Elektrik-Elektronik Mühendisliği

profile image
Gülefer Mete

Elektrik-Elektronik Mühendisi
3 Cevap

profile image
Nadire Eda Adanır

TMK Mezunu
Elektrik Elektronik Mühendisi

2 Cevap
  Sorular (5)
Büşra Akbaş 16.05.2019
Merhabalar,

Ben Gaziantep Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Ben bu bölüme hayalim olduğu için geldim, ama o kadar zorlanıyorum ki ara sıra kendime sormuyor değilim emin misin diye? Bölümüm hakkındaki olaylar bana ilginç gelmiyor ya da beni kendine çekmiyor o yüzden gelecek planı yapamıyorum kendim için, amacı olmayan yaprağa rüzgarın bir etkisi olmazmış ya, ben öyle olmak istemiyorum. Sizce bölümü bitirdikten sonra farklı yerlerde farklı alanlarda çalışmak için kendimi nasıl geliştirmeliyim?
profile image
Nadire Eda Adanır

16.05.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle hayalini gerçekleştirebildiğin için seni tebrik ederim. Zorlanıyor olmanı çok iyi anlıyorum, ama mezun olup iş hayatına atıldıktan sonra aldığın sorumlulukları gördüğünde mühendisliğin neden bu kadar zorlu bir eğitim gerektirdiğini anlayacaksın. Bu dönemi hakkını vererek tamamlamanın ileride büyük işler başarabilmene sağlam bir zemin hazırlayacağını unutma. Bölümle ilgili kuşkularına gelecek olursak, sana şunu rahatlıkla söyleyebilirim, iş hayatı ve okuldaki süreç birbirinden çok farklı. Okulda zorlanman, daha mesleğini tanımadan, deneyimlemeden seni mühendislikten soğutup farklı alanlara yönlendirmesin. Sana tavsiyem staj dönemlerini mühendislerin fazla sayıda olduğu bir işletmede geçirmeye çalışman. Böylece çalışma ortamını ve mesleğin gereklerini çok yakından görmüş olacaksın. Buna rağmen mesleğini yapmak istemezsen, aldığın mühendislik eğitiminin sana katmış olduğu bakış açısı, çok yönlü ve detaycı düşünme, hiç bilmediğin bir konuyu sıfırdan nasıl öğreneceğini bilme becerisi gibi yetenekler mühendislik dışındaki alanlarda da rahatça çalışabilmeni sağlayacaktır. Bu konuda sana tavsiyem, mühendislik yapsan da yapmasan da İngilizceyi çok iyi öğrenmen ve mümkünse ikinci bir yabancı dile yönelmen olacak. Umutsuzluğa kapılmadan, kendini kimseyle kıyaslamadan ve çok çalışarak kendi yolunu çizebilirsin.
Bu arada Elektrik Cafe’de benim yerime bir çay içebilirsen çok sevinirim, çok özledim! :)Nazlıcan Çınar 26.03.2019
İyi günler,

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği öğrencisiyim. Bu sene hazırlık okuyorum. Bölümümü nasıl geliştirebilirim ve ne yapabilirim? Bu konu hakkında sizden bilgi alabilir miyim? Elektrik ve elektronik bölümüne yakın olduğu için size sormak istedim.
profile image
Nadire Eda Adanır

26.03.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle yabancı diline odaklanmanı tavsiye ederim. Zaten hazırlık okuyorsun, bu çok güzel bir fırsat. Okulunda ya da çevrendeki yabancı arkadaşlarınla pratik yapmak, eğer imkanın varsa Work&Travel benzeri programlarla yurt dışına çıkmak dilinin gelişmesinde çok etkili olacaktır. Hazırlık sonrası eğitimin boyunca, bölümünle ilgili kurs, seminer, kariyer günleri vb. etkinliklere mutlaka katılıp, alanında ilerlemiş insanların tecrübelerinden faydalanman, meslek hayatının şekillenmesinde sana çok yardımcı olacaktır. Bu sayede kendini ve ilgi alanlarını belirleyebilir, geleceğini daha kolay şekillendirebilirsin. Bunlara ek olarak stajlarını ciddiye almanı ve ileride çalışmayı düşündüğün/istediğin yerlerde yapmaya çalışmanı tavsiye ederim.

Daha yolun çok başındasın, önüne mutlaka engeller çıkacaktır, pes etmeyip ve kararlı bir şekilde ilerlediğin sürece başarılı olamaman için hiçbir sebep yok!

Sevgiler,

EdaNihal Korkmaz 03.04.2019
İyi günler,

Ben elektrik elektronik mühendisliği bölümündeyim ancak henüz hazırlıktayım. Bölümüm için kendimi nasıl geliştirebilirim, nasıl bir yol izlemeliyim?
profile image
Gülefer Mete

03.04.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Nihal merhaba,

Yoğun bir çalışma gerektiren üniversite sınavına hazırlık maratonunu bitirip de, istediğin bölümde hazırlık sınıfına başlamış ve devam ediyor iken seni tebrik etmek istiyorum.

Bölümüm için kendimi nasıl geliştirebilirim, nasıl bir yol izlemeliyim? demişsin. Başlangıç olarak hemen kendine bir kariyer planı hazırlayabilirsin. Okul bittiğinde ne yaparken kendini görüyorsun? Nasıl bir iş yerinde çalışmak istersin? Özel sektörde mi? Resmi bir kurumda mı? Proje mühendisi mi? Arge mühendisi mi? Bir ofiste mi? Bir şantiye sahasında mı? Pazarlama ve satış mühendisi mi? gibi gibi...

Bu cevabı verdiğinde, seçtiğin yol ile ilgili yapman gerekenler ve gereklilikler de yine soracağın sorular ile ortaya çıkacaktır.
Örneğin,
Akademisyen olarak kendimi görüyorum dediğinde:
Akademisyen olmak için ne gerekiyor?
• Yüksek lisans yapmak gerekiyor.
• Yabancı bir dili iyi düzeyde bilmek gerekiyor.
• ................................................

Yüksek lisans yapmak için ne gerekiyor?
• Dört yıllık bir üniversiteden mezun olmak gerekiyor.
• Ales sınavına girmek ve en az .......... puan almak gerekiyor.
• Mezuniyet notunun .......... en az olması gerekiyor.
• ..............................................................

Gibi gibi sorular sorarak, bu soruları cevaplayarak yapman gerekenleri belirleyip, kısa ve uzun vadede kariyer planını oluşturabilirsin.

Sevgiler,

GüleferSıla 03.04.2019
Merhaba,

Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik-Haberleşme Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Ama bazı nedenlerden dolayı başka bir üniversitenin elektrik-elektronik mühendisliği bölümüne geçiş yapmayı düşünüyorum. Haberleşme fark derslerini de alıp kendimi o konuda nasıl haberleşme mezunu gibi geliştirebilirim? Ayrıca, yurt dışına çıkmayı da düşünüyorum, bu konuda izlemem gereken yol nedir? Bir de seneye stajım var bu konuda nelere dikkat etmeliyim, nasıl bir yer olmalı?

Şimdiden teşekkürler :)

Sıla Kaya
profile image
Gülefer Mete

03.04.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Sıla merhaba,


Elektronik-haberleşme mühendisliği bölümünden bir başka üniversitenin elektrik-elektronik mühendisliği bölümüne geçiş yapmayı düşündüğünü belirtmişsin. Teknik olarak bu nasıl olur bir akademisyen olmadığım için bilemiyorum. Bir akademisyen meslektaşımdan öğrendiğim kadarıyla bölüm değiştirme genelde aynı üniversite içinde geçiş şeklinde olabiliyormuş. Sanırım sen farklı bir şekilde geçiş yapacaksın.

Geçiş yapmayı düşündüğün üniversitede fark derslerini de alarak haberleşme alanında da kendini geliştirmek istediğini söylemişsin. Geçiş düşündüğün üniversitede haberleşme bölümü var mı? Eğer geçiş yaparsan elektrik-elektronik mühendisliği bölümününde okurken teknik olarak haberleşme fark derslerini alabiliyor musun? Bu konuda bir araştırma yaptın mı? Yapmadıysan bunu yapmanı öneririm.

Yurt dışına çıkmayı düşündüğünü belirtmişsin. Eğer bir burs programı ile gitmeyi düşünüyorsan ki bu gerçekten çok ekonomik ve iyi bir alternatif olacaktır. Üniversitelerin Erasmus gibi öğrenci değişim programları var. Şu an okuduğun ve geçiş yapmayı düşündüğün üniversitenin bu anlamda olanaklarını öğrenip karşılaştırabilirsin. Burslar birtakım ölçütler üzerinden belli sayıda öğrenciye veriliyor. Bu nedenle bu koşulları öğrenip ona göre şimdiden bir kariyer-hedef planı yapmanda fayda var.

Seneye stajın olduğunu ve bu konuda nelere dikkat etmen gerektiğini sormuşsun. İleride çalışmayı düşündüğün alan kafanda net ise o alanda çalışan şirketlerde staj yapman çalışma ortamını tanıman açısından iyi olacaktır. Yok hala düşünüyorum diyorsan, bu alanları staj sayısına indirgeyip her bir stajını farklı bir yerde yapabilirsin. Staj başvurunu internet üzerinden yapabilirsin. Zaten hemen hemen tüm şirketler başvuruyu internet üzerinden alıyor. Dikkat etmen gereken konu şu olabilir; belli tarih aralığında başvuru alındığı için o tarihleri kaçırmadan başvurunu yapman senin lehine olacaktır. Daha sonra staj yeri aramamak ve istediğin yerde yapmak adına... Staj yeri konusunda senden daha deneyimli olan üst sınıfta okuyan arkadaşlarına veya öğretmenlerine danışarak bu konuda onlardan da bilgi alabilirsin. Ayrıca staj olanakları için bulunduğun yerdeki meslek (Elektrik Mühendisleri Odası) odana da başvuru yapabilirsin.

Sevgiler,

Güleferİrem Yazır 03.04.2019
Merhabalar,

Elektrik-elektronik mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. Hem teknolojinin hızlı ilerlemesi hem de erkek mühendislerin bu alanda öne çıkarılması yüzünden fazla rekabete maruz kalıyoruz gibi hissediyorum. Kendimi geliştirmek ve geleceğe hazırlanmak adına 1. sınıftaki boş vaktimi değerlendirmek istiyorum. Ne yapsam verimli olur? Ekstra olarak neler öğrenmeliyim sizce?
profile image
Gülefer Mete

03.04.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili İrem merhaba,

Senin sorunu okuyunca Aksu Bora’nın ʺToplumsal Cinsiyete Dayalı Ayrımcılıkʺ başlıklı makalesi ve oradaki ʺNeden daha çok erkek mühendis, daha çok kadın psikolog var?ʺ sorusu aklıma geldi.

TMMOB (Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği )’nin 2018 verilerine göre 550.000 üyesi var ve bu üyelerinin %20’si kadın üyedir. Elektrik Mühendisleri Odasına kayıtlı kadın üye oranı ise %10 düzeyindedir.
Soruyu şöyle de sorabiliriz. ʺNeden daha çok kadın mühendis yok?ʺ
Üniversite sıralarına dönersek, mühendislik bölümlerindeki erkek kız öğrenci oranları da aynı oranlardadır. Bunu sende gözlemlemişsindir.
Öğretmenlik bölümlerinde okuyan ve sonrasında öğretmenlik yapan kadın erkek öğretmen sayılarına baksak, muhtemelen bu oranlar mühendislik bölümlerinin tersine bir durum sergileyecektir.
Konu yukarıda sözünü ettiğim makalenin daha ilk paragrafında Simone de Beauvoir’in ʺKadın doğulmaz, kadın olunurʺ sözü ile billurlaştığını ifade ettiği toplumsal cinsiyet kavramına gelip dayanmaktadır.
Mühendislik ve öğretmenlik meslekleri üzerinden gidersek; toplumumuzda öğretmenlik kadınlar için uygun bir meslek olarak dikte edilirken, mühendislik erkek mesleği olarak dikte edilmektedir.
ʺNeden öğretmenlik kadınlar için uygun bir meslek olarak görülüyorken, mühendislik kadınlar için uygun bir meslek olarak görülmüyor?ʺ konusuna baktığımızda ise, toplumumuzda kadının asli görevinin ev işleri yapmak olduğunun altının çizilmesi ve ev dışında bir işte çalışacak ise bu ev dışı işin ev içi işleri engelleyecek bir iş olmamasının dikte ettirilmesidir.
Toplumdaki önyargılar, kabuller ile çoğu zaman meslek tercihleri yapılabilmektedir.Bu nedenle daha üniversite öğrenimi sıralarında mühendislikte kadın öğrenci sayısı az olmaktadır.
Dolayısıyla rakiplerimiz, rekabet ettiklerimizin çoğu da erkekler olmaktadır.
Mühendis kadınların sayıları fazla olsaydı, muhtemelen rakiplerimizin çoğunluğu da onlar olacaklardı.
Temennimiz de -mühendislik mesleğini yapmak isteyen kadınların önündeki toplumsal cinsiyet engellerinin kalkması- olsa gerek.
Türkiye’nin Mühendis Kızları programı da mühendislik mesleğini anlatarak mühendis kadınların sayısını arttırmayı amaçlıyor.
Kadın mühendisler olarak çok kalabalık değiliz ancak Türkiye’nin Mühendis Kızları programı mentör-menti buluşmalarında da gördüğüm bir şey var. O da az sayıdaki kadınlar çok şeyler başarmışlar.
Belki o kadınların hikayelerini duymak bizi motive edecektir.

Virginia Woolf ʺKendine Ait Bir Odaʺ kitabında şöyle diyor;
ʺYaşama işini sürdürmeniz için sizi daha nasıl yüreklendirebilirim? Genç hanımlar, diyebilirim, lütfen kulak verin, sıkıcı son şimdi başlıyor, bence sizler utanç verici ölçüde bilgisizsiniz. Bir tek önemli buluşunuz yok. Hiçbir zaman bir imparatorluğu yerinden sarsmış ya da bir orduyu savaşa götürmüş değilsiniz. Shakespear’in oyunları da sizlere ait değil ve hiçbir zaman barbar bir kavimi uygarlığın iyi yönleriyle tanıştırmadınız. Özrünüz ne? Dünyanın, her biri trafiğe, işe güce ya da aşka dalmış beyaz, siyah ve çikolata renkli sakinleriyle dolu sokaklarını, alanlarını ve ormanlarını gösterip yapacak başka işlerimiz vardı dememiz doğrudur. Bizim yaptıklarımız olmasaydı, o denizlerde yelken açılmazdı, o verimli topraklar birer çöl olurdu. İstatistiklere göre şuan var olan bir milyar altı yüz üç milyon insanı, belki de altı ya da yedi yaşına kadar, doğurup, besleyip, yıkayıp eğittik, kimilerimiz yardım gördükse de bütün bunlar çok zamanımızı aldı.”

Sevgili İrem dersler ile ilgili şunu okumalısın, şu derse ağırlık vermelisin gibi bir öneri bende çok işe yaramadı.
Senin aradığın cevap da bu değil diye düşünüyorum.
Sorunda maruz kaldığını –kaldığımız– ifade ettiğin rekabeti anlamak adına ilk etapta Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kavramı üzerine eğilmeni önerebilirim.
Yazımın başında bahsettiğim makalenin tamamının olduğu linki aşağıda paylaştım.
İkinci bir öneri olarak, gönüllü olarak birtakım uğraşların içinde olmak ve kendin için zaman yaratıp meslek eğitimi dışında bir takım hobiler edinmek çalışma yaşamında da başarıyı getiriyor.
Kendi deneyimimden ve yakın çevremde bunu fark ettiğimi söyleyebilirim .
Benim geç fark ettiğim bu durumu belki sen daha üniversitede okurken, okul yaşamının içinde birlikte yürütebileceğin hobiler (resim yapmak, amatör tiyatro yapmak, müzik aleti çalmak vb. ), uğraşlar (gönüllü olarak sosyal içerikli projelerde yer almak, dezavantajlı gruplar için yapılan çalışmalar içinde olmak, okul içindeki kulüplere katılmak, meslek odalarına –EMO genç– kayıt olup oradaki faaliyetlerin bir parçası olmak... gibi gibi) edinerek mesleki alandaki başarını istediğin seviyeye taşıyabilirsin.

Sevgiler,

Gülefer

Aksu Bora’ya ait makalenin linki: http://secbir.org/images/haber/2011/01/15-aksu-bora.pdfSOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN