyorsan çalış, kimse gözünün üstünde kaşın var diyemez. Tecrübeyle sabit.

Her şey gönlünce olsun.
Sevgiler.İrem Aydın 19.08.2019
Merhaba,

Ben bu sene üniversite sınavına girdim ve puanım beklediğimden kötü geldi. Aklımdaki bölüm hep inşaat mühendisliğiydi. Şu anda özel üniversitelerde inşaat mühendisliği tutuyor ama merak ediyorum bu bölümü okumanın zorluk derecesi nedir, dersler hangi konularda ağırlıkta,derslerde ve iş hayatınızda çizim yoğunlukta mı ?

Şimdiden teşekkürler...
profile image
Fikriye Başkan

19.08.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

İnşaat Mühendisliği bölümü sayısal derslerin özellikle de matematiğin ağırlıklı olduğu bir bölüm. Her bölümde olduğu gibi bu bölümde de zor görünen dersler var; ki bu zorluklar kişiye göre değişiyor. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için yeterince çalışmak gerekiyor.

Bu bölümde ilk yılda temel dersler (matematik, kimya, fizik vb), daha sonraki yıllarda ise bölüme özel mesleki dersler (zemin, ulaşım, hidrolik, yapı vb.) veriliyor.Çizim dersleri ağırlıklı olmasa da var. Bazen bazı çizim programları seçmeli ders olarak da verilebiliyor. İş hayatında seçeceğin departmana göre çizim bilgin önem kazanıyor. Çizim programlarının projelendirme ve uygulama aşamasında oldukça önemli olduğunu söyleyebilirim.

Hedeflerine ulaşman dileğiyle,

Sevgiler.Ayşegül Karayel 31.07.2019
Merhaba Mehtap Hanım,

Benim sorum daha önce gelen sorulardan biraz daha farklı. Geçenlerde YKS sonuçları açıklandı. Makine mühendisliği okumayı isteyerek üniversiteleri araştırmaya başladım. Marmara ve bazı üniversitelerde mühendislik fakültesi ve teknoloji fakültesi olmak üzere iki farklı fakültede makine mühendisliğinin bulunduğunu gördüm. Bu durumu biraz internette araştırdım, bazı yorumlar (Marmara Üniversitesi kast edilmemişti genel ifadelerle) teknoloji fakültesinin mühendislik eğitimini yetkin derecede veremediği yönünde. Sıralamam ise mühendislik fakültesine yetmiyor ancak teknoloji fakültesine rahatlıkla yetiyor. Sizce başka üniversitelere mi bakmalıyım yoksa teknoloji fakültesinde de düzgün bir eğitim alabilir miyim? Önerilerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
profile image
Mehtap Öğüt

31.07.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Ayşegül,

Her ikisi de mühendislik fakültesi olup, Teknoloji Fakülteleri uygulamaya daha fazla yer verirken Mühendislik Fakültelerinde teoriye daha fazla yer verilmekte. Ayrıca Teknoloji Fakültelerinde stajlar diğerine göre daha fazla olduğu gibi, sanırım iş yeri eğitimine de önem veriliyor. Eskiden böyle bir ayrım yoktu tabii, ama sanayi-üniversite işbirliğinin çok önemli olduğunu hep vurgulamaktaydık. Bence Teknoloji Fakülteleri bu misyon ile önce pilot uygulama olarak başladı, sonra da biraz daha yaygınlaştı.

Bence hiçbir farkları yok. Her iki fakülte mezunu da makine mühendisi, aynı odaya kayıt olup, aynı imza yetkisine sahipler. Özellikle akademisyen olmak değil de uygulamacı olmak istiyorsan, daha bile iyi diyebilirim. İyi bir üniversitede tabi ki düzgün bir eğitim alabilirsin, zira bölüm hocaları da aynı.
Kaldı ki hayatta öğrenme hiç bitmediğine göre; üniversite temeli üzerine; meslek hayatında yetkinliği kişi kendisi sağlar diye düşünenlerdenim... Kendi örneğimde de bunun böyle olduğunu test etmiş bir büyüğün olarak tereddüt etmeden Teknoloji Fakültesine gidebilirsin diye düşünüyorum.

SevgilerAslı Baş 19.07.2019
Merhabalar,

Ben bu ay içinde üniversite tercihlerimi yapacağım. Normalde diş hekimliği fakültesini istiyordum ama sıralamam 33.000, sanıyorum ki olmayacak. Bu sebeple, ben de mühendislik alanına yöneldim, birçok dalı var ama hangisini seçeceğimi bilmiyorum. Ne yapmam lazım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
profile image
Nadire Eda Adanır

19.07.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba Aslı,

Öncelikle tebrik ederim, üniversite sınavına yaklaşık 2 milyon kişinin girdiğini düşünürsek, sıralaman oldukça iyi. Şimdi sıra en önemli aşama olan tercih döneminde. Tüm hayatını etkileyecek bu seçimi yaparken olabildiğince çok araştırma yapmalısın. Diş hekimliği hayalindeki meslek miydi bilemiyorum, ama belli ki şimdiye dek aklında sağlık alanı vardı. Birden bire sırf puanın mühendisliğe yettiği için mühendislik seçmemelisin. Daha önce de bahsettiğim gibi bu dönemde yapacağın tercih, bundan sonraki hayatını tamamen değiştirecek. Önemli olan bu değişimin seni mutlu etmesi ve çalıştığın süre boyunca yapacağın mesleği tüm artı ve eksileri ile severek icra etmen. Mühendislik eğitimi oldukça zorlu bir süreç ama çalışmayı ve öğrenmeyi seviyorsan zorluk çekeceğini düşünmüyorum. Hangi mühendislik dalının sana uygun olduğuna karar vermek için üniversitelerin web sayfalarından ilgili bölümleri ders programlarını ve içeriğini incelemeni önerebilirim. İş hayatı okuldakinden biraz daha farklı işliyor, aynı mühendislik bölümünden mezun iki kişi yöneldikleri alana göre çok farklı alanlarda çalışabiliyor. Bu konuda sana tavsiyem eğer varsa çevrendeki mühendislerle bire bir görüşüp onların çalışma şartları ve yaptıkları işlerle ilgili bilgi alman. Bunların dışında eğer mühendislik okuyacaksan mutlaka bu alanda eğitim olanakları olgunlaşmış bir üniversitede okumalısın, mühendislikten en başarılı üniversiteleri araştırıp okul önceliğini buna göre belirleyebilirsin. Eğitim dilinin İngilizce olduğu bölümleri öncelikli olarak tercih etmen, okuduğun süre boyunca İngilizce´ni geliştirmen ve mümkünse ikinci bir dile yönelmen mezun olduğunda sana büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bu tercih dönemini en iyi şekilde değerlendirerek hayatın boyunca mutlu ve başarılı olabileceğin bir seçim yapmanı ümit ediyorum!

Sevgiler,

EdaAyşe Çelik 18.07.2019
Merhaba,

Önümüzdeki bir kaç gün sonra tercih yapacağım. Tercih yapacağım üniversiteler arasında Pamukkale Üniversitesi de var, çok istiyorum ama sona yaklaştıkça korkuyorum; çünkü çok fazla işsiz mezun var ben de onlardan biri olurum diye ne yapacağım konusunda çok kararsızım. Hep hayalimdir iş kadını olmak, bu hayali gerçekleştirememek beni bir hayli üzüyor. Başka meslek dallarına yönlendiriliyorum, onu da çok istemiyorum. Üniversitede ne yapmam gerek ki beni fark etsinler? İş hayatına atılayım, işsiz kalmayayım mesela. Bazıları üniversitedeyken iş hayatına atılıyor, onlar ne yapıyor? Bir de, Pamukkale Üniversitesi´nde staj olanakları nasıl? Staj yapılacak yerler gerekli imkanı sağlıyor mu ?Pamukkale Üniversitesi´nde hazırlık var mı, varsa okumalı mıyım?

Şimdiden teşekkür ediyorum gösterdiğiniz ilgi için, kolay gelsin :)
profile image
Meryem Beylik

18.07.2019

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Sevgili Ayşe Merhaba;

İşsiz mezun konusu maalesef var fakat bunu düşünerek şu an ümitsizliğe düşmemelisin. Zorlu bir hazırlık süreci geçirdin, hayatının her döneminde elinden gelen çabayı göstermelisin. Çevrendekilerin ve ailenin fikirleri de önemli ama en önemlisi senin istek ve hayallerin, onların peşini bırakma. Kendini ilerde nerede hayal ediyorsan onun peşinden git.

Pamukkale Üniversitesi bana çok şey kattı. Diğer bölümler için çok fazla fikrim yok ama Endüstri Mühendisliği bölümünde ben kendimi çok geliştirdim. Öğrenim hayatım boyunca Denizli sanayisinden çok yararlandım. Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü´nde sınavları geçmenin yanında hemen hemen her dersten proje de yapmak zorundasın. Bu projelerin bir kısmını sanayide firmalarda yapıyorsun ve uygulamaları görerek öğrenmeni daha çok pekiştiriyorsun. Son sene tez zamanında tezini uygulamalı yapmak zorundasın, o nedenle yarı zamanlı bir firmada çalışmaya başlıyorsun. Ben son sene haftanın 3 günü tezim için özel bir firmada çalışıyordum. Denizli sanayisi de yarı zamanlı çalışma konusunda öğrencilere çok açık, çok zorluk yaşanmıyor.

Staj konusunda, 2 tane zorunlu staj var. Zorunlu stajlarda üniversite sigortanı yatırıyor ama firma belirlemek sana kalıyor. Çünkü stajlar yazın ve kendi yaşadığın ilde de firma ayarlayabilirsin. Çok zorlandığın durumda, Denizli içinde hocaların desteği olacaktır diye düşünüyorum.

Fark edilmek senin çabaların sayesinde olacaktır. Üniversite döneminde, üniversitede içinde ve dışında projeleri takip edip katılmalısın. Projelerde kendine ne kadar çok bilgi katarsan, mezun olduğunda o kadar değerli olacaksındır. Stajlarında da ufak da olsa projeler yapmaya istekli olabilirsin, 1 ay boyunca kendini onlara göstermek senin elinde olacak. Dil her zaman seni bir adım öne atacaktır, dil eğitimini üniversite sürecinde tamamlayabilirsin. Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü´nde ben üniversiteye girerken hazırlık vardı ama sonradan, bölüm Türkçe olduğu için kaldırıldı diye biliyorum. Bunu üniversiteden tekrar teyit edebilirsin.

Bu dönemde ve sonraki hayatında başarılar diliyorum.Damla Kaya 19.07.2019
Merhaba,

Ben bu sene üniversite sınavına girdim ve ortalama bir sıralama diliminin içindeyim. Tercih edebileceğim okullar içinde İngilizce eğitim veren çok az bu yüzden Türkçe eğitim veren okullara da yönelmek zorundayım. Bu noktada kafam karışıyor dışarıdan aldığım İngilizce, bölümü İngilizce bitirmiş bir mühendis ile aynı konumda olmamı sağlayabilir mi ? Bilgisayar mühendisliğini okumaya başladığımda kendimi geliştirmek için neler yapmalıyım ? Üniversitenin mühendislikte çok etkisinin olmadığı önemli olanın kendini geliştirmek olduğu söyleniyor bu doğru mu ? Sorularımı cevaplandırırsanız çok mutlu olurum.
profile image
Betül Altay

19.07.2019

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Damla,

Bilgisayar mühendisi olarak okulun dışında kendini geliştirmek gerçekten de mümkün, hatta gerekli. Bizim alanımız çok hızlı geliştiği ve değiştiği için okullar sadece temel bilgileri ve öğrenme alışkanlıklarını kazanmamızı sağlıyor. Tabi ki bunlar da daha sonra
kendi kendine öğrenirken çok işe yarıyor ama; neticede, sonra kendi kendine öğrenmeye devam etmek gerekiyor. Örneğin; ben 7 yıllık bir mühendis olarak hala hafta sonları online platformlardan eğitimler izliyorum güncel teknolojilere adapte olabilmek adına.

Türkçe konusunda ise ʺüniversitenin dili çok da önemli değilʺ ve ʺ bilgisayar mühendisliği bölümü Türkçe okunmaz!ʺ gibi 2 ayrı uçta görünen cümle söyleyeceğim. Açıklamak gerekirse, derste dinlediğin dil çok önemli değil, hatta dersi daha rahat anlamanı ve derse daha rahat katılmanı sağlayacağı için Türkçe olması iyi bile olabilir. Ancak, kritik bir şart var! Bilgisayar mühendisliğini İngilizce sınırları içinde kullanmak zorundasın. Örneğin; (1) Bütün terimlerin İngilizce´sini bilmek zorundasın. İş hayatında iletişim kurabilmek için dahi Yığın değil Stack, Dizi değil Array demek zorundasın. (2) Google´ı İngilizce
kullanmak zorundasın, öğrenciliğinde dahil! Kelimeleri İngilizcesiyle aratmalı, İngilizce kaynakları takip etmeli, İngilizce forumlarda gezmeli, İngilizce videolar izlemelisin! Yoksa ya yeterli kaynak bulamayacaksın ya da yanlış ve eskimiş bilgiler içinde kaybolacaksın.

Umarım yanıtım faydalı olmuştur. Başarılar diliyorum.

BetülEsma Kaya 19.07.2019
Merhaba,
Ben tercih döneminde olan bir üniversite öğrencisi adayıyım ve tercihlerimde kararsızlık yaşıyorum. Öncelikle, bilgisayar mühendisliğinde üniversitenin adı olması önemli mi? Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Bilgisayar Bölümü ve Ankara Üniversitesi Enerji Mühendisliği arasında kaldım. İlgi alanı olarak bir karar veremiyorum iki alanı da seviyorum. Hangisini sıralamada öne yazmalıyım sizce?
profile image
Betül Altay

19.07.2019

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Esma,

Üniversitenin adı tüm alanlarda oldukça önemlidir. Nedeni de şu; genellemeler insanları hızlı etiketlememizi sağlar. Nasıl ki şu anda senin aklında da ʺmeslek lisesi mezunuʺ, ʺanadolu lisesi mezunuʺ, ʺfen lisesi mezunuʺ deyince bambaşka tipler canlanıyorsa bu üniversiten için de gerek iş hayatında gerekse özel hayatında geçerli olacaktır. Bunun altında yatan da temelde 3 etken var; (1) eğitim kaliteleri, (2) öğrenci standartları, (3) sosyal çevre (üniversitede sadece temel kodlama dersleri öğrenseydik online eğitim alınabilen bir çok platformdan daha çok şey öğrenebilirdik). Bu nedenle üniversite bir etikettir ve her alanda karşına çıkar.

Gelelim işin diğer bir açısına. Tabi ki istisnalar kaideleri bozmaz ve bilgisayar mühendisliği bu konuda istisnaların kendini kanıtlayabilmesi için en kolay mesleklerden biri. Diğer bir deyişle, bizim sektörde adı olmayan bir üniversiteden de, bilgisayar mühendisliği dışındaki bölümlerden de pek çok iş arkadaşımız çok iyi yerlerde çalışabiliyorlar. Ancak, karşılaştığım garip bir şey söyleyeyim iyi üniversitelerin çalışma alanı kısıtlı bölümlerinden mezun kişilerin daha başarılı olduğunu kolayca görmek mümkün. Bunu sağlamak için okulun verdiğinden çok daha fazlasını boş vakitlerinde yapmak ve fark yarattığını CV´de göstermek gerekiyor. Bu da zor ama imkansız değil.

Enerji Mühendisliği hakkında hiç bir fikrim olmadığı için karşılaştırma yapamayacağım ve hangisinin öne yazılması gerektiği kararını tamamen sana bırakacağım. Ancak, kararını verirken kendine ilk akla gelenlerden çok daha fazla soru sormanı tavsiye ederim.

Örneğin;
- Yurt dışında çalışmak ister miyim? İstersem hangisi ile gitmem daha kolay?
- Küçük bir şehirde/sahil kasabasında yaşamak ister miyim? (Örneğin Bilg. Müh. olarak uzaktan çalışarak bunu dahi yapabilirsin.)
- Kapalı alanda mı çalışmak isterim, nasıl bir çalışma ortamı isterim?...

Neden dersen 5 sene sonra mesleğin senin hayatın olacak. Kendini onunla tanımlayacak, ona göre giyinecek, yaşayacak, ona göre arkadaş çevresi edineceksin. Bunları hesaba katarak bir seçim yapmanı tavsiye ederim...

Umarım yanıtım faydalı olmuştur. Başarılar diliyorum.

BetülElif Beyza 18.07.2019
Merhaba,

Ben tercih sürecindeki bir öğrenciyim. Gıda mühendisliği için çalıştım ama çevremdeki ve internetteki olumsuz yorumlar yüzünden kafam çok karışık. Bazı web sitelerinde geleceğin mesleği olarak geçiyor; ama yeni mezun bir akrabam bana gıda mühendisliğini tercih etmemem gerektiğini söylüyor. Üniversitede eğitim görürken aynı zamanda 2 farklı dil için eğitim almak istiyorum. Kendimi geliştirmek için elimden geleni yapmak istiyorum. Bunların bana ne kadar katkısı olur bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Teşekkür ederim.
profile image
Elif İrte Alptekin

18.07.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba,

Gıda mühendisliği ile ilgili bir bilgim olmadığı için ne yazık ki yorum yapamayacağım. Çalışma alanı kısıtlı olabilir. Dil öğrenimi her zaman büyük avantaj, kendinizi geliştirebileceğiniz ne varsa tüm imkanları değerlendirmek önemli. Sonuçta sevdiğiniz alanda eğitim almak ve ilerlemek önemli.

Başarılar dilerim.Burcu Uzun 18.07.2019
Merhaba,

Ben daha 19 yaşımdayken kendimi sadece bir alana yönlendirmek istemiyorum ve bu yüzden imkanlarından dolayı endüstri mühendisliği düşünüyorum. Ama ʺişsiz kalırsın, okuyacaksan temel mühendislik okuʺ diyorlar. Ne yapabilirim sizce ?
profile image
Elif İrte Alptekin

18.07.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba,

Temel mühendislik ne demek bunu bilmiyorum. Endüstri mühendisliğinde de temel mühendislik dersleri okutuluyor. Sizinle aynı fikirdeyim. Çalışma alanı çok fazla; bankada, ilaç sektöründe, satış pazarlamada, finans departmanında, kurumsal iletişim departmanlarında artık her alanda mühendis ve özellikle de (çok yönlülüğünden dolayı) endüstri mühendisliği okuyan öğrenciler tercih ediliyor.

Başarılar dilerim.Beyzanur Açık 16.07.2019
Merhaba,

İnşaat mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Etrafımdaki herkes inşaat sektörünün bittiğini, iş olmadığını, yeni mezuna da zaten iş verilmediğini söylüyor ve bölüm değiştirmemi söylüyorlar. Sizce bu ne kadar doğru, istemiyorum fakat bölüm değiştirmem gerekli midir? Gerçekçi bir şekilde yanıtlayabilir misiniz?

Teşekkürler.
profile image
Merve Günay

16.07.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhabalar,

İş hayatında benim 3. senem. Bu üç sene içerisinde ne yazık ki iş olanakları geriledi. Ancak bu gerileme sadece inşaat sektöründe değil tüm iş alanlarında oldu. Ülkemiz, inşaat sektöründe diğer alanlara göre daha gelişmiş olduğundan gerileme en çok bu alanda göze çarptı. Yani şöyle ki; evet sektör geriledi ama bitmedi.

Sana tavsiyem bölümünü severek, isteyerek seçtiysen onu bırakmaman. Önünde iki senen var. Bu süreç kendine ve eğitimine artılar katabileceğin çok değerli seneler. Sürekli araştırma içerisinde ol. Kendini her daim güncelle. Eminim ki sonrasında isteğin işi bulmak daha kolay olacaktır.

Başarılar!Büşra Köse 30.07.2019
Merhaba Mehtap Hanım,

Birkaç konuda sizin fikrinizi almak istiyorum.

Ben yaklaşık 4 yıldır mühendislik okumak, o alanda çalışmak istiyorum. Kendime en yakın bulduğum meslek mühendislik. Elimden geldiğince de internet üzerinden bilgi ve fikir edinmeye çalışıyorum. Bu 4 yılda hedefim hep uçak mühendisliği idi. Bu sene sınava girdim, fakat çok istememe rağmen yeterince çalışamadığım için uçak mühendisliği veya havacılık ve uzay mühendisliğini istediğim şehirde kazanamıyorum. Bunun yanında, hedefimden vazgeçmek istemediğim ve bir sene daha hazırlanacak gücü kendimde bulamadığım için makine mühendisliği seçmeye karar verdim. Bu alana da ilgim olduğu gibi, elimden geldiğince uçak sektörüne yönelmeye çalışacağım. Eğer yapabilirsem de istediğim üniversite ve bölüme yatay geçiş için çabalamayı düşünüyorum. Bu alanın içinde biri olarak, sizce makine mühendisliğinde istediğim imkanları elde edebilir miyim? Ayrıca bir mühendis adayı olarak kendimi en iyi şekilde geliştirip donanımlı bir meslek ve okul hayatı elde edebilmem için tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
profile image
Mehtap Öğüt

30.07.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Büşra,

Uzay, Uçak, Gemi, Malzeme, Otomotiv, Mekatronik vb. mühendisliklerin çoğu eski yıllarda hiç yoktu. Hepsi makine mühendisliğinin içinden çıkmış bölümlerdir. Muhtemelen daha da çıkacaktır.

Makine Mühendisliği bilinen en eski ve en geniş alana sahip bir daldır. Modern hayatta kullandığımız aklına gelebilecek hemen her türlü ürün ve unsurun üretiminde makine mühendisleri görev almaktadır. Saatler, arabalar, televizyonlar, bilgisayarlar, binalar, yollar kameralar, mutfak eşyaları, uzay araçları, robotlar ve daha nicesi....

Zaten artık dünyamızda pek çok cihaz ve sistemin üretimi tek bir disipline bağlı olmaktan çıkıp, temel bilimler de dahil multi-disipliner bir yapıya büründü. O yüzden çok güzel bir bölüm seçmişsin. İstediğin her alana yönelebilirsin. Yalnız, çok sevmen ve çok çalışman olmazsa olmaz bir koşuldur. Seni pişman eden bir şeyi bir daha tekrarlamamalısın...

Bir de lisanın var ise iyice geliştirmen, yok ise mutlaka öğrenmen çok önemli.

Eğitim hayatında başarılar diliyorum,
MehtapElif Dağcılar 06.08.2019
Merhaba,

Ben otomotiv mühendisliğinden bir ay önce mezun oldum. Bir aydır yaptığım hiçbir iş başvurusundan olumlu dönüş alamadım. Bu süreçte neler yapmam gerekir? Alacağım hangi sertifikalar iş bulmam konusunda bana fayda sağlar? Sizden bilgi almak istiyorum.

Sevgilerimle
profile image
Mehtap Öğüt

06.08.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Elif,

Çok güzel bir meslek seçmişsin. Ancak gerek dünyada gerekse ülkemizde bazı sektörler periyodik olarak zaman zaman kriz içerisine giriyorlar... Şu anda otomotiv sektörünün de durumu bu. Maalesef senin mezuniyetine denk gelmiş. Sektör yeni yeni çıkmaya başlıyor gibi... Moralini bozma! Önerilerim şunlar olabilir;
- İmkanın var ve not ortalamaların iyi ise bu periyotta; lisans üstü eğitim yapıp yetkinliklerini geliştirmeyi düşünebilirsin. Bu arada iş olanağı olur ise master yaptığını belirterek işe başlamanı ve eğitimini bırakmamanı öneririm.
- Malzeme konuları, aerodinamik konuları, pil teknolojileri, hidrojen teknolojileri vb. çok önü açık alanlar. O yüzden sadece otomotiv bölümünde değil malzeme, metalürji, fizik, elektrik gibi bölümler de sana uygun olabilir.
- Değilse, şu sıralarda Makine ve Elektrik Mühendisleri Odalarının açtıkları otomatik kontrol kursları ve sertifika programları var. Onlar ile ilgilenebilirsin.
- Yabancı dilin var ise yurt dışındaki otomotiv firmaları ile yazışabilirsin.
- Yabancı dilin yok ise mutlaka onu geliştirmek için emek vermeye başlamalısın (özellikle İngilizce / Almanca). Bu dönem iyi bir fırsat olabilir.
- Volkswagen Türkiye veya Slovenye´da yeni bir fabrika kurma kararı aldı. Bu günlerde hangi ülkede kurulacağına karar verecek. Skoda´nın bir modelini yapmak için bu 2 ülkeden birinde oldukça büyük yatırım yapacaklar. Medyadan konuyu iyice inceledikten sonra Almanya Volkswagen´e mektup yazabilirsin... Konuyu bildiğini, çok ilgini çektiğini, böyle bir oluşumun içinde ʺjunior engineerʺ olarak mutlaka yer almak istediğini söyleyebilirsin. Kısa vadede olmasa bile inanıyorum ki dönüş yapacaklardır.

Moral bozmak yok.Kendin de başka seçenekler geliştirerek hepsini zorlayabilirsin, ʺyok canım olmaz...bu çok saçma....ʺ diye düşündüğün fikirler olsa bile lütfen dene...Ne kaybedersin ki?

Her şey gönlünce olsun,
MehtapTansu Kaya 18.07.2019
Merhabalar,

Elektrik ve elektronik mühendisliğinden bir yıl önce mezun oldum. Maalesef hala işsizim mezun olan bir çok arkadaş gibi... Ağrı ilinde oturuyorum. Bulunduğum il mühendisler için iş imkanı olarak çok kısıtlı. Kendim bir yerden başlamak istiyorum çünkü zaman geçtikçe mesleğimden uzaklaşıyorum sanki. Bu konuda sizin tecrübelerinizden fikir verebilir misiniz?

İyi günler.
profile image
Gülefer Mete

18.07.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Tansu merhaba,

Lise son sınıftaki birçok öğrencinin hayali olan bir mühendislik bölümünü kazanmış ve bitirmiş bulunuyorsun. Seni tebrik ederim. Şu anki durumunun geçici olduğunu unutmamanı ve her ne kadar daha sonra arayacak da olsan boş olan bu zamanını en iyi şekilde değerlendireceğine eminim. Yolun açık olsun..

Çok iyi, nitelikli bilgiye de sahip olsak eğer sahip olduğumuz bilgilere ihtiyaç duyanlar ile iletişim kurmazsak onlar da bizden haberdar olamazlar. İlk etapta okul arkadaşların ile iletişimi sürdürebileceğin platformlarda yer almanı, yoksa kurulmasını sağlamanı ve varsa okulun mezunlar derneğine de kayıt olmanı öneririm. Bu ağlar üzerinden iş olanakları konusunda edineceğin bilgiler yol gösterici olabilir.

İkinci olarak bulunduğun şehirde iletişim ağları kuracağın yerleri belirlemeni ve kurmanı öneririm. Eğer henüz gitmediysen, öncelikle meslek odanı (Elektrik Mühendisleri Odası) ziyaret etmen bir başlangıç olacaktır. Ağrı’da Elektrik Mühendisleri Odası´nın Diyarbakır şubeye bağlı bir temsilciliği (web sayfasından iletişim bilgilerine ulaşabilirsin: http://www.emo.org.tr/) var. Odaya üye olup komisyonlarda görev alabilirsin. Oda, şube, temsilcilik tarafından yürütülen faaliyetlerden haberdar olup içinde yer alabilir diğer meslektaşlar ile iletişim kurabilirsin. İş olanakları, ilanları konusunda bilgi alabilirsin. Odanın mesleğe yeni başlayan üyelere yönelik eğitimleri var bunlar hakkında bilgi alıp, kayıt olabilirsin. Süreçte mesleki ve sosyal dayanışma açısından bunlar seni geliştirecektir.

İş olanakları her ilimizde aynı olmadığı gibi onlardan haberdar olmada farklı iletişim kanallarını gerektirebiliyor. Büyük iller için internet üzerinden başvurular, başka bir il için iş yerleri ile birebir iletişim olabilir. Ülkemiz için inşaat yapım işleri hala lokomotif sektör, bu nedenle bulunduğun şehirde büyük inşaat işleri yapan firmalara ulaşıp onlara özgeçmişini elden bırakmayı da deneyebilirsin.

Bir yabancı dili yeterli seviyede biliyor olmak iş olanaklarını çoğaltacaktır. (http://www.engvid.com/english-lessons/ ; http://www.easyworldofenglish.com/default.aspx )

Ücretsiz uzaktan eğitim imkanı sağlayan kurumlara ulaşıp eksik bulduğun yönlerini geliştirecek eğitimlere kayıt olabilirsin. (https://www.uemtem.org.tr/# ; https://www.cizgi-tagem.org/)

İnsan kaynakları sitelerine, kurumlarında (linkedin gibi) olduğu sitelere kayıt olup, özgeçmişini bırakabilirsin.

Bunlar daha çoğaltılabilir. Son söz olarak belki şunu söyleyebilirim. İş arayışı içinde olduğun şu dönem özellikle olmak üzere daima bir yerlerde gönüllü olarak görev alman, gönüllü olarak sosyal sorumluluk projelerin içinde olman her zaman yolunu da açacaktır.

Sevgiler.Ceren Kara 16.07.2019
Merhaba,

Ben elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Ortalama bir okulda okuyorum ama kendimi alanımda geliştirmek için çok uğraşıyorum. İleride yurt dışında çalışmak istiyorum. Ülkemizde olduğu gibi Kanada ve benzeri yerlerde de mezun olduğunuz okulun önemi var mı? Yoksa gerçekten iyi bir mühendis olmak yeterli mi?

Teşekkürler.
profile image
Gülefer Mete

16.07.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Ceren merhaba,

Beş altı sene önce idi sanırım, üniversite sınavı tercihi öncesi bir kanalda açık öğretim fakültesinden mezun olup da sonraki süreçte üniversitede dekan, bölüm başkanı olan akademisyenler - sayıları çoktu da- ile bir söyleşi gerçekleştirilmişti. Farklı nedenler ile çalışmak durumunda oldukları için örgün eğitime gitmeyip açık öğretim fakültesine kayıt olmayı tercih etmişlerdi.

Her ile bir üniversite kapsamında birçok ilde üniversite var ancak öğrencinin eğitimi süresince ihtiyaçlarına cevap verecek alt yapıya sahip olanların sayısı ne yazık ki çok az durumda bulunuyor. Bu nedenle sana hak vermemek elde değil. Bir okul dediğimizde ilk akla gelenler binalar, eğitimciler, öğrenciler.
İyi bir okul dediğimizde ise ölçütümüz oradan mezun olanların çoğunluğunun sonraki süreçte hayatta bulundukları konumları olmaktadır. Eğitim görülen okulun sahip olduğu fiziki ve teknik alt yapı, sosyal olanaklar ve eğitimciler elbette öğrencinin başarısında büyük bir yere sahip ancak bunların tamamı öğrencinin kendi kişisel çabasından daha fazla bir öneme sahip değildir diye düşünüyorum. Nitekim aynı okula aynı sınıfa birlikte devam ettiğimiz arkadaşlarımız ile başarı durumlarımız çoğu zaman farklılık göstermiştir. Çok iyi notlar alanlar olduğu gibi düşük notlar alanlarda olmuştur. Okulun sana yeterli imkanlar sağlayamıyorsa, daha iyi imkanlar sağlayan bir okula geçmek için gerekli şartları araştırabilir ve ona göre geçiş için bir program yapabilirsin. Yada kendi okulunda kalıp kendi okulunun en iyisi olmak için elinden geleni de yapabilirsin.

İleride yurt dışında çalışmak isteğinle ilgili, varsa okulunun Erasmus programı veya başka kurumların programları ile henüz öğrenci iken yurt dışında eğitimi deneyimlemeni öneririm. Bu yabancı dilini, iletişimini, öz güvenini geliştirmesi açısından iyi bir fırsat olacaktır.

Diğer taraftan, yurt dışında iş deneyimim olmadığı için Kanada’da mezun olunan okulun bir önemi var mı bilemiyorum. Ülkemizde bazı okulların mezunları olmak mülakata çağrılmak için iyi bir avantaj, fakat sonraki süreçte işe alınmak veya işe devam tamamen artık başvuru sahibinin kendi çabasına bağlıdır diyebiliriz. Mezun olduğun okulun yaratamadığı farkı sen özgeçmişine ekleyeceklerin ile sağlayabilirsin. İleride çalışmayı düşündüğün sektörde işe alımlarda neler istendiğini araştırman bu konuda sana yol gösterici olacaktır. Onun için şimdiden senin işe alınmanda fark yaratacak olanları keşfetmeni ve özgeçmiş torbana atmanı öneririm.


Sevgiler..Arife Erdoğan 10.07.2019
Merhaba Mehtap Hanım,

Ben makine mühendisliği tercih etmek isteyen lise son sınıf bir YKS adayıyım. Aslında hedeflerim konusunda henüz tam bir karar verebilmiş değilim. Fizik-mekanik-otomotiv gibi konulara ilgili olmam ve yeni projeler yapıp ortaya kendime ait bir şeyler koymayı sevmem, benim hedeflerimi mühendisliğe yöneltiyor. Bu açıdan elimden gelen çalışmanın en iyisini yapıp sizin gibi başarılı bir makine mühendisi olmak istiyorum. Bu noktada aklıma takılan bazı konular var:
Kendimi geliştirip ilerletebileceğim ya da teknik olarak aktif projeler içinde yer alabilme konusunda hangi üniversiteyi önerirsiniz?
Mühendislik alanında akademisyen olmak mı yoksa devlet ve özel sektörde çalışıp kariyer yapmak mı daha avantajlıdır?
Liseyi bitirip üniversiteye geçeceğim dönem için tavsiyeleriniz nelerdir?
Kafama takılan bu konularda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Sevgilerimle
profile image
Mehtap Öğüt

10.07.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Arife,

Kendini teknik konulara yakın hissetmen, mühendisliği seçmen için doğru bir karar diye düşünüyorum. Elinden gelen çalışmanın en iyisini yaptıktan sonra tabii ki ülkemizde üst sıralarda olan üniversitelerden seçimini yapmaya başlamalısın. Başta ODTÜ ve İTÜ olmak üzere; bence ikisi de aynı, ODTÜ´nün İngilizcesi altyapısı daha iyi olabilir, İngilizce seviyen iyi ise hangisinin önce olduğu fark etmez; sıralama yapmaya başlayabilirsin.

Arzu ettiğin aktif projeler; pek çok üniversitede, müfredat içinde yer almasa bile okulların içindeki çeşitli bilim ve teknoloji kulüplerinde etkinlik olarak yer alıyor. Öğrencilerin hem derste öğrendikleri hem de yaptıkları araştırmaları ile bilgi birikimleri ve deneyimleri artıyor. Çeşitli bölüm öğrencileri ile birlikte oluşturulan takımlar, ekip ruhunu arttırırken danışman hocaların destekleri öğrencilerin ufkunu genişletiyor ve böyle kulüplerden çok güzel projeler çıkıyor ve bu projeler yurt içi yurt dışı çeşitli kurumların düzenledikleri teknolojik yarışmalara katılabiliyor. Sanırım böyle bir deneyim yaşamak sana çok keyif verebilir.
Yaz tatili süresince, teknolojik öğrenci yarışmaları, üniversite kulüpleri gibi üniversitelerin tekno-kentlerinde öğrencilere sunulan olanaklar gibi konuları internette gezinti yaparak araştırabilirsin.

İkinci soruna yanıt verebilmem şimdilik çok mümkün değil. İstersen bunu birkaç yıl sonraya bırakalım. Önünde uzun yıllar var, mühendisliğin tadına vardıktan sonra bu kararı sanırım kendin verebileceksin. Hatta eğitim-öğrenim süren içerisinde birkaç kez karar bile değiştirebilirsin. Üniversite ve çalışma hayatındaki rol modellerin senin yolunu çizebilir ve/veya kararlarında etkili olabilir. Ancak şunu bilmeni isterim ki akademisyen, özel sektör veya devlet olsun hepsinde kariyer basamaklarını tırmanmak gerekiyor. Kaldı ki birinden öbürüne geçiş yapmak her zaman mümkün. Yeter ki en az bir dili çok iyi öğren, mesleğini çok sev, emek ver ve en iyisi olmak için çok çalış. Bana göre, şimdilerde artık sadece lisans mezunu olmak da yetmiyor. Onun üzerine yüksek lisans, doktora vb. nosyonları da eklemek istersen her yerde çalışabilirsin.

Her şey gönlünce olsun....

SevgilerŞeyma Şimşek 19.06.2019
Merhaba,

Ben Fırat Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü bu sene bitiriyorum. Fakat kendimi çok eksik hissediyorum. Bu sebeple de çok çekingenim. Siz de böyle hissetmiş miydiniz mezun olduğunuzda? Hangi alana yöneleceğim konusunda çekimserim, emin olamıyorum. Kendimi nasıl geliştirebilirim bilmiyorum. Yazılım alanına yönelmek istiyorum ama nasıl yapacağımı nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler.
profile image
Nadire Eda Adanır

19.06.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba,

Mezuniyete yaklaştıkça bu tarz kaygılar çekmen normal, ama sakin ol. Yazılıma yönelmek istediğini söylemişsin, yazılım çok geniş bir alan ve kendi içinde de bölümlere ayrılıyor, bu alanda çalışan mühendislerle bağlantıya geçip (Linkedin aracılığıyla olabilir) staj veya part-time iş ayarlamaya çalışabilirsin. Böylece işin mutfağını görüp kendi yolunu çizebilirsin. Ne kadar çok okursan oku, işi sahada öğrenmek kadar verimli olmayacaktır. Bunun yanında öğrenmek istediğin ya da ilerlemek istediğin programa dilleri ile ilgili çok fazla kaynak ve ücretsiz derslere internet üzerinden erişebilirsin. Ayrıca yazılımcı ol ya da olma İngilizceni mutlaka geliştirmeli ve mümkünse ikinci bir yabancı dile yönelmelisin. Öğrendikçe ve kendini geliştirdikçe eksiklik hissinin yerini öz güven alacak ve daha sağlam adımlarla ilerleyeceksin.

Başarılar, sevgiler.Miray Yurtbaşı 13.06.2019
Öncelikle merhaba,

Ben Miray Yurtbaşı. Makine mühendisliği bölümü 1.sınıf öğrencisiyim ama İngilizce konuşma konusunda iyi değilim ve algoritma C dilini ne kadar bilmek gerekir gibi endişelerim var. Ayrıca stajımı yaparken ortalamanın önemi ne kadar fayda sağlar?

Teşekkürler.
profile image
Çağla Karaaslan Hullu

13.06.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Miray,

Sahip olduğun her özellik seni rekabetten farklılaştıracaktır, mezun olduğunda önündeki fırsatları arttıracaktır. Her firma işe alım yaparken kendi ihtiyaçlarıyla adayların profillerinin ne kadar uyum sağladığını anlamaya çalışıp en uygun ve en donanımlı adayla çalışmak ister, bu nedenle mezun olduğunda ne yapmak istediğini düşünüp ona göre kendini farklı alanlarda yetiştirmeni öneririm.

İngilizce evrensel bir dil, kişisel fikrim her ne yapmak istersen iste, hangi alanda, hangi firmada çalışmak istersen iste, mutlaka iyi İngilizce biliyor olmalısın, dünyayla iletişim kurabilmenin en kolay yolu bu. Kodlama dili bilmek biraz daha spesifik bir konu, çalışacağın her alanda özellikle aranan bir özellik olmayabilir ama yavaş yavaş herhangi bir yabancı dil konuşmak kadar önemli hale geliyor.

Staj alımları birçok şirkette işe alım sürecinin bir benzeri... Şirketler en doğru adayı bulmak için farklı metriklere bakıyorlar. Not ortalaması derslerde geçirdiğin zamanın bir göstergesi ama hiçbir zaman tek başına kişiyi tanımak adına yeterli olduğunu düşünmüyorum. Uzun zamandır işe alım yapan biri olarak benim için kişinin yer aldığı projeler, iletişimi, analitik düşünme yeteneği ve öğrenme becerisi karar verme sürecimde çok daha etkili.

Henüz 1. sınıftasın, önceliklerini belirleyip yeni şeyler öğrenmek ve kendini geliştirmek için zamanın var, bu zamanı iyi kullan. Yalnızca mühendislik diplomasına sahip olmak, istediğin alanda istediğin şirkette çalışmak için yeterli olmayabilir.

Sevgiler.Melahat Aka 18.06.2019
Merhaba,

Benim sormak istediğim, makine mühendisliği okuyorum ve okulumun uzaması benim kariyerimi etkiler mi? Mühendislikte okulun uzaması (1 dönem uzadı) çok negatif bir şey midir?

Teşekkürler.
profile image
Semiha Yaşar

18.06.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Melahat,

Bir dönem kayıp hiç önemli değil, ancak not ortalaması mezuniyette önemli. Bu nedenle, not ortalamanı yüksek tutmak için gayret etmeni tavsiye ederim.

Sevgiler.pınar tarsus 13.06.2019
Merhaba,

Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve mühendislik düşünüyorum. Aslında kimya mühendisliği düşünüyorum, endüstri mühendisliğine de biraz yakınım ama tam olarak kararlı değilim. Bunun hakkında sizden bilgi alabilir miyim?

Teşekkürler.
profile image
Elif İrte Alptekin

13.06.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Pınar,

Her ikisi de çok güzel bölümler ancak endüstri mühendisliği daha geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Kimya mühendisliği ilk başta AR-GE laboratuvarları, ilaç, boya sanayi vb. alanlarda iş bulurken, endüstri mühendisliğinden mezunlar için bankacılık, pazarlama dahil her alanda iş fırsatı doğabiliyor.

Sevgiler.Eylül İmri 13.06.2019
İyi Günler İrte Hanım,

Endüstri Mühendisliği ve diğer tüm mühendislik dalları arasında araştırmalarımı yaptıktan sonra, endüstri mühendisliğinin geniş çalışma yelpazesinden ve olanaklarından çok etkilenerek hedeflerim arasına ekledim.

Size naçizane sorum ise, sizce kimler bu bölümü tercih etmelidir ve bu bölümü tercih edecek kişiler hangi yeteneklere sahip olmalıdır?


Vereceğiniz yanıt benim için çok kıymetlidir, teşekkür ederim.
profile image
Elif İrte Alptekin

13.06.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Eylül,

Endüstri mühendisliği çok geniş bir yelpazeye hitap ettiğinden dolayı belirli bir karakterdeki şu kisiler tercih etmeli diyemeyiz. Hangi tipte kişilik olursa olsun, analitik düşünce yeteneğine sahip yani matematik ve fizik konularına yatkınlığı olan herkes yapabilir.

Mezun olduktan sonra kariyer hayatında herkes kendisine en yatkın alana yöneliyor zaten. Örneğin benim matematiğim kuvvetliydi ve endüstri mühendisi oldum ama şu anda kurumsal iletişim yapıyorum.

Sevgiler.Eylül İmri 19.06.2019
İyi Günler Betül Hanım,

Ben bir fen lisesi öğrencisi ve taze bir YKS adayı olarak, bu zorlu yolda hedefimi mühendislik ve özellikle de bilgisayar mühendisliği olarak belirledim. Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği öğretim üyeleriyle görüşüp, kodlama ve robotik alanında bazı dersler almama rağmen başarısızlık korkusu her geçen gün gözümde artıyor.

Sizce bir bilgisayar mühendisinin sahip olması gereken özellikler nelerdir? Hangi yeteneklere sahip kişiler bu bölümü tercih etmelidir? Kimler bu alanda başarılı olabilirler?

Soruma vereceğiniz değerli yanıt benim için çok önemlidir, şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
profile image
Betül Altay

19.06.2019

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba,

Üniversitelerin sadece puanı o bölüme yettiği için gelen öğrencilerle dolu olduğunu düşünürsek; önceden ne istediğini bilen ve buna karar vererek gelmiş biri olarak bile oldukça şanslısın. Hele bir de şimdiden öğretim üyeleriyle görüşüyor, dersler alıyor ve beni bulup danışıyorsan korkularının yersiz olma potansiyeli çok çok yüksek :)

Yine de soruna yanıt vereyim. Bence bir bilgisayar mühendisinin başarılı olmak için sahip olması gereken uzun bir liste var; sorun çözmeyi sevmek (çözememeye uzun süre katlanabilmek), çözüm odaklı olmak, kendi kendini geliştirebilmek (bilginin hazır önüne derste gelmesini değil, araştıra araştıra öğrenmeyi bilmek), vb. diye giden.

Ancak, gördüğüm kadarıyla bunların hepsi üniversitede ve sektörde geliştirilebilir alışkanlıklar. Yalnızca baştan olmazsa olmaz tek özellik; analitik zeka! Matematik dersini ve özellikle problem çözmeyi sevmeyen biri için çekilmez bir bölüm olacaktır. Ezber yeteneği çok yüksek olup, bu bölümde de algoritmaların mantığını anlamak yerine ezberlemeye çalışan öğrenciler için çokça üzülmüşlüğüm vardır. Öte yandan geri kalan her şey için biraz özveri biraz da Google amca yeterli olur :)

Başarılar diliyorum,

BetülEmine Kaya 19.06.2019
Merhabalar Nadire Eda Hanım,

Öncelikle Gaziantep Üniversitesi’nden mezun olup, bu tarz platformlarda gelecek nesillere yardımcı olmanız beni çok mutlu etti, sizi tebrik ederim. Gaziantep Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Okulumun bitecek olmasıyla gelecek kaygısına kapıldım. Daha önce hiçbir şekilde sahada çalışmadım ancak gerek Elektrik Mühendisleri Odası ile gerek farklı kulüpler ile birçok çalışmada aktif bir şekilde rol aldım. Sektördeki birçok insanla da yakından çalışmalara katıldım ancak hala kafamda soru işaretleri var. Hangi alanda çalışma göstermem gerek bilmiyorum. Şirketlerin yeni mezun elektrik elektronik mühendislerinden beklentileri neler, bir kadın olarak zorlandığınız süreçler oluyor mu? İşe alım süreçlerinde okul ortalamasına dikkat ediliyor ancak bildiğiniz üzere Gaziantep Üniversitesi’nde ortalama yapmak zor. Benim bu durumda CV’me neler eklemem gerekiyor ya da neler yapmalıyım ki kurumsal bir firmada işe girebileyim? Staj için nasıl bir şirket seçmeliyim ki benim için verimli bir çalışma ortamı olsun?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler!
profile image
Nadire Eda Adanır

19.06.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba,

Çok teşekkür ederim, umarım ufacık da olsa bir faydam olabiliyordur. Öncelikle kendine sorman gereken birkaç soru olmalı çalışacağın alanı seçerken. Mesela sahada aktif çalışmak mı istersin yoksa masa başı bir iş senin için daha mı uygun? Çalışacağın alanı belirleyecek en önemli adımlardan biri stajların. Bildiğim kadarıyla gelecek sene intörn olacaksın, şimdiden firmalarla ilgili araştırmalar yapmaya başlamanda fayda var. Sana tavsiyem olabildiğince çok mühendisin çalıştığı firmalarda stajını ayarlamaya çalışman. Böylece her biri farklı göreve sahip meslektaşlarını görüp kendine en yakın olanını belirleme şansın olacaktır.

Yeni mezun bir mühendisten beklenilenler öncelikle yabancı dil, işletmelerde yaygın olarak kullanılan ofis programlarını ileri düzeyde bilmek ve adayın öğrenme çabası olarak sıralanabilir. Özellikle İngilizceni okul bitmeden ileri seviyeye getirmen iş bulmanda seni fazlasıyla ön plana çıkaracaktır. Ortalamaya takılan firmalar var evet, görüşme fırsatı yakalayıp kendini düzgün bir şekilde ifade edebilirsen sorun olacağını pek sanmıyorum.

Bir kadın olarak zorlandığım süreçleri sormuşsun, şimdi düşündüğümde aslında engelleri kendi önümüze bizler çekiyoruz çoğu zaman, kendimize güvenmeyerek, korkarak, çekinerek ve yapamazsın diyenlere kulak vererek... Elbette zorluklar yaşayacaksın, bu kaçınılmaz ama öğrenmekten, kendini geliştirmekten vazgeçmediğin sürece bu zorluklar yavaş yavaş yok olacak. Önemli olan hata yapmaktan korkmadan, çalışman bir sonraki adımında da bu hataları bir daha yapmamak için çaba göstermen.

Umarım kafandaki soruları cevaplayabilmişimdir, başarılar diliyorum!

Sevgiler.Rezzan Akın 12.06.2019
Merhaba,

2018 yılında mezun oldum. Şu an iş arayışım devam etmektedir. Bu süreç içerisinde neler yapmam gerekiyor?

Teşekkürler.
profile image
Fikriye Başkan

12.06.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle bu süreçte sabırlı ve istikrarlı olmanı, daima hedeflerin doğrultusunda pes etmeden ilerlemen için hayatın sana kolaylıklar sunmasını diliyorum.

İş bulma sürecinin gittikçe zorlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte olabildiğince farkındalık yaratacak niteliklere sahip olmamız gerekiyor. Bunun için iş arama sürecinin yanında bir takım niteliklere sahip olmak için hedeflerin doğrultusunda çeşitli kişisel gelişim, mesleki gelişim vb. eğitim programlarına katılmanı, daima kendini her açıdan geliştirmeni tavsiye ediyorum.

Özgeçmişini her zaman güncel tutmanı, deneyimlerinin, bilgilerinin, becerilerinin, değerlerinin, ilgilerinin farkında olmanı ve bu doğrultuda CV´ni çalışmak istediğin firmalar ile paylaşmanı ki bazen bu yeterli gelmeyebiliyor bunun yanında bu firmalarda çalışan kişilerle de bağlantı kurmanı tavsiye ediyorum.

Sana kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Sevgiler.İrem 12.06.2019
Merhaba,

Ben inşaat mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bu yaz zorunlu stajım var, bir de seneye. Sizce bir stajımızı son sınıfa mı bırakmalıyız? Ve staj yeri ne kadar önemli? Büyük şehirde yapmak daha mı avantajlı? Bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Teşekkürler.
profile image
Fikriye Başkan

12.06.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Staj yerinin veya şehrinin büyüklüğünden daha çok staj yapacağın projenin büyüklüğünün, bu projenin iş kapsamının, sana verilebilecek sorumlulukların büyüklüğünün daha önemli olduğunu düşünüyorum. Staj döneminin mühendislik ve uygulama açısından kişiye önemli deneyimler ve farklı bir bakış açısı kazandırdığını düşündüğüm için bu süreci en verimli şekilde geçirmeni tavsiye ederim. Zorunlu stajını belirtilen dönemlerde yapıp son sınıfta deneyim kazanmak için çalışabilir veya gönüllü stajyerlik yapabilirsin. Bu seçimini, kariyer planına göre belirlemenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Hayatında başarılar ve kolaylıklar dilerim.

Sevgiler.Hande Karğılı 18.06.2019
Merhaba,

Ben gemi makineleri işletme mühendisliği öğrencisiyim. Bu yaz 3 aylık stajım var ve tersane atölyesinde yapmam gerekiyor. Fakat firmalar kadın olduğum için beni atölyede değil genelde ofiste çalıştırmak istediklerini beyan ediyorlar. Sonunda bu yaz için bir staj bulabildim ama okul hayatımda toplam 1 sene staj yapacağım ve insanların daha ilk stajımda böyle davranmaları beni biraz olumsuz etkiledi. Sizce bunun önüne geçmek için nasıl bir yol izlemeliyim? Ortalamam iyi, seminerlere katılıyorum ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum ama bunun önüne nasıl geçebilirim bilmiyorum.

Teşekkürler.
profile image
Mehtap Öğüt

18.06.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Hande,

21. yüzyılın ilk çeyreğinde, 2019 yılında, kadın olduğun için seni ofiste tutma zihniyetini duyunca gerçekten çok üzüldüm. Demek ki geçtiğimiz 10 yıllar çok fazla yol alamamışız...

40 yıllık meslek hayatımın yarısı ofislerde geçti ise, diğer yarısı da şantiyelerde geçmiştir. Kendimden büyük ya da küçük; kadın ya da erkek hep şunu tekrarlamışımdır: ʺBizler, iş yerlerinde, meslek önlüklerimizi giydikten sonra kadın-erkek farkı yoktur meslektaşlık, çalışkanlık ve bilgi birikimi vardır.ʺ Bunu kanıtlamak için ise inatçı, inançlı ve dirençli olmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Senin durumunda söyleyeceğim şu olabilir; olumsuzluklardan yılmadan, doğru bildiğin yolda yılmadan devam edip ve şeflerinden atölyede çalışmak istediğini ve bunu yapabileceğini çok kararlı ve inatçı bir şekilde söylemen, ʺbaşaramasam beni bir hafta sonra geri ofise gönderirsiniz ama göreceksiniz ki yapacağımʺ demen.

Staj dönemimden bir anımı paylaşmak istiyorum;

1975 yılında İzmir BMC fabrikasında yaz stajımı yapıyordum. Tek kız öğrenci idim... Diğer stajyer öğrenciler ile birlikte bizim başımıza bir formen verdiler, o da bize bir miktar hurda sac parçaları ve elektrotlar vererek bir kenarda ʺkaynak yapmaya çalışarak !!!ʺ oyalanmamızı istedi. Bu benim o kadar gücüme gitti ki formenime kaynak yapmayı bildiğimi (çünkü kaynak yapmayı okulda öğrenmiştim) anlatmaya çalışıyor fakat çok da ikna edemiyordum. İnatla bu işin üzerine gidince benden bıkmış olacak ki ustasına götürdü. Ben kaynak yaptım, usta beğendi ve ondan sonra stajımın sonuna kadar üretimde çalışarak piyasaya çıkan BMC´lerin şasilerine kaynak yaptım.

- Bedriye Tahir Gökmen yıl 1933 ilk kadın pilotumuz,
- Sabiha Gökçen yıl 1936 ilk kadın savaş pilotumuz,
- Sabiha Gürayman yıl 1933 ilk kadın inşaat mühendisi,
- Altan Edige yıl 1953 ilk kadın makine yüksek mühendisi,
- Jale İnal yıl 1943 ilk kadın arkeolog ...... Bu örnekler o kadar çok ki... ben sadece ilk anda aklıma gelenleri yazdım ve bir de,
- Tuba Akar yıl 1996 Türkiye´nin ilk kadın uzak yol kaptanı (bunu senin için internetten buldum :)

Moral bozmak yok! İnatla devam etmek ve bu gerçeği kabul etmek istemeyenlere yılmadan, bıkmadan anlatmak var.

Gerek teknik gerekse sosyal alanlarda çalışan kadınlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Gelecek kadınıyla erkeğiyle siz genç nesillerimizin elinde yeter ki şevkle, bilgiyle, inançla, inatla çalışın. Göreceksiniz ki her şey çok daha güzel olacak....

Sevgiler,

Mehtap ÖğütNur Gümüş 10.06.2019
Merhaba,

Ben lise son sınıf YKS adayıyım. Meslek seçimi konusunda çok kararsızım şu anda. Tıp ve uçak/uzay mühendisliği arasında gidip geliyorum. Bu sene 11´i yeni bitirdim ve yaz çalışmalarıma başlamama az kaldı fakat insan hedefi olmadan nasıl savaşabilir ki? Mühendislik çizim programları kullanmayı denedim, ameliyatlar izledim, tezler okudum ama hala kararsızım. Meslek seçimi konusunda önerilerinizi bilmek isterim.

Saygılarımla,

Nur
profile image
Mehtap Öğüt

10.06.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Nur merhaba,

Anladığım kadarıyla hem biyoloji-fen, hem de matematik konularında başarılısın. Kararsız olmak, liseyi bitirmek üzere olan gençlerimizde çok normal bir durum. Zamanında pek çoğumuz da öyleydik zaten. Ben, tüm mesleklerin güzel olduğunu düşünenlerdenim.

Seninle bir şey paylaşmak istiyorum. Biliyor musun, hiç aklımda olmadığı halde, tesadüfen makine mühendisi oldum. Ama olduktan sonra da mesleğimi çok ama çok sevdim. Düşünüyorum da, başka bir mesleğim olsaydı (örneğin arkeolog, ziraat mühendisi, kaymakam vs. vs.) onları da çok severdim. Önemli olan yaptığın işe dört elle sarılmak, ona tutku ile bağlanmak ve en iyisini olmak için çaba sarf etmek. Yaptığın işe sevgiyle sarılınca insan görüyor ki içinde keşfedilecek dünyalar var...

Yaz tatiline de bol bol düşünecek zamanın olacaktır. Tıp ile uçak/uzay mühendislikleri için ayrı birer sayfa aç. Tıp sayfasının sağ tarafına sana göre avantajlarını sol tarafına ise dezavantajlarını yaz. Aynı şeyi uçak/uzay için de yap. Çevrende bu mesleğe sahip olan insanlarla konuşmaya çalış. Internetten araştırma yap. Aklına geldikçe sayfalarına ilavelerini ekle. Bakalım yazın sonunda elinde nasıl bir fotoğraf olacak. Halen kararsız isen yazı-tura at :)
En önemli şey, mesleğini seçtikten sonra asla ʺkeşkeʺ dememektir. Mesleğine dört elle sarıl ve çok sev. Her meslek birbirinden güzel, keyifli ve değerlidir.

Sevgiler, iyi tatiller,

Mehtap ÖğütHayrunnisa İCİK 10.06.2019
Merhaba, İyi Günler Betül Hanım,

Ben 2. sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Bir bilgisayar mühendisliği öğrencisinin üniversiteden mezun olduğunda mutlaka bilmesi gereken mesleki bilgiler nelerdir?

Teşekkürler!
profile image
Betül Altay

10.06.2019

Bilgisayar Mühendisi

Merhabalar,

Direkt teknolojileri saymak yerine balık tutmayı öğretmeyi tercih edeceğim bu soruya cevaben. 2 tür platformu araştırmanı tavsiye ederim.

1) İş arama platformları; Linkedin, Glassdoor, Kariyer.net gibi.
Buralarda göreceğin işlerde istenen kriterler tam olarak senin aradığın sorunun yanıtı olacak.

2) Eğitim platformları; Udemy, Linkedin Learning gibi. Buralarda da ʺSoftware Engineeringʺ gibi bir alanda filtreleme yaptığında en çok izlendiğini gördüğün eğitimler en çok ihtiyaç duyulup izlenmiş olanlarıdır ki aslında yine senin soruna yanıt olur.

Ayrıca, Quora, Stack Overflow gibi siteler de fikir verir ama oralarda kaybolma riskin olacağından özellikle bir madde olarak yazmadım.

Üstteki 2 tür platformu takip edersen hem bugün hem de iş hayatında trendleri kaçırmaz ve kendini geliştirmeye devam edebilirsin. Örneğin, 6 yıllık bir mühendis olarak ben de bunu aktif olarak yapmaya devam ediyorum. Hatta geçen hafta Linkedin´den iş ilanlarına bakıp teknolojileri listeledim ve dün akşam da Linkedin Learning´ten onlarla ilgili kursları izliyordum.

Yanıtımın genel olduğunun farkındayım ama seni yönlendirmeye yetecektir. Bunlara baktıktan sonra eğer ʺx ve y alanlarından hangisine yönelmeliyimʺ gibi özel bir sorun olursa da yine yanıtlamaktan keyif duyarım.

BetülBetül cici 27.05.2019
İyi günler Betül Hanım,

Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Geçen yıldan bu yana sürekli staj başvurusu yapıyorum fakat başvurduğum hiçbir yerden olumlu geri dönüş alamadım. Sizce, staj yapacağım yerlere göndereceğim CV’de nelere dikkat etmeliyim? Başvurum incelendiğinde beni diğerlerinden ayıracak özelliklerim neler olmalı?

Şimdiden teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

Betül Cici
profile image
Betül Altay

27.05.2019

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba sevgili adaşım Betül,

Bir öğrenci için CV´de ilk göze çarpan yerler hangi üniversitede okuduğu ve ortalamasının kaç olduğudur. Hatta pek çok kurumsal firma elemelerini daha somut delillerle yapmak adına belli bir üniversite grubu dışındakileri ve belli bir ortalamanın altında kalanları hiç incelemeden elerler. Peki buralarda dezavantajımız varsa bu nasıl kapatılabilir?

1) Kendini geliştirmek için okul dışında da çabaladığını göstermelisin. Örneğin; Udemy eğitimleri alıp bunları CV´ne de ekleyebilirsin. Mesela Java, Android, Front-end development gibi alanlarda Udemy´den bikaç eğitim tamamlamış ve kod yazmış olmak çok etkili olabilir. Hatta bunlar iş hayatın için de faydalı olur.

Özellikle, yazılımcılar okulda aldıkları eğitimden ötürü backend development´a daha eğilimli olduklarından piyasada ciddi bir frontend developer açığı bulunmakta. Bu konuda kendini gösterirsen pek çok firma ortalamaya veya üniversiteye bakmadan seni staja ve hatta işe almak isteyecektir.

2) Çok büyük olmayan firmalara da staj başvurusu yapmalısın. Kurumsal yerlerde üniversite ve ortalamaya şiddetle bakılmasının altında biraz da torpil faktörü yer alır. Yani, seçim yapan kişi CV´nin kalanını beğense dahi, kendisine yarın bir gün ʺHayrola, bu öğrenci tanıdık mı da bu ortalamayla aldın?ʺ denmesin diye kaçınacaktır. Bu nedenle ufak teknokent firmalarını seçebilirsin başvuru için. Bu küçük firmalara da teknokentlerin sitelerindeki firma listelerinden ulaşıp CV´ni mail atabilirsin.

Kolaylıklar ve başarılar diliyorum :)

BetülMelike 17.05.2019
Merhabalar,

Endüstri mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim, bölümü tercih listeme eklerken gerçekten büyük stres içindeydim çünkü lise derslerinde olduğu gibi farklı içerikli dersler görecek olmak beni çok geriyordu ama kesinlikle bölüme başlayınca bunun bir ön yargı olduğu kanaatine vardım. Aklında bu konuda şüphe olan arkadaşlar kesinlikle bu şekilde düşünmesinler. Mesleğimizin farklı departmanlarda yer alabilmesi gerçekten büyük avantaj sağlıyor. Hangi sektörde olmak istediğimiz bizim elimizde yani ama şunu belirmek isterim ki kendime uygun olan departmanı nasıl bulabilirim? Katıldığım seminerler az çok fikir sahibi olmama sebep oldu fakat araştırmalarımın sonucu beni tatmin edecek düzeyde değil. Sorum şu ki siz departmanınızı nasıl belirlediniz?
profile image
Meryem Beylik

17.05.2019

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Merhabalar,

Öncelikle endüstri mühendisliği tercihinden dolayı seni tebrik etmek isterim. Departmanına karar vermekteki en büyük etken yaptığın stajlar olacaktır. Ayrıca üniversitede yapacağın uygulamalı projeler ve dersler de yardımcı olacaktır. Örneğin; üretim stajında üretimde olmak isteyip istemediğine, yazılım derslerinde yazılım ile ilgili bir departmanda çalışıp çalışmayacağına, muhasebe ile ilgili derslerinde finans içinde olmak isteyip istemediğine karar verebilirsin.

Ben üretim ile ilgili departmanda çalışmak istiyordum ve bu nedenle 2 stajımı da üretimde yaptım. Stajlarımda da yaptığım işte üretimle iç içe olmak istediğimin kararını verdim, çünkü yaptığım işin somut çıktısını görebiliyorum gibi geliyor bana.

Okul ve meslek hayatında başarılar dilerim.

MeryemSidem Besta Türk 16.05.2019
Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve mühendislik istiyorum. Endüstri mühendisliği konusunda detaylı bilgi almaya çalışsam da hala açıkça bilgi alamadım. Çalışma koşulları, ortamları konusunda bana yardımcı olabilir misiniz? Sosyal alanda aktif biriyim ve bunu yaşamımda da kullanmak istiyorum.
profile image
Elif İrte Alptekin

16.05.2019

Endüstri Mühendisi

Sevgili Sidem merhaba,

Öncelikle mühendislik seçiminden dolayı seni tebrik etmek isterim.
Eminim internette benim yazacağımdan çok daha fazla detaylı teknik bilgi vardır. Orada yazılmayan bir şeyi ben sana söylemek isterim;
Hangi alandan mezun olursan ol, mühendis olarak mezun olman bir kere öncelikle büyük avantaj.
Endüstri mühendisliğinin ise çok fazla çalışma alanı var. Ben ilaç sektöründe çalışıyorum, üretim planlama uzmanı olarak başlamıştım, oradan kurumsal iletişime geçtim. Aynı anda bir çok endüstri mühendisi arkadaşım da pazarlama uzmanı ya da bankalarda başlamıştı. Dolayısıyla çalışma alanı çok fazla olabiliyor.
Sosyal alanda aktif bir kişiysen zaten şu anda öngöremediğin kadar da önüne çok fazla fırsat çıkacaktır.
Başarılar dilerim, yolun açık olsun.

Sevgiler,

İrteMelis 16.05.2019
Merhaba Meryem Hanım,
Benim aklımda olan bir diğer meslek ise Endüstri mühendisliği. Mezun oldum fakat istediğim sonucu elde edemediğim için tekrar hazırlanıyorum. Bir şeyler tasarlamak üretmek istiyorum. Ama bilgim, başarım ve isteğim meslek seçimime engel oluyor. Mesela fizik dersim çok kötü ve ben inşaat mühendisi olamam. Biyoloji kısmına daha yakınım ve daha çok hoşuma gidiyor. Ama araştırınca endüstri mühendisliği, moleküler biyoloji ve genetik, biyomühendislik, çevre mühendisliği gibi meslekler ilgimi çekiyor. Size sorum hangi alana ne şekilde yönelmeliyim ve endüstri mühendisliği genel olarak yüksek bir sıralama isteyen bölüm. Sizce sıralama ölçütü bize okulun derecesini belirtir mi?
profile image
Meryem Beylik

16.05.2019

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Merhaba Melis,

Bana göre, öncelikle fizik dersim kötü, inşaat mühendisi olamam gibi ön yargıların olmamalı. Lisede dersleri sadece teorik olarak öğreniyoruz ama üniversitede okuduğun bölümde o kavramların nerelerde kullanıldığını öğrenerek kafanda biraz daha somutlaşıyor. Eğer aklında inşaat mühendisliği varsa, derslerden bağımsız onu da araştırmalısın. Benim de biyoloji ve fizik derslerim iyiydi ve moleküler biyoloji alanını istiyordum. Bu konuda araştırmalar yapınca Türkiye’de iş alanının dar olduğunu öğrenip fikrimi değiştirdim. Ama şu an mesleğimi çok çok seviyorum.

Endüstri mühendisliği ise çok yönlü bir meslek, belirli bir sektörü ve iş alanı bulunmuyor. Bence en iyi tarafı bu. Meslek seçiminde öncelikle nasıl bir ortamda çalışmak istiyorsun onu düşünebilirsin. Genellemek yanlış olur ama inşaat mühendisi olmak istersen şantiye ortamına girmen gerekir. Genetik, biyokimya gibi alanlar istersen laboratuvar ortamında çalışman gerekir. Örneğin; benim sağlık alanına yönelmememdeki en büyük neden, hastanede çalışmak istemememdi. Mesleğini yapacağın ortam hayatının yarısını geçireceğin yer olacak, o nedenle bu yönü düşünebilirsin. Bir diğeri tabi ki ilgi alanlarına göre yapmak istediğin mesleği bulabilmek. Bu konuda rehber öğretmenlerinden destek alabilirsin. Seni biraz daha yakından tanıyan biri yardımcı olabilir.

Üniversite konusunda belki sıralama bir ölçüt olabilir ama kesin bir yargıya varmamak gerekir. Mühendislik tercih edecek isen sanayisi geniş bir ilde okumanı tavsiye ederim. Bu, okuldaki projelerini uygulamalı yapma fırsatı yaratır. Benim eğitim hayatımda Denizli sanayisinin büyük katkıları oldu. Mezun olana kadar bir çok firmada bir çok proje yaptım ve yarı zamanlı çalıştım.

Başarılar dilerim.

MeryemMelis S 22.05.2019
Merhaba Burcu Hanım,

Ben geçen seneki sınavda istediğim sonucu elde edemediğim için tekrar hazırlanıyorum. Aklımda olan mesleklerden biri de çevre mühendisliği. Fakat insanları bilirsiniz. Algılar tıp ve hukuk dışındaki çoğu mesleğin iş sıkıntısı olduğu yönünde. Benim sormak istediğim şey İTÜ, ODTÜ gibi üniversitelerin dışında sizce nereler tercih edilmeli ve çevre mühendisi olmak için ders alanında başarımız hangi yönde olmalı?

Teşekkürler!
profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

22.05.2019

Çevre Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle sınav sürecinde başarılar diliyorum. Umarım her şeyden önce seni mutlu edecek ve başarılı olacağın bir sonuç elde edersin.
Maalesef çevre mühendisliği insanların kapsamı ve iş kolları hakkında yeni yeni bilgi sahibi olmaya başladığı bir bölüm. Mühendislik, tıp, hukuk ya da herhangi başka bir alanda iş sıkıntısı yaşamak ya da yaşamamak mümkün. Hangi mesleğin eğitimini alırsan al, yaptığın işte özverili, çalışkan ve yetkin olmalısın. Üniversite bunun için sadece gerekli donanımları kazanacağın ve bağlantılarını kuracağın bir yer olacak. Hangi üniversite olursa olsun kendini geliştirmenin, araştırmak, öğrenmek ve kişinin kendi hedefleri ile alakalı olduğuna inanıyorum. ODTÜ ve İTÜ haricinde Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun başarılı çevre mühendisleri tanıyorum. Ayrıca, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde de çevre mühendisliğinin yüzde yüz İngilizce olduğunu, bu anlamda bir artı sağlayabileceğini düşünüyorum. Bununla birlikte ODTÜ Çevre Mühendisliği mezunu bir kişi olarak, hedefini yüksek tutmanı ve bu mühendislik dalının eğitimini ODTÜ’de almanı dilerim.

Günümüzde, çevre mühendisi ya da başka bir meslekte fark yaratmak için mutlaka İngilizceni geliştirmelisin. Hem yazılı hem de sözel İngilizce yetkinliğine sahip olduğunda özel sektör de olsa kamu da olsa önüne çok farklı fırsatlar çıkacak. Bu fırsatlar sayesinde de iş yapabileceğin alanlar genişleyecek ve iş sıkıntısı yaşama ihtimalin düşecek ve hatta ortadan kalkacak.

Çevre mühendisliği özelinde Türk çevre mevzuatı (kanun ve yönetmelikler) ile uluslararası standartları (IFC Performance Standards, EBRD Performance Requirements, World Bank Environmental and Social Assessment) takip etmen fayda sağlayacaktır. Ayrıca, çevre dediğimizde, sadece su, atıksu, katı atık, hava kirliliği değil, özellikle günümüzde biyoçeşitlilik, jeoloji ve sosyal konular (iş sağlığı ve güvenliği, halk sağlığı ve güvenliği, arazi edinimi/kamulaştırma, hassas gruplar) da oldukça popüler. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile haritalandırma yapabilmek yine fark yaratabileceğin alanlardan. Bu konularda da zorunlu ya da seçmeli dersler alarak kendini geliştirebilirsin. Lisans eğitimi sırasında not ortalamanı yüksek tutarak sonrasında yurt dışında bir master programını (Almanya, Hollanda, vb.) tamamlamak da yine Türkiye’de fark yaratmanı sağlayabilecek olanaklar arasında.

Umarım yönlendirici olabilmişimdir. Tekrar başarılar diliyorum.

Sevgiler,

BurcuBurçin Çakmakcı 27.05.2019
Merhabalar,

Ben bu sene ilk yılımı bitiriyorum. İlerde çalışmak istediğim sektör otomotiv sektörü. Yaz tatilinde kendimi geliştirmek adına neler yapmamı önerirsiniz?
profile image
Mehtap Öğüt

27.05.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Burçin merhaba,

Üniversitedeki bölümün nedir bilmiyorum. Makine veya endüstri ise ve otomotiv sektörü ilgini çekiyor ise sana önerim şöyle olabilir;
Otomotiv bölümü olan üniversitelerin internet sitelerinden 2. ve 3. sınıf müfredatlarına bakabilir, bu derslerin konularını ile ilgili internette derinlemesine araştırma yapabilir ve kendi okulunun müfredatı ile karşılaştırıp en yakın dersleri alarak kendini hazırlayabilirsin. (Not: Şimdi İnternetten baktım 20´ye yakın üniversitede otomotiv bölümü var. Bunları incelemek ve karşılaştırmasını yapmak sanırım tüm yazını alır :) Bir excel tablo ile karşılaştırmalarını yapabilirsin.)

Yukarıdaki gibi kısmen de olsa kendini hazırlama imkanı yakalayabilirsen, daha sonra otomotiv üzerine yüksek lisans yapıp sektöre girebilirsin.
Veya daha zor bir şey ama, şayet imkan var ise; not ortalamanı yüksek tutup otomotiv bölümü olan okullara geçiş yapmayı deneyebilirsin.

Umarım ideallerin gerçek olur...

Sevgiler,

Mehtap ÖğütKübra Öz 20.05.2019
Merhaba,

Öncelikle Pamukkale Üniversitesi inşaat mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Toplamda 2 adet staj yapmam gerekiyor. Bu yaz için çok çabaladım, hiç tanıdığım olmadığı için iyi bir yer olmalı ki CV’imde güçlü dursun diye düşündüm. Fakat umduğum gibi olmadı. Çok iyi firmalar stajyer almadı. Ben de şu an bir firma buldum, küçük bir firma. Sizce meslek hayatımda ilerisi için bu yıl yaz okuluna kalarak ortalamamı daha da yükseltmek mi bana iş arayışımda fayda sağlar? Yoksa küçük ama bana network anlamında katkı sağlayacak iyi mühendislerle, başarılı insanlarla arama köprü olabilecek çok da büyük ve kurumsal olmayan küçük bir firmada stajımı yapmak mı fayda sağlar?

Teşekkür ederim.
profile image
Serap Çatalpınar

20.05.2019

İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Eğer akademik kariyer düşünüyorsan, yaz okuluna kalıp notlarını yükseltmeni öneririm. Fakat düşünmüyorsan mutlaka staj yapmanı tavsiye ederim. Stajının birini küçük bir firmada (proje firması uygun olabilir); diğerini ise büyük bir firmada yapman senin için çok yararlı olacaktır.

Sevgiler,Funda İpek 22.05.2019
Merhaba Sertaç Hanım,

Kocaeli Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Sizce bir endüstri mühendisinin mutlaka bilmesi gereken programlar nelerdir?

Teşekkür ederim
profile image
Sertaç Yerlikaya

22.05.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Funda,

Bir Endüstri Mühendisi ya da bir mühendis mutlaka Python bilmeli ve veri biliminde kendini geliştirmeli. Birçok online eğitim bulabilir, meetup’tan çevrendeki toplantıları takip edebilir, sen de bilgi ve tecrübe paylaşımı için gruplar oluşturabilirsin.

Sevgiler,Fatma Aybala Özcan 27.05.2019
İyi günler Mehtap Hanım,

Öncelikle bilgi birikiminizi paylaştığınız için teşekkürler ve kolay gelsin.

Ben Gaziantep Üniversitesi makine mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve şu anda stajyer olarak bir demir ve çelik fabrikasında uzun dönem staj yapmaktayım. Stajıma başladığımdan itibaren oryantasyon sürecinin ardından kuruluşun Ar-Ge bölümünde 2 ay bulundum, ve şu an sahada birer haftalık süreyle birimleri gezmekteyim. Endişem şu; sahadaki çalışma ortamını yapıma uygun bulmuyorum fakat ofis işlerinde de yeterli üretkenliğe sahipmiş gibi hissedemiyorum bir türlü. Kendimi sürekli toy ve tecrübesiz buluyor, üstelik bir şey üretmeye, yaratmaya kapasitesi yetmeyecek biri olarak görüyorum zaman zaman. Bu da haliyle performansımı ve psikolojimi etkiliyor. Yanlış seçim yapmış olmaktan endişe duyuyorum. Üniversiteye başlarken aklımda çok net bir yol çizmiştim pek bilgim olmasa da, mezun olduktan sonra akademisyenlik için çabalayacaktım, fakat zaman geçtikçe zorluğunun ve eğer öğrenciye yetemezsem, tüm bilgimi düzgün bir şekilde aktaramazsam karşı tarafa, ya da bilgi birikimim yeterli olmazsa yaşayacağım sarsıntıyı düşünerek fikri rafa kaldırdım. Aynı zamanda bölümümün bütün derslerini çok sevdiğimi, hepsinde başarılı olduğumu belirtmek isterim. Termodinamik kısmı özellikle ilgimi çekmekte fakat şu an iki arada bir deredeyim, akademisyenliği kendime daha uygun görüyor ama yeterli olacağımdan şüphe ediyorum. Özel sektörde çalışmayı düşünsem yeteri kadar üretken olmayacağımdan korkuyorum. Ve son zamanlarda aklıma takılan bir diğer şey ise acaba bana daha uygun olan meslek endüstri mühendisliği miydi? Haziranda mezun oluyorum ve yüksek lisans için gerekli sınavlara da girdim (YDS, ALES), yüksek lisansımı endüstri mühendisliğinde yapmak aklımı kurcalamaya başladı. Sizin de yardımınızla bir şeyleri netleştirirsem kafamda benim için çok faydalı olacak.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın, şimdiden teşekkürler ve iyi günler.
profile image
Mehtap Öğüt

27.05.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Fatma merhaba,

Öncelikle uzun dönem staj yapmanın çok verimli bir staj şekli olduğunu düşünüyorum. Şayet halen staj devam ediyorsa kolay gelsin... Sahadaki çalışma ortamını yapına neden uygun bulmadığını bilemedim... Paylaşırsan sevinirim. Ancak biz mühendisler; bir işin ofis-planlama, üretim-şantiye, tasarım-detay kısımlarını komple bilme imkanını yakalayabilirsek işte o zaman ʺTAMʺ oluyoruz. Piyasada birlikte çalıştığım pek çok mühendis; sadece şantiyeci, sadece tasarımcı veya sadece planlamacı olduğu için bence tam değillerdi. Kendimi o açıdan her zaman çok şanslı bulmuşumdur. Son sınıfa kadar başarılı bir şekilde okuduğuna göre kendine güvenerek pratikteki yeteneklerini arttırman kendine yapacağın en güzel yatırımdır diye düşünüyorum. Tabi ki şimdi toy ve tecrübesizsin... Hepimiz öyle idik... Staj da zaten mesleğimizin pratiğine adım atmanın ilk aşaması değil midir? Kaldı ki ʺöğrenmekʺ hiç bitmeyeceğine göre, kendimizi tecrübesiz hissettiğimiz vakalar ile pek çok kez yüz yüze geleceğiz.... Karşına çıkan fırsatların hepsini iyi kullanıp deneyimleyerek, yapına en uygun olan ile meslek hayatına devam edebilirsin.

Akademisyenlik ise bambaşka bir şey... Okulunuzdaki hocalarınızdan Sedat Bayseç üniversitede benim sınıf arkadaşım idi. Hepimiz liseyi bitirmiş toy çocuklardık. Biz piyasayı tercih ettik o ise akademisyenliği. O noktalara da adım adım geldi... Sen neden gelmeyesin? Samimi olarak paylaşmak istiyorum ki, akademisyenlikte de salt teorik değil, piyasa ile iç içe bir bilgi birikimine sahip olmak bence çok değerli.

Hiç bir şeyden korkma! Düşünsene ilk okuldan liseye, oradan üniversiteye, ardından stajlara ve meslek hayatına hep üstüne bir şeyler koyarak geldik. Sen de öyle yapacaksın... Öğrenmekten, soru sormaktan, bilmediğine ʺbilmiyorum, öğretir misin? ʺ demekten hiç vazgeçme... Tabi bildiklerini paylaşmaktan da... Ayrıca hata yapmaktan da korkma. Bence hata yaparak öğrenmek de çok ama çok değerli bir şeydir. Bunları yaptığın sürece göreceksin ki her şey çok güzel olacak...

Ne zaman istersen bana yazabilirsin.

Her şey gönlünce olsun...

Sevgiler,

Mehtap ÖğütBüşra Akbaş 16.05.2019
Merhabalar,

Ben Gaziantep Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Ben bu bölüme hayalim olduğu için geldim, ama o kadar zorlanıyorum ki ara sıra kendime sormuyor değilim emin misin diye? Bölümüm hakkındaki olaylar bana ilginç gelmiyor ya da beni kendine çekmiyor o yüzden gelecek planı yapamıyorum kendim için, amacı olmayan yaprağa rüzgarın bir etkisi olmazmış ya, ben öyle olmak istemiyorum. Sizce bölümü bitirdikten sonra farklı yerlerde farklı alanlarda çalışmak için kendimi nasıl geliştirmeliyim?
profile image
Nadire Eda Adanır

16.05.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle hayalini gerçekleştirebildiğin için seni tebrik ederim. Zorlanıyor olmanı çok iyi anlıyorum, ama mezun olup iş hayatına atıldıktan sonra aldığın sorumlulukları gördüğünde mühendisliğin neden bu kadar zorlu bir eğitim gerektirdiğini anlayacaksın. Bu dönemi hakkını vererek tamamlamanın ileride büyük işler başarabilmene sağlam bir zemin hazırlayacağını unutma. Bölümle ilgili kuşkularına gelecek olursak, sana şunu rahatlıkla söyleyebilirim, iş hayatı ve okuldaki süreç birbirinden çok farklı. Okulda zorlanman, daha mesleğini tanımadan, deneyimlemeden seni mühendislikten soğutup farklı alanlara yönlendirmesin. Sana tavsiyem staj dönemlerini mühendislerin fazla sayıda olduğu bir işletmede geçirmeye çalışman. Böylece çalışma ortamını ve mesleğin gereklerini çok yakından görmüş olacaksın. Buna rağmen mesleğini yapmak istemezsen, aldığın mühendislik eğitiminin sana katmış olduğu bakış açısı, çok yönlü ve detaycı düşünme, hiç bilmediğin bir konuyu sıfırdan nasıl öğreneceğini bilme becerisi gibi yetenekler mühendislik dışındaki alanlarda da rahatça çalışabilmeni sağlayacaktır. Bu konuda sana tavsiyem, mühendislik yapsan da yapmasan da İngilizceyi çok iyi öğrenmen ve mümkünse ikinci bir yabancı dile yönelmen olacak. Umutsuzluğa kapılmadan, kendini kimseyle kıyaslamadan ve çok çalışarak kendi yolunu çizebilirsin.
Bu arada Elektrik Cafe’de benim yerime bir çay içebilirsen çok sevinirim, çok özledim! :)Ayşe Çelik 14.05.2019
Merhaba,

Ben endüstri mühendisliği istiyorum. Teknik üniversitelerinden İTÜ ve ODTÜ’ye puanımın yeteceğini düşünmüyorum. Dokuz Eylül, Kocaeli, Karadeniz Teknik sizce hangisinin eğitimi daha iyidir? Ben kendimi nasıl geliştirebilirim şimdiden kariyer için?

Teşekkür ediyorum.
profile image
Elif İrte Alptekin

14.05.2019

Endüstri Mühendisi

Sevgili Ayşe,

Öncelikle seni seçiminden dolayı ve mühendis olmak istediğin için tebrik etmek isterim.
Hangi okul olursa olsun, çok faydalı olacağına inanıyorum. Hepsi de uzun yıllardır mühendislik eğitimi veren, köklü geçmişe sahip okullar.
Kariyer gelişimin için okurken her türlü staj fırsatını kollamanı tavsiye ederim. Böylece hangi işi sevdiğini, hangi alana daha yatkın olduğunu anlaman ve dolayısıyla mezun olduğunda meslek seçimin daha kolaylaşacaktır.

Yolun açık olsun, başarılar dilerim.

Sevgiler,

İrteMelis Ünal 13.05.2019
Merhaba Sertaç Hanım,

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bu yaz kariyerim için üç fikrim var ve kararsızım bu konuda.

1. Almanya Heidelberg şehrinde bir üniversitede Almanca eğitimi almak. Teyzem Almanya’da yaşadığı için orada konaklayacağım. Almanca öğrenmek istememin nedeni hem bölümüm, hem de Almanya’da ileride staj ve yüksek lisans yapmak ve belki oraya yerleşmek.
2. Yaz okulu yapıp not ortalamamı yükseltmek ve İngilizce çalışıp Erasmus sınavına girip Erasmus’a gitmek.
3. Antalya’da yazılım üzerine kursa gidip, 2-3 hafta bir hastanede endüstri mühendisliği yapan birinin yanında çalışmak.

Bu konularda önerileriniz nelerdir?

Çok teşekkürler,

Melis
profile image
Sertaç Yerlikaya

13.05.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Melis,

Öncelikle kariyerin için saptadığın üç konu da, iyi bir İngilizce ve Erasmus deneyimi; veri analitiği ve ikinci bir yabancı dil ile networkünü geliştirmek çok önemli. Zaman için de hepsini yapmak gerekli. Seni bu saptaman için tebrik ederim.

Dijitalleşmenin artması iyi bir dil iletişimini gerektiriyor. En az bir yabancı dili çok iyi okuyup yazmalı ve konuşmalısın.

Ben böyle kararsız kaldığım zamanlarda en fazla fark hangisi yaratır, onu yapmazsam başka şansım var mı diye değerlendiririm.

Bu gözle bakınca yurt dışında yaz okulu ve Almanca öğrenmek daha ağır bastı. Burada şu önemli unutma. Yaz okulu süresince:
- Heidelberg’i ve çevresini, müzeleri, konserleri, okulları, festivalleri gezebileceksen,
- Yeni Alman veya yabancı arkadaşlar edinip onlarla iletişimini devam ettirebileceksen,
- Yabancı dil yanında bir veri analitiği ya da tasarım (aklıma geldi sadece) gibi farklı bir konuda da seminer, kurs alma fırsatlarını değerlendireceksen,
- Seneye belki orada staj, yaz okulu ders olarak ayarlama opsiyonlarına bakacaksan senin için çok verimli olur.

Teyzenin de orada olması büyük avantaj. Günlerini dolu dolu geçirmeni öneririm.

Yazılımı online öğrenebileceğin kurslara bak; edx, coursera, udemy gibi. Almanya’da meetup’lara katılabilirsin. Oradaki eğitimler daha konu odaklı olacağından daha iyi olabilir. Dönünce burada da meetup´ları takip edersin.

İyi tatiller,

SevgilerFatma Nur Civelek 04.04.2019
Merhaba Sevgili Mehtap Hanım,
Öncelikle diğer meslektaşlarımın sorularına vermiş olduğunuz cevaplar çok bilgilendirici ve çok samimi ,teşekkürler,benim sorum ise biraz daha kapsamlı olacak sanırım,okuduğum bölümde tek kız öğrenci benim,erkek arkadaş çevremden memnun değilim fakat 3.sınıf olduğum için okul değiştirmem mümkün değil,proje yapacağım son sene son dönem 2 tane,fakat şuan kafamda çıkmaz birçok sorunum var,projeleri hocalarımız bazen ortalamaya göre dağıtıyor,bazen aldığımız seçmelilere göre vs,ben proje konumu kafamda bir türlü bulamıyorum,hiçbir projeye dair bilgim yok,nereden başlayacağım korkularım cok,arkadaşım hiç yok ve yalnız başıma proje gözümde büyüyor,sırf projeler yüzünden senem uzar diye düşünüyorum,etrafımdaki herkes sanki birer 3 yıllık mühendismişte ben çok bilgisizmişim gibi geliyor,lütfen bana ışık tutacak her çözüm öneriniz her cevabınız cok önemli benim için,sevgiyle kalın...
profile image
Mehtap Öğüt

04.04.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Fatma Nur,

Ben üniversiteye 1970´li yıllarda başlamıştım ve sınıfta tek kız öğrenci idim. Neredeyse günümüzden tam 40 sene öncesinden bahsediyoruz... Anladığım kadarıyla, okul değiştirmeyi düşünecek kadar ʺarkadaşʺ çevrenden keyif almıyorsun...

Kaç kişilik sınıf veya sınıflar dan bahsediyorsun bilmiyorum... Ancak, teknik olmayan seçmeli derslerde, kantinde, yurtta, sosyal sorumluluk projesi olarak yardımcı olduğun (olabileceğin) yerlerde, okulunda çeşitli toplantı veya seminerlerde tanıştığın kız öğrenciler var ise o ortamlarda illa kız arkadaş arıyorsan bulmayı deneyebilirsin... Aslında arkadaş arkadaştır... bunun cinsiyeti, rengi, dili vb. olmaz diye düşünüyorum. Şu kadarını gayet emin olarak söyleyebilirim ki; gerek üniversitede gerekse meslek hayatında ʺmeslektaşımʺ dediğin kişilerle birlikte olacaksın. Bizler iş yerlerimizde ʺmeslek önlüklerimiziʺ giydikten sonra (ki şimdi sen buna adım atmış oluyorsun) orada artık cinsiyet değil mühendislik konuşur... Önemli olan bilgi, beceri, samimiyet ve çalışkanlıktır.

Genel olarak arkadaşlık kurmakta güçlük çekiyorsan, profesyonel bir yardım almak (kişisel gelişim eğitimleri, topluluk içinde kaynaşma-konuşma kursları vb.) iyi olabilir...

Proje´ ye gelince; konuyu ister hocaların versin, ister sen seç, bir şeye başlayınca gidiyor... Nasıl ki 1. sınıfa başlayıp 3. sınıfa kadar geldiysen, aynen onun gibi, adım adım... Önemli olan korkmayı bir kenara bırakıp başlamak... Göreceksin ki başladıktan sonra arkası çorap söküğü gibi gelecek. Konun ne olursa olsun, günümüz dünyasında istemediğin kadar çok doküman, fikir ve malzeme var. Onlardan da yararlanarak güzel bir iş ortaya koyacağına inanıyorum.
4. sınıfa geçtiğinde, branşına göre ilgini çeken birkaç projenin listesini yapıp aralarından birini seçmeye çalışırsın... İstesen o zaman benimle de paylaşabilirsin... Olmadı, hangisini seçeceğini bilemezsen, aralarında kura bile çekebilirsin...

Şayet bilgisiz olsan 3. sınıfa kadar zaten gelemezdin... Emin ol diğer arkadaşlarının hiçbiri de senden farklı değildir... Belki biraz daha özgüvenleri ve arkadaşları vardır. Sen de buralardan işe başla derim...

Üniversiteyi kazanmış ve şimdi de güzel bir mesleği eline almak üzeresin... Sene veya sömestr kayıplarının hiç önemi yok... İş hayatı o kadar uzun ki, üniversitede kaybettiğin birkaç sömestrin lafı bile olmaz...

Her şey gönlünce olsun.. Sevgiyle kal...
MehtapEsra Bala 02.04.2019
Merhaba Mehtap Hanım,

Önümüzdeki sene mezun olacağım, fakat kendimi çok eksik yetersiz hissetmekteyim. Bölüm derslerimin ağırlığından derslerimi sadece geçmek için çabalıyorum. Yaz aylarında da stajlarım oluyor, bu yüzden zaman bulamıyorum.

Eksikliklerimin farkındayım ama geç kalmış hissediyorum. Dil / solidworks / proje konularında kendimi geliştirmek adına bu saatten sonra neler yapabilirim? Hala benim için umut var mıdır sizce?

Sevgiler...
profile image
Mehtap Öğüt

02.04.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Esra,

Makine mühendisliği eğitimi biraz zor gibi dursa da, aslında çok zevkli ve bir kez başladıktan sonra; adım adım eğitim aldığımız için; diğer branşlardan çok da farklı değil diye düşünüyorum.

Zaman zaman hepimiz kendimizi yetersiz ve hiçbir şeye yetişemiyormuş gibi hissederiz... Bu iş hayatında da başımıza gelen ve gayet normal bir duygu... Benim de bazen ʺkeşke gün 24 saat değil de 48 saat olsaymış...ʺ diye hayıflandığım zamanlar olmuştur. Hiç moralini bozma. Önemli olan ʺprogramlı olmayı öğrenmekʺ... Bu konuda kendini geliştirmen gerektiğini düşünüyorum. Biliyorsun ʺzamanʺ kendiliğinden olmaz, ʺzaman yaratılırʺ...

Zaman yaratmak için ise; kendine bir tablo yapıp; gününü saat dilimlerine göre planlamaya çalışarak başlayabilirsin... Tablonda, ders saatlerinin dışında kalan zamanlara (1-2 saati aşmayacak şekilde) dinlenme-eğlenme ve geliştirmeyi arzu ettiğin konuda bir etkinlik yaz ve buna harfiyen uymaya çalış... Aynı gün içinde yarattığın diğer zamana başka bir etkinlik koy... Hatta bu konuda biraz kıskanç ol ve araya başka şeylerin girmesine izin vermeden sadece o programına odaklan...

Şimdi senin yazdığın örneklere bir bakalım,

Dil : Çağımızda dil öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu tekrar söylememe gerek yok (özellikle İngilizcen en az B2 düzeyinde olmalı)... Yarım sayfalık basit bir metin (hikaye kitabı olabilir) okuyup, anlamadığın kelimeleri bir kağıda yazmanı ve bunların içinden 3 tanesini öğrenmeni, akşam uyumadan önce tekrar etmeni, sabah kendini kontrol edip öğrendiysen 3 yeni kelime eklemeni, öğrenemediysen yanına 3´e tamamlayacak şekilde devam etmeni isteyebilirim. Günün sonunda bilmediğin kelimeler azaldıkça okuduğun metnin anlamı artacaktır (bu günde en fazla bir saatini alır. Geriye kaldı 23 saat ☺). Yaz tatillerinde de tempoyu arttırıp ciddi bir kursa gidebilirsin. Biliyorsun belki, genel bir kural olarak; kursta öğrendiklerini, (mümkünse aynı gün, değilse ertesi gün) kursta harcadığın zaman kadar tekrarını yapman kalıcı olması için çok yararlı olacaktır.

Solid Works (veya eşdeğeri programlar): Okullarda genellikle üst sınıflar ve/veya işi bilenler haftanın belli günlerinde bunun için kurs veriyorlar. Okul ortamında böyle bir imkan var ise bunu programına alabilirsin. Öyle bir imkan yoksa; yaz tatilinde 1 ayını ayırsan (o da sadece kurs günleri belli saatler olacak); öğrenmek için fazlasıyla yeterli. (Kursta öğrendiklerinin tekrarının önemini paylaşmıştık.)

Proje: Bu konuda nasıl bir sıkıntın var bilemedim... Proje konusu mu bulamıyorsun? Nasıl başlayacağını mı bilmiyorsun? Proje hakkında doküman mı bulamıyorsun? Ekip mi kuramıyorsun? vs. Biraz daha detay verebilirsen paylaşabiliriz tabii ki..

ʺYazın stajım oluyor...ʺ diyorsun. Ancak yaz stajları genellikle sadece 4 hafta... Onun dışındaki yaz haftaları; senin dinlenmen, eğlenmen ve eksiklerini gidermen için yeterli olabilir... Bir de kış tatili var tabii...

Programlı olarak yaşamaya başlarsan ʺ...bu saatten sonra...ʺ hepsini başaracağına inanıyor ve her şeyin gönlünce olmasını diliyorum.

Ne zaman ihtiyaç duyarsan benimle paylaşabilirsin...

Sevgiler,

MehtapMeltem Karakuş 01.04.2019
Merhaba Sevgili Mehtap Hanım,

Ben makine mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Okulumda 3.sınıfta bölümüm enerji ve imalat olmak üzere iki dala ayrılıyor. Ben ise gelecekte hangi sektörde ne yapmak istediğim konusunda kararsızım. Bu seçimi neye göre yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz? Bir de okuduğum okul mühendislik alanında pek gelişmediği için mezun olunca iş bulma konusunda sorun yaşayacağımı düşünüyorum. Neler yapabilirim ve düşündüğüm gibi sorun yaşar mıyım? Bunu merak ediyorum.

Teşekkürler!
profile image
Mehtap Öğüt

01.04.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Meltem merhaba,

Benimle paylaştığın sorularına elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

Birinci sorun için benim fikrim, öncelikle senin duygularının ve eğilimlerin önemli olduğu, yani hangi dalı seçersen senin daha başarılı ve mutlu olacağın... Bunu anlamanın bir yolu, 3. sınıfın ders içeriklerini okul çevrende ve/veya internette araştırarak bilgi sahibi olman. Ondan sonra şöyle bir şey yapabilirsin: bir kağıda ʺenerjiʺ bölümünün 1. & 2. sömestir derslerini; altına da ʺimalatʺ bölümünün 1.& 2. sömestir derslerini yazıp, sonra da bunların karşısına 1´den 5´e kadara puan vermeye çalışabilirsin (1=hiç ilgimi çekmiyor.....5= çok ilgimi çekiyor). İlgini çeken dersler hangisinde ağırlıklı ise orada başarı oranın daha yüksek olacak diye düşünüyorum (bazı dersler her iki bölümün müfredatında da olabilir).

İkincisi de şu anda almakta olduğun 1. ve 2. sömestir derslerine bakarak; en başarılı notları aldığın derslerin şu veya bu şekilde devamı niteliğinde olan, bir müfredatı seçmen. Örneğin, Malzeme Bilgisi, Mukavemet, Makina Elemanları gibi derslerde notların yüksek ise ʺimalatʺ; Elektrik-Elektronik, Isı Transferi, Termodinamik gibi derslerde notların yüksek ise ʺenerjiʺ senin için daha uygun olabilir.

Unutma ki; piyasa koşulları altında, pek çoğumuz mezun olduğumuz dallarda çalışamayabiliyoruz. Kaldı ki gerek enerji gerekse imalatın onlarca dalı var... Okulda 2 ila 4 sömestir içinde verilen branşlaşmış dersler sadece küçük bir ana-temel... Üstünü sen inşa edeceksin!!!

Okuluna gelince; önemli olan, kendine artı değer katacak (elinden geldiğince) şeylerin üzerine gitmen. Bunlar; okulunu yüksek bir ortalama ile bitirmek, iyi yerlerde staj yapmaya çalışmak, kendi okulundan da üst segmentte olan bir okulda master yapmak, yabancı dilinin seviyesini geliştirmek, bilimsel ve sosyal projelere dahil olmak vb. olabilir.

Özet olarak, önemli olan şey mesleğini tutkuyla sevip ona çok emek vermekten geçiyor. Gerek enerji gerekse imalat sektörleri dünyada önemi her geçen gün artan çok güzel alanlar.

Her şey gönlünce olsun... Ne zaman istersen bana yazabilirsin...Betül Taze 02.04.2019
Merhaba,

Lise son sınıf öğrencisiyim ve mühendislik okumak istiyorum. Ankara Gazi Üniversitesi istiyorum, umarım bu yıl kazanırım. Ama insanlar bana inşaat yerine başka bir mühendisliğe yönel, işsiz kalırsın diyorlar. Ailemin durumu da pek iyi değil, bu fikir beni kötü etkiliyor. Sizce bu dala gitsem, hem bana burs imkanı sağlanır mı hem de iş konusunda olanak tanınabilir mi?
profile image
Gamze Düzün

02.04.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlayan çeşitli özel şirketler, vakıflar ve kamu kuruluşları bulunmaktadır. Burs verilmesi için gerekli koşulları sağlamak kaydıyla burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Mezun olduktan sonra iş bulmanız ise başarılarınız, gayretleriniz ve okul sürecinizde yaptığınız stajlarla daha kolay olacaktır.

Başarılar...Nazlıcan Çınar 26.03.2019
İyi günler,

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği öğrencisiyim. Bu sene hazırlık okuyorum. Bölümümü nasıl geliştirebilirim ve ne yapabilirim? Bu konu hakkında sizden bilgi alabilir miyim? Elektrik ve elektronik bölümüne yakın olduğu için size sormak istedim.
profile image
Nadire Eda Adanır

26.03.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle yabancı diline odaklanmanı tavsiye ederim. Zaten hazırlık okuyorsun, bu çok güzel bir fırsat. Okulunda ya da çevrendeki yabancı arkadaşlarınla pratik yapmak, eğer imkanın varsa Work&Travel benzeri programlarla yurt dışına çıkmak dilinin gelişmesinde çok etkili olacaktır. Hazırlık sonrası eğitimin boyunca, bölümünle ilgili kurs, seminer, kariyer günleri vb. etkinliklere mutlaka katılıp, alanında ilerlemiş insanların tecrübelerinden faydalanman, meslek hayatının şekillenmesinde sana çok yardımcı olacaktır. Bu sayede kendini ve ilgi alanlarını belirleyebilir, geleceğini daha kolay şekillendirebilirsin. Bunlara ek olarak stajlarını ciddiye almanı ve ileride çalışmayı düşündüğün/istediğin yerlerde yapmaya çalışmanı tavsiye ederim.

Daha yolun çok başındasın, önüne mutlaka engeller çıkacaktır, pes etmeyip ve kararlı bir şekilde ilerlediğin sürece başarılı olamaman için hiçbir sebep yok!

Sevgiler,

EdaNihal Korkmaz 03.04.2019
İyi günler,

Ben elektrik elektronik mühendisliği bölümündeyim ancak henüz hazırlıktayım. Bölümüm için kendimi nasıl geliştirebilirim, nasıl bir yol izlemeliyim?
profile image
Gülefer Mete

03.04.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Nihal merhaba,

Yoğun bir çalışma gerektiren üniversite sınavına hazırlık maratonunu bitirip de, istediğin bölümde hazırlık sınıfına başlamış ve devam ediyor iken seni tebrik etmek istiyorum.

Bölümüm için kendimi nasıl geliştirebilirim, nasıl bir yol izlemeliyim? demişsin. Başlangıç olarak hemen kendine bir kariyer planı hazırlayabilirsin. Okul bittiğinde ne yaparken kendini görüyorsun? Nasıl bir iş yerinde çalışmak istersin? Özel sektörde mi? Resmi bir kurumda mı? Proje mühendisi mi? Arge mühendisi mi? Bir ofiste mi? Bir şantiye sahasında mı? Pazarlama ve satış mühendisi mi? gibi gibi...

Bu cevabı verdiğinde, seçtiğin yol ile ilgili yapman gerekenler ve gereklilikler de yine soracağın sorular ile ortaya çıkacaktır.
Örneğin,
Akademisyen olarak kendimi görüyorum dediğinde:
Akademisyen olmak için ne gerekiyor?
• Yüksek lisans yapmak gerekiyor.
• Yabancı bir dili iyi düzeyde bilmek gerekiyor.
• ................................................

Yüksek lisans yapmak için ne gerekiyor?
• Dört yıllık bir üniversiteden mezun olmak gerekiyor.
• Ales sınavına girmek ve en az .......... puan almak gerekiyor.
• Mezuniyet notunun .......... en az olması gerekiyor.
• ..............................................................

Gibi gibi sorular sorarak, bu soruları cevaplayarak yapman gerekenleri belirleyip, kısa ve uzun vadede kariyer planını oluşturabilirsin.

Sevgiler,

GüleferSıla 03.04.2019
Merhaba,

Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik-Haberleşme Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Ama bazı nedenlerden dolayı başka bir üniversitenin elektrik-elektronik mühendisliği bölümüne geçiş yapmayı düşünüyorum. Haberleşme fark derslerini de alıp kendimi o konuda nasıl haberleşme mezunu gibi geliştirebilirim? Ayrıca, yurt dışına çıkmayı da düşünüyorum, bu konuda izlemem gereken yol nedir? Bir de seneye stajım var bu konuda nelere dikkat etmeliyim, nasıl bir yer olmalı?

Şimdiden teşekkürler :)

Sıla Kaya
profile image
Gülefer Mete

03.04.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Sıla merhaba,


Elektronik-haberleşme mühendisliği bölümünden bir başka üniversitenin elektrik-elektronik mühendisliği bölümüne geçiş yapmayı düşündüğünü belirtmişsin. Teknik olarak bu nasıl olur bir akademisyen olmadığım için bilemiyorum. Bir akademisyen meslektaşımdan öğrendiğim kadarıyla bölüm değiştirme genelde aynı üniversite içinde geçiş şeklinde olabiliyormuş. Sanırım sen farklı bir şekilde geçiş yapacaksın.

Geçiş yapmayı düşündüğün üniversitede fark derslerini de alarak haberleşme alanında da kendini geliştirmek istediğini söylemişsin. Geçiş düşündüğün üniversitede haberleşme bölümü var mı? Eğer geçiş yaparsan elektrik-elektronik mühendisliği bölümününde okurken teknik olarak haberleşme fark derslerini alabiliyor musun? Bu konuda bir araştırma yaptın mı? Yapmadıysan bunu yapmanı öneririm.

Yurt dışına çıkmayı düşündüğünü belirtmişsin. Eğer bir burs programı ile gitmeyi düşünüyorsan ki bu gerçekten çok ekonomik ve iyi bir alternatif olacaktır. Üniversitelerin Erasmus gibi öğrenci değişim programları var. Şu an okuduğun ve geçiş yapmayı düşündüğün üniversitenin bu anlamda olanaklarını öğrenip karşılaştırabilirsin. Burslar birtakım ölçütler üzerinden belli sayıda öğrenciye veriliyor. Bu nedenle bu koşulları öğrenip ona göre şimdiden bir kariyer-hedef planı yapmanda fayda var.

Seneye stajın olduğunu ve bu konuda nelere dikkat etmen gerektiğini sormuşsun. İleride çalışmayı düşündüğün alan kafanda net ise o alanda çalışan şirketlerde staj yapman çalışma ortamını tanıman açısından iyi olacaktır. Yok hala düşünüyorum diyorsan, bu alanları staj sayısına indirgeyip her bir stajını farklı bir yerde yapabilirsin. Staj başvurunu internet üzerinden yapabilirsin. Zaten hemen hemen tüm şirketler başvuruyu internet üzerinden alıyor. Dikkat etmen gereken konu şu olabilir; belli tarih aralığında başvuru alındığı için o tarihleri kaçırmadan başvurunu yapman senin lehine olacaktır. Daha sonra staj yeri aramamak ve istediğin yerde yapmak adına... Staj yeri konusunda senden daha deneyimli olan üst sınıfta okuyan arkadaşlarına veya öğretmenlerine danışarak bu konuda onlardan da bilgi alabilirsin. Ayrıca staj olanakları için bulunduğun yerdeki meslek (Elektrik Mühendisleri Odası) odana da başvuru yapabilirsin.

Sevgiler,

GüleferSaadet Bağ 27.03.2019
Merhaba,

İnşaat mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim ve inşaat mühendisliği dalında kendimi geliştirmek istiyorum. Bunun için neler yapabilirim?
profile image
Fikriye Başkan

27.03.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Okulunda veya diğer kurumlardaki mesleki teknik gezilere katılmanı, bölümün için gerekli bilgisayar programlarını öğrenmeni, yabancı dilini geliştirmeni, staj döneminde sana tecrübe sağlayacak projelerde stajyerlik yapmanı öneririm.Yine okulundaki kulüplere katılmanı bu kulüplerin kişisel ve mesleki gelişim programlarında yer almanı tavsiye ediyorum. Okulun sizlere sunduğu fırsatları değerlendirebilirsin. Örneğin, üniversiteler arası düzenlenen çeşitli tasarım yarışmaları oluyor. Bu tarz yarışmalara bir ekip ile katılabilirsin.Öğrencilik döneminin dolu dolu kendini her açıdan geliştirebileceğin bir dönem olmasını diliyorum.Sena Gültekin 25.03.2019
İyi günler Betül Hanım,

İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Yazın zorunlu stajım var. Bana gerçekten bir şeyler katacak, kendimi geliştirebileceğim bir yerde staj yapmak istiyorum. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz?
profile image
Betül Altay

25.03.2019

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Sena,

Kendi öğrenciliğimi ve farklı iş yerlerimdeki stajları da görerek şunu söyleyebilirim ki yaz stajları teknik anlamda bir şeyler öğrenip uygulamak için ne yazık ki oldukça kısa bir süreye sahip. Ne yazık ki, staj hakkında yapılan genel hata da stajı bir kurs gibi görüp teknik beklentiye girmek oluyor. Oysa ki bu süreyi maksimumda değerlendirmek için teknik alana odaklanmak yerine stajın ekstra avantajlarına odaklanmanı tavsiye ederim. Keza bir online kurstan, pek çok stajdan çok daha fazlasını öğrenebilirsin.

Peki nedir bu stajın sağlayabileceği ekstra avantajlar? Çalışmak isteyebileceğin bir kurumda/sektörde/şehirde staj yapıp oranın çalışma/yaşam şartlarını görmek; sektördeki farklı iş tanımlarını (frontend developer, backend developer, iş analisti, test mühendisi, proje mühendisi vb.) öğrenip daha sonraki iş arayışında kendine yeni kapılar açma fırsatı edinmek; adı bilinen bir şirkette staj yapıp iş hayatına atılırken CV´nin bir adım ileride olmasını sağlamak gibi…
Başka bir avantaj da son sınıfta part-time çalışmaya devam etmek olur ki bu da sonraki yıllar için önemli bir avantaj sağlayabilir. Bu nedenle staj ararken şirketlere ʺburada daha sonra part-time çalışmaya devam edebilir miyim?ʺ sorusunu yöneltirsen iyi olur.

Öte yandan, binlerce başvuru arasından sıyrılmak için bulabildiğin her yere başvuru yapmanı ve hızlı davranmanı tavsiye ederim. Açık başvurusu olmayan firmalara internetten bulacağın mail adresleri üzerinden CV´ni atacağın bir mail yazmak dahi başvuru sayılır :) Tabi, haklı olarak ʺnereden bilebilirim şirketleriʺ diyebilirsin, o konuda da teknokentlerin sitelerini tavsiye ederim. Şirketlerin hem genel bilgileri hem de iletişim bilgilerine oralardan ulaşabilirsin.

Umarım, bu tavsiyelerim işe yarar. Görüşmek üzere!

BetülMerve Çakır 26.03.2019
Merhabalar,

İTÜ´de çevre mühendisliği öğrencisiyim. Ama satış ve pazarlama üzerine yönelmek istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim? Bir şirkette ya da ajansta maddi karşılık beklemeksizin deneyim kazanmak, iş ortamını gözlemlemek ve çalışmak istiyorum. Bana önerileriniz nelerdir?

Teşekkür ederim şimdiden.
profile image
Sertaç Yerlikaya

26.03.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Merve,

Öncelikle cv’ni hazırlamalısın ve ne istediğini cv’nde belirtmelisin. Cv’nde neden seni ‘satış veya pazarlama’ rolü için seçmeleri gerektiğini anlatmalısın. Şirketlerde staj yapabilirsin, yarı-zamanlı iş ilanlarına başvurabilirsin. Şirketlerin kariyer günlerine ya da okul içinde katıldıkları seminer ve konferanslara katılıp yöneticileri ile tanışabilirsin. Böylece başvuru yapmak için onlarla iletişime geçebilirsin.

Kolay gelsin.Merve Çakır 03.04.2019
Merhabalar Burcu Hanım,
Ben İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği öğrencisiyim. Hazırlık okuyorum şu an. Kendimi geliştirebileceğim bir alanda sadece manevi bir beklentiyle staj yapmak istiyorum. Ama zorunlu stajım olmadığı için zorlanıyorum. Çevre mühendisi öğrencisiyken farklı bir alana yönelebilir miyim? Örneğin pazarlama gibi? Bunun da cevabını merak ediyorum.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

03.04.2019

Çevre Mühendisi

Merve merhaba,

Öncelikle sorun için çok teşekkür ederim. Henüz hazırlık öğrencisi iken staj yapmak ve kendini geliştirmek istemen gerçekten çok önemli. 13 yıldır çevre danışmanlığı sektöründe faaliyet gösteren bir uzman olarak söyleyebilirim ki mesleğimiz hem ülkemizde hem de dünyada geçerliliği olan ve keyifle çalışabileceğin alanlar sunacak. Bu nedenle, pazarlama gibi bir alana yönelmektense çevre mühendisliği alanında kendini geliştirmeye odaklanmanı tavsiye ederim. Staj için yaşadığın zorluklar şu aşamada normal. 2. sınıf ile birlikte çevre mühendisliği ile ilgili dersler almaya başladıktan sonra staj yapman senin açından da daha faydalı olacak. Bu süreçte kişisel gelişime yönelik öncelikle Türk çevre mevzuatını okumanı, sonrasında da uluslararası çevre ve sosyal standartları araştırmanı tavsiye ederim.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü: https://cygm.csb.gov.tr/
(Sol taraftaki basamaklardan ʺmevzuatʺ başlığına tıklayarak kanun, yönetmelik ve tebliğlere ulaşabilirsin.)

IFC Performans Standartları: https://www.ifc.org/performancestandards
(Google’da performans standartları şeklinde aratıp Türkçesine de ulaşabilirsin.)

Bunun haricinde çevre, ekoloji ve sürdürülebilirlik alanlarında çalışan dernekler var. Google’dan bu kilit kelimelerle arayarak ve sitelerini inceleyerek sana uyacak bir dernek tespit edebilirsin. Buralarda gönüllü çalışma olanakları da olabiliyor. Bu şekilde çevre sektörüne giriş yapma fırsatın olabilir. İlave soruların olursa bana her zaman ulaşabilirsin.

Başarılar dilerim,

BurcuTuba Bozkurt 29.03.2019
Merhaba Sevgili Semiha Hanım,

Şu an 3.sınıf makine mühendisliği öğrencisiyim. Derslerde aldığım teorik bilgilerin yanı sıra artık son seneme doğru ilerlediğimden, projelere de ilgimi arttırmış bulunmaktayım. Fakat bölüm derslerimizde her daldan eğitimleri görüyoruz. Kimini kendimiz seçiyoruz kimi de zorunlu oluyor bildiğiniz gibi. Ben hangi alana ilgi duyduğumu maalesef henüz karar veremedim. Öncelikli sorum kararımı neye göre verebilirim, tavsiyeleriniz neler olur ? Diğer bir konu ise projelerimde zorlanmamak adına şimdiden neler yapabilirim, hangi programlarda kendimi geliştirmeliyim?

Sevgiler...
profile image
Semiha Yaşar

29.03.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Tuba,

Son sınıfa yaklaştıkça genellikle mezun olunca ne yapacağım sorusu ile karşılaşılıyor ve tereddütler başlıyor. Sende de öyle oldu anlaşılan. İlk soruna cevabım bu yaz 2 staj yapman olur. Staj yerlerini de farklı firmalar ve bu firmaların tasarım ve planlama veya üretim bölümlerinden seç. Böylece ne yapmak istediğin konusunda daha fazla bilgi sahibi olursun. 2. soruna gelince iş hayatında merak gerekir. Merak edip öğrenirsen zorlanmazsın. Yüzeysel çalışırsan, detaycı olmazsan her iş sana zor gelebilir. Ben de sana sorayım, proje derken ne anlıyorsun veya ne demek istiyorsun ? Ne, niye ve nasıl sorularının cevabını her zaman kendine sorarsan yolunu daha iyi bulabilirsin.

Sevgiler ve başarılar...Gizem Akbulut 26.03.2019
Merhabalar,

Ben Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Bölümümüzde üniversitenin önemi de çok diye biliyorum. Bu doğru mu sizce ve kendimi geliştirebilmek için neler yapmalıyım?

Çok teşekkürler,

Gizem
profile image
Çiğdem Tamer

26.03.2019

Bilgisayar Mühendisi

Gizem merhaba,

Öncelikle üniversite hayatının başından itibaren kişisel gelişimine odaklandığın için seni tebrik etmek isterim. Üniversitenin ne kadar önemli olduğu konusundaki sorunun yanıtı da kısmen burada.

Hayatta pek çok konuda geçerli bir kural vardır: Her zaman senin sahip olduğundan daha iyiler ve daha kötüler olacaktır. Aynı durum öğrenciler için de geçerli. Üniversiteden sadece bir diploma almış olarak mezun olabilir, veya üniversite hayatının başından itibaren kendini geliştirmek için doğru adımları atarak oradan geleceğe hazır bir mühendis olarak çıkabilirsin.

Nihayetinde üniversite kendimizi hayata hazırlamamız için gereken altyapıyı sunan bir platformdur. Bu platformdan ne kadar faydalanabileceği kişinin kendisine bağlıdır. Üstelik bunun sadece bir başlangıç olduğunu da unutmamak gerek. Çünkü öğrenme ömür boyu devam eden bir süreç.

Kendini geliştirmek için şimdi ne yapabilirsin?

Yaşam sürecimiz boyunca her şey gittikçe artan bir hızla değişiyor. Bu değişimin tetikleyicisi de teknoloji. Son 50 yıl içinde yaşanan dönüşüme bakmak fikir verebilir, ancak eksik kalır. Çünkü önümüzdeki 50 yılda çok daha fazla değişim olması ve değişimin hızının sürekli artması bekleniyor.

Öyleyse üniversite döneminden şu faydaları sağlamaya çalışmak gerekiyor:

1) Anlayarak öğrenmek – çünkü mevcut bilgi seviyemiz öğrenme kabiliyetimizi etkiliyor:
Bunun anlamı dersi ezberleyip geçmemeli, konuların mantığını çözmeli. Bu şekilde farklı zamanlarda öğrendiklerimizi birbirleri ile ilişkilendirebilir, noktaları daha hızlı birleştirebiliriz. Çünkü bugün öğrendiklerimiz daha sonra öğreneceklerimiz için gerekli olacak.

2) Analitik ve sistematik düşünmeyi öğrenmek: Mühendislik bölümleri bunu başarılı bir şekilde yapıyorlar. Bu konuda bir farkındalık geliştirmek ve konulara analitik ve sistematik bir şekilde yaklaşmayı denemek.

3) Öğrenmeyi öğrenmek: Okulda veya derslerde hazır sunulan bilgilerle yetinmeyip araştırmayı, bilgiye ulaşma yeteneğini geliştirmek. İleride karşına çıkacak yeni konuları da kolaylıkla öğrenebileceğin, sorunları çözebileceğin bir pratik ve özgüven geliştirmek. Mezun olduktan sonra bu gerekecek.

4) Çok yönlü olmak: Varsa seçmeli dersleri tamamen farklı bölümlerden almak. Farklı bölümlerden de arkadaşlar edinmek ve neler öğrendiğinizi, projelerinizi birbirinizle paylaşmak.

5) Her yaz dönemi düzenli olarak farklı bir alanda, farklı bir tür şirkette staj yaparak iş dünyasını, iş ortamlarını ve iş imkanlarını yerinde görmek.

6) Varsa okuldaki kulüplerden ilgi alanına giren bir-ikisinin çalışmalarına katılmak. Kulüpler yeni hobileri hayatımıza sokabildiği gibi, sosyal becerilerin gelişmesine de yardımcı oluyor.

7) Ve en önemlisi İngilizce konusunu mezun olmadan önce mutlaka çözmek: Bilgisayar terminolojisini öğrenmek kadar, günlük dili öğrenmek de aynı derecede önem taşıyor.

Bilgiye ulaşmak için, ya da kendini yazılı veya sözlü olarak İngilizce ifade etmen gerektiğinde, bu konunun önünde bir engel olmaması önemli. Mezuniyeti takiben kapılarını sizlere açacak şirketler de, İngilizce bilenler ve bilmeyenler için farklı olacaktır.

Bunun için önerim mevcut seviyene göre gerekiyorsa önce okulunu aksatmayacak şekilde düzenli olarak bir kursa gitmen. Sonra kurs aşamasını hızlıca geçip İngilizceyi günlük hayatına sokabilmek gerekiyor. Bu aşamaya gelene kadar ara vermemek önemli. Çünkü her ara verdiğinde verdiğin emeğin bir kısmı ziyan olur, başa sararsın.

İngilizceyi günlük hayatına sokabildiğin zaman iş çok daha kolay. Okuyacağın her iki kitaptan biri İngilizce olabilir, İngilizce olarak çekilmiş filmleri orijinal dilinde izleyebilirsin. Bu ve benzeri yollarla hayatın akışındaki aktivitelerden bazılarında doğal olarak pratik yapabilirsin.

Son olarak üniversite yıllarından itibaren kültürel aktivitelerin de çok önemli olduğunu unutmamak gerektiğini düşünüyorum. Tiyatro, sinema ve konserler hem arkadaşlarla paylaşılabilen, hem de farkında olmadan bizi geliştiren aktiviteler. Bunları da kaçırma derim!

Sevgilerimle,

Çiğdemİlayda Hastaoğlu 25.03.2019
Merhaba Çağla Hanım,

Konya Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Mezun olduktan sonra pazarlama sektöründe yer almak istiyorum. Staj için yer önerir misiniz? Sadece İngilizce bilmek yeterli mi, yeterli değilse ikinci bir dil önerinizi öğrenebilir miyim?

Şimdiden teşekkürler,

Saygılarımla...
profile image
Çağla Karaaslan Hullu

25.03.2019

Makine Mühendisi

Merhaba,

Önerim öncelikli olarak mesleğini en iyi şekilde öğrenmen olur. Bu nedenle tercihini bünyesinde farklı alanlarda mühendislerin çalıştığı ve üretim tesisi bulunan firmalardan yana kullanabilirsin. Pazarlamaya ilgi duyuyorsan üçüncü sınıftan itibaren bu alanda staj yapabilir veya part time olarak çalışabilirsin. Çalışacağın her yerde farklı yetkinlikler edinirsin. Bu nedenle çalışacağın firmayı seçerken sana verilen sorumluluğun net olarak tanımlanmış olmasına, başından sonuna kadar sınırları belirlenmiş bir projede çalışma imkânı olup olmadığına ve seninle ilgilenebilecek deneyimli kişilerin projede yer alıp almadığına dikkat edebilirsin. Çalışmanın yanı sıra mutlaka pazarlama alanında okumanı, kendini geliştirmeni ve dünyadaki pazarlama gündemini takip etmeni öneririm.

Öncelikle İngilizceyi çok iyi konuşmalısın, şu anda dünyayla iletişim kurabilmenin tek yolu bu. Birden fazla dil bilmek seni her zaman farklılaştırır, bu nedenle yeni bir dil daha öğrenebilirsin. Şu anda dünyada en çok konuşulan dillere ve gelişmekte olan pazarlara bakıldığında fark yaratmak için Çince, Rusça veya Arapça farklı alternatifler olabilir.

Sevgiler!İrem Yazır 03.04.2019
Merhabalar,

Elektrik-elektronik mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. Hem teknolojinin hızlı ilerlemesi hem de erkek mühendislerin bu alanda öne çıkarılması yüzünden fazla rekabete maruz kalıyoruz gibi hissediyorum. Kendimi geliştirmek ve geleceğe hazırlanmak adına 1. sınıftaki boş vaktimi değerlendirmek istiyorum. Ne yapsam verimli olur? Ekstra olarak neler öğrenmeliyim sizce?
profile image
Gülefer Mete

03.04.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili İrem merhaba,

Senin sorunu okuyunca Aksu Bora’nın ʺToplumsal Cinsiyete Dayalı Ayrımcılıkʺ başlıklı makalesi ve oradaki ʺNeden daha çok erkek mühendis, daha çok kadın psikolog var?ʺ sorusu aklıma geldi.

TMMOB (Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği )’nin 2018 verilerine göre 550.000 üyesi var ve bu üyelerinin %20’si kadın üyedir. Elektrik Mühendisleri Odasına kayıtlı kadın üye oranı ise %10 düzeyindedir.
Soruyu şöyle de sorabiliriz. ʺNeden daha çok kadın mühendis yok?ʺ
Üniversite sıralarına dönersek, mühendislik bölümlerindeki erkek kız öğrenci oranları da aynı oranlardadır. Bunu sende gözlemlemişsindir.
Öğretmenlik bölümlerinde okuyan ve sonrasında öğretmenlik yapan kadın erkek öğretmen sayılarına baksak, muhtemelen bu oranlar mühendislik bölümlerinin tersine bir durum sergileyecektir.
Konu yukarıda sözünü ettiğim makalenin daha ilk paragrafında Simone de Beauvoir’in ʺKadın doğulmaz, kadın olunurʺ sözü ile billurlaştığını ifade ettiği toplumsal cinsiyet kavramına gelip dayanmaktadır.
Mühendislik ve öğretmenlik meslekleri üzerinden gidersek; toplumumuzda öğretmenlik kadınlar için uygun bir meslek olarak dikte edilirken, mühendislik erkek mesleği olarak dikte edilmektedir.
ʺNeden öğretmenlik kadınlar için uygun bir meslek olarak görülüyorken, mühendislik kadınlar için uygun bir meslek olarak görülmüyor?ʺ konusuna baktığımızda ise, toplumumuzda kadının asli görevinin ev işleri yapmak olduğunun altının çizilmesi ve ev dışında bir işte çalışacak ise bu ev dışı işin ev içi işleri engelleyecek bir iş olmamasının dikte ettirilmesidir.
Toplumdaki önyargılar, kabuller ile çoğu zaman meslek tercihleri yapılabilmektedir.Bu nedenle daha üniversite öğrenimi sıralarında mühendislikte kadın öğrenci sayısı az olmaktadır.
Dolayısıyla rakiplerimiz, rekabet ettiklerimizin çoğu da erkekler olmaktadır.
Mühendis kadınların sayıları fazla olsaydı, muhtemelen rakiplerimizin çoğunluğu da onlar olacaklardı.
Temennimiz de -mühendislik mesleğini yapmak isteyen kadınların önündeki toplumsal cinsiyet engellerinin kalkması- olsa gerek.
Türkiye’nin Mühendis Kızları programı da mühendislik mesleğini anlatarak mühendis kadınların sayısını arttırmayı amaçlıyor.
Kadın mühendisler olarak çok kalabalık değiliz ancak Türkiye’nin Mühendis Kızları programı mentör-menti buluşmalarında da gördüğüm bir şey var. O da az sayıdaki kadınlar çok şeyler başarmışlar.
Belki o kadınların hikayelerini duymak bizi motive edecektir.

Virginia Woolf ʺKendine Ait Bir Odaʺ kitabında şöyle diyor;
ʺYaşama işini sürdürmeniz için sizi daha nasıl yüreklendirebilirim? Genç hanımlar, diyebilirim, lütfen kulak verin, sıkıcı son şimdi başlıyor, bence sizler utanç verici ölçüde bilgisizsiniz. Bir tek önemli buluşunuz yok. Hiçbir zaman bir imparatorluğu yerinden sarsmış ya da bir orduyu savaşa götürmüş değilsiniz. Shakespear’in oyunları da sizlere ait değil ve hiçbir zaman barbar bir kavimi uygarlığın iyi yönleriyle tanıştırmadınız. Özrünüz ne? Dünyanın, her biri trafiğe, işe güce ya da aşka dalmış beyaz, siyah ve çikolata renkli sakinleriyle dolu sokaklarını, alanlarını ve ormanlarını gösterip yapacak başka işlerimiz vardı dememiz doğrudur. Bizim yaptıklarımız olmasaydı, o denizlerde yelken açılmazdı, o verimli topraklar birer çöl olurdu. İstatistiklere göre şuan var olan bir milyar altı yüz üç milyon insanı, belki de altı ya da yedi yaşına kadar, doğurup, besleyip, yıkayıp eğittik, kimilerimiz yardım gördükse de bütün bunlar çok zamanımızı aldı.”

Sevgili İrem dersler ile ilgili şunu okumalısın, şu derse ağırlık vermelisin gibi bir öneri bende çok işe yaramadı.
Senin aradığın cevap da bu değil diye düşünüyorum.
Sorunda maruz kaldığını –kaldığımız– ifade ettiğin rekabeti anlamak adına ilk etapta Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kavramı üzerine eğilmeni önerebilirim.
Yazımın başında bahsettiğim makalenin tamamının olduğu linki aşağıda paylaştım.
İkinci bir öneri olarak, gönüllü olarak birtakım uğraşların içinde olmak ve kendin için zaman yaratıp meslek eğitimi dışında bir takım hobiler edinmek çalışma yaşamında da başarıyı getiriyor.
Kendi deneyimimden ve yakın çevremde bunu fark ettiğimi söyleyebilirim .
Benim geç fark ettiğim bu durumu belki sen daha üniversitede okurken, okul yaşamının içinde birlikte yürütebileceğin hobiler (resim yapmak, amatör tiyatro yapmak, müzik aleti çalmak vb. ), uğraşlar (gönüllü olarak sosyal içerikli projelerde yer almak, dezavantajlı gruplar için yapılan çalışmalar içinde olmak, okul içindeki kulüplere katılmak, meslek odalarına –EMO genç– kayıt olup oradaki faaliyetlerin bir parçası olmak... gibi gibi) edinerek mesleki alandaki başarını istediğin seviyeye taşıyabilirsin.

Sevgiler,

Gülefer

Aksu Bora’ya ait makalenin linki: http://secbir.org/images/haber/2011/01/15-aksu-bora.pdfSelin Öztekin 13.03.2019
Merhaba Sevgili Semiha Hanım

Ben makine mühendisliği okuyorum. Son stajım olan organizasyon stajımı yapmak için pek çok yere başvurdum fakat henüz bir dönüş alamadım. Öncelikle kız olduğumuz için ben ve kız arkadaşlarıma staj imkanı vermeyen pek çok yer var. Oysa ki her mühendis adayı gibi ben de iyi ve gelişim sağlayabileceğim bir yerde staj yapmak istiyorum. Mümkünse bu konuda önerilerinizi alabilir miyim?

Teşekkür ederim.

Saygılarımla
profile image
Semiha Yaşar

13.03.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Selin,

Staj yeri bulamama konusundaki endişeni anlıyorum. Ancak konu kadın olduğun için staj yeri bulamaman değil. Aynı konu erkek öğrenciler için de geçerli. Mühendislik okuyan öğrenci sayısı arttıkça staj yapmak zorunda olanların da sayısı artıyor. Şirketler için stajyere yer bulmak ve iş vermek kolay değil. Gençler de mezun olur olmaz büyük şirketlerde çalışmak istediklerinde staj için de bu tür bir yer arıyorlar. Ancak kurumsal şirketlerin bile kontenjan sıkıntısı olabiliyor.

Benim önerim sana iş verip, çalışmana imkan sağlayacak küçük bir firmada staj yapman. Büyük bir firmada iş yapmadan durmak yerine, çalışacak bir yer bulman çok iyi olur. KOBİ’ler stajyere iş yapacak eleman olarak baktıklarından çok şey öğrenirsin. Sonuç olarak bu zorluğu, öğrenme fırsatına çevirmek senin elinde.

Başarılar dilerim.Özgür Doğa Yıldırım 14.03.2019
Merhaba,

Ben Özgür Doğa. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim. Biyografileri okuduğumda meslek hayatına yeni ve hızlı bir giriş yaptığınızdan beni anlayabileceğinizi düşünerek size yazmak istedim. Bu yaz karayolu stajı yapacağım. Stajımı iyi bir yerde yapmak istiyorum çünkü ardından mezun olacağım. Sizin çalıştığınız şantiyelerin bana çok şey katacağını düşünüyorum. Bunun için ne yapmamı önerirsiniz?
profile image
Fikriye Başkan

14.03.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba Özgür Doğa,

Mesleğinde seçeceğin alanı belirlemek için staj yeri çok önemlidir. İlk stajımı ben de karayolu projesinde yapmıştım. Bana işe başlayacağım zamanlarda oldukça kolaylık sağlamıştı. Bu yüzden özellikle ulaşım departmanında ilerlemek istiyorsan sana Karayolları Bölge Müdürlüğü´nde veya ulaşım alanında çalışan diğer firmalarda staj yapmanı öneririm. Stajyerlik döneminde de ilk kısımda laboratuvarda daha sonra saha kısmında çalışmanı tavsiye ediyorum.
Staj başvurularında dönüş alamıyorsan, pes etmeden sınırları zorlamaya çalış. Hatta yapabiliyorsan başvuru için direkt firmaya gidebilirsin. Şunu belirtmek isterim ben bu şekilde staj yapacağım yere kabul edilmiştim :) Emin olabilirsin isteğini ve azmini görenler seni geri çevirmeyecektir.

Şimdiden kolaylıklar diliyorum.Ecem Aydın 25.02.2019
Merhabalar Sertaç Hanım,

Ben Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim.
1.sınıfta neler yapabilirim, kendime fazladan neler ekleyebilirim sizce?

Ecem
profile image
Sertaç Yerlikaya

25.02.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Ecem,

Birinci sınıfta özellikle okulda vaktini iyi değerlendirmeni öneririm. Okulu tanımak, çevreni genişletmek ve kendini sözlü ve yazılı ifade etmek için karşına çıkacak fırsatları değerlendirebilirsin.

Örnek olarak:
• Kulüp çalışmalarına katılabilirsin.
• Bölümde, kütüphanede yarı zamanlı çalışabilirsin.
• Okul dergisinde yazabilir, web sitesinin güncellemelerini yapabilirsin.
• Yeni bir dil öğrenebilir ya da İngilizceni ilerletmek için okuldan ders alabilirsin.
• Konferans, toplantılarda görev alarak okula gelen yabancılara yardımcı olabilirsin.

Sevgiler,

Sertaç YerlikayaSOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN