Endüstri Mühendisliği

profile image
Deniz Yanık

Endüstri Mühendisi
0 Cevap

profile image
Elif İrte Alptekin

Endüstri Mühendisi
2 Cevap

profile image
Meryem Beylik

TMK Mezunu
Endüstri Mühendisi

2 Cevap
profile image
Pınar Yanardağ

Endüstri Mühendisi
0 Cevap

profile image
Sertaç Yerlikaya

Endüstri Mühendisi
4 Cevap

  Sorular (8)
Melike 17.05.2019
Merhabalar,

Endüstri mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim, bölümü tercih listeme eklerken gerçekten büyük stres içindeydim çünkü lise derslerinde olduğu gibi farklı içerikli dersler görecek olmak beni çok geriyordu ama kesinlikle bölüme başlayınca bunun bir ön yargı olduğu kanaatine vardım. Aklında bu konuda şüphe olan arkadaşlar kesinlikle bu şekilde düşünmesinler. Mesleğimizin farklı departmanlarda yer alabilmesi gerçekten büyük avantaj sağlıyor. Hangi sektörde olmak istediğimiz bizim elimizde yani ama şunu belirmek isterim ki kendime uygun olan departmanı nasıl bulabilirim? Katıldığım seminerler az çok fikir sahibi olmama sebep oldu fakat araştırmalarımın sonucu beni tatmin edecek düzeyde değil. Sorum şu ki siz departmanınızı nasıl belirlediniz?
profile image
Meryem Beylik

17.05.2019

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Merhabalar,

Öncelikle endüstri mühendisliği tercihinden dolayı seni tebrik etmek isterim. Departmanına karar vermekteki en büyük etken yaptığın stajlar olacaktır. Ayrıca üniversitede yapacağın uygulamalı projeler ve dersler de yardımcı olacaktır. Örneğin; üretim stajında üretimde olmak isteyip istemediğine, yazılım derslerinde yazılım ile ilgili bir departmanda çalışıp çalışmayacağına, muhasebe ile ilgili derslerinde finans içinde olmak isteyip istemediğine karar verebilirsin.

Ben üretim ile ilgili departmanda çalışmak istiyordum ve bu nedenle 2 stajımı da üretimde yaptım. Stajlarımda da yaptığım işte üretimle iç içe olmak istediğimin kararını verdim, çünkü yaptığım işin somut çıktısını görebiliyorum gibi geliyor bana.

Okul ve meslek hayatında başarılar dilerim.

MeryemSidem Besta Türk 16.05.2019
Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve mühendislik istiyorum. Endüstri mühendisliği konusunda detaylı bilgi almaya çalışsam da hala açıkça bilgi alamadım. Çalışma koşulları, ortamları konusunda bana yardımcı olabilir misiniz? Sosyal alanda aktif biriyim ve bunu yaşamımda da kullanmak istiyorum.
profile image
Elif İrte Alptekin

16.05.2019

Endüstri Mühendisi

Sevgili Sidem merhaba,

Öncelikle mühendislik seçiminden dolayı seni tebrik etmek isterim.
Eminim internette benim yazacağımdan çok daha fazla detaylı teknik bilgi vardır. Orada yazılmayan bir şeyi ben sana söylemek isterim;
Hangi alandan mezun olursan ol, mühendis olarak mezun olman bir kere öncelikle büyük avantaj.
Endüstri mühendisliğinin ise çok fazla çalışma alanı var. Ben ilaç sektöründe çalışıyorum, üretim planlama uzmanı olarak başlamıştım, oradan kurumsal iletişime geçtim. Aynı anda bir çok endüstri mühendisi arkadaşım da pazarlama uzmanı ya da bankalarda başlamıştı. Dolayısıyla çalışma alanı çok fazla olabiliyor.
Sosyal alanda aktif bir kişiysen zaten şu anda öngöremediğin kadar da önüne çok fazla fırsat çıkacaktır.
Başarılar dilerim, yolun açık olsun.

Sevgiler,

İrteMelis 16.05.2019
Merhaba Meryem Hanım,
Benim aklımda olan bir diğer meslek ise Endüstri mühendisliği. Mezun oldum fakat istediğim sonucu elde edemediğim için tekrar hazırlanıyorum. Bir şeyler tasarlamak üretmek istiyorum. Ama bilgim, başarım ve isteğim meslek seçimime engel oluyor. Mesela fizik dersim çok kötü ve ben inşaat mühendisi olamam. Biyoloji kısmına daha yakınım ve daha çok hoşuma gidiyor. Ama araştırınca endüstri mühendisliği, moleküler biyoloji ve genetik, biyomühendislik, çevre mühendisliği gibi meslekler ilgimi çekiyor. Size sorum hangi alana ne şekilde yönelmeliyim ve endüstri mühendisliği genel olarak yüksek bir sıralama isteyen bölüm. Sizce sıralama ölçütü bize okulun derecesini belirtir mi?
profile image
Meryem Beylik

16.05.2019

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Merhaba Melis,

Bana göre, öncelikle fizik dersim kötü, inşaat mühendisi olamam gibi ön yargıların olmamalı. Lisede dersleri sadece teorik olarak öğreniyoruz ama üniversitede okuduğun bölümde o kavramların nerelerde kullanıldığını öğrenerek kafanda biraz daha somutlaşıyor. Eğer aklında inşaat mühendisliği varsa, derslerden bağımsız onu da araştırmalısın. Benim de biyoloji ve fizik derslerim iyiydi ve moleküler biyoloji alanını istiyordum. Bu konuda araştırmalar yapınca Türkiye’de iş alanının dar olduğunu öğrenip fikrimi değiştirdim. Ama şu an mesleğimi çok çok seviyorum.

Endüstri mühendisliği ise çok yönlü bir meslek, belirli bir sektörü ve iş alanı bulunmuyor. Bence en iyi tarafı bu. Meslek seçiminde öncelikle nasıl bir ortamda çalışmak istiyorsun onu düşünebilirsin. Genellemek yanlış olur ama inşaat mühendisi olmak istersen şantiye ortamına girmen gerekir. Genetik, biyokimya gibi alanlar istersen laboratuvar ortamında çalışman gerekir. Örneğin; benim sağlık alanına yönelmememdeki en büyük neden, hastanede çalışmak istemememdi. Mesleğini yapacağın ortam hayatının yarısını geçireceğin yer olacak, o nedenle bu yönü düşünebilirsin. Bir diğeri tabi ki ilgi alanlarına göre yapmak istediğin mesleği bulabilmek. Bu konuda rehber öğretmenlerinden destek alabilirsin. Seni biraz daha yakından tanıyan biri yardımcı olabilir.

Üniversite konusunda belki sıralama bir ölçüt olabilir ama kesin bir yargıya varmamak gerekir. Mühendislik tercih edecek isen sanayisi geniş bir ilde okumanı tavsiye ederim. Bu, okuldaki projelerini uygulamalı yapma fırsatı yaratır. Benim eğitim hayatımda Denizli sanayisinin büyük katkıları oldu. Mezun olana kadar bir çok firmada bir çok proje yaptım ve yarı zamanlı çalıştım.

Başarılar dilerim.

MeryemFunda İpek 22.05.2019
Merhaba Sertaç Hanım,

Kocaeli Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Sizce bir endüstri mühendisinin mutlaka bilmesi gereken programlar nelerdir?

Teşekkür ederim
profile image
Sertaç Yerlikaya

22.05.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Funda,

Bir Endüstri Mühendisi ya da bir mühendis mutlaka Python bilmeli ve veri biliminde kendini geliştirmeli. Birçok online eğitim bulabilir, meetup’tan çevrendeki toplantıları takip edebilir, sen de bilgi ve tecrübe paylaşımı için gruplar oluşturabilirsin.

Sevgiler,Ayşe Çelik 14.05.2019
Merhaba,

Ben endüstri mühendisliği istiyorum. Teknik üniversitelerinden İTÜ ve ODTÜ’ye puanımın yeteceğini düşünmüyorum. Dokuz Eylül, Kocaeli, Karadeniz Teknik sizce hangisinin eğitimi daha iyidir? Ben kendimi nasıl geliştirebilirim şimdiden kariyer için?

Teşekkür ediyorum.
profile image
Elif İrte Alptekin

14.05.2019

Endüstri Mühendisi

Sevgili Ayşe,

Öncelikle seni seçiminden dolayı ve mühendis olmak istediğin için tebrik etmek isterim.
Hangi okul olursa olsun, çok faydalı olacağına inanıyorum. Hepsi de uzun yıllardır mühendislik eğitimi veren, köklü geçmişe sahip okullar.
Kariyer gelişimin için okurken her türlü staj fırsatını kollamanı tavsiye ederim. Böylece hangi işi sevdiğini, hangi alana daha yatkın olduğunu anlaman ve dolayısıyla mezun olduğunda meslek seçimin daha kolaylaşacaktır.

Yolun açık olsun, başarılar dilerim.

Sevgiler,

İrteMelis Ünal 13.05.2019
Merhaba Sertaç Hanım,

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bu yaz kariyerim için üç fikrim var ve kararsızım bu konuda.

1. Almanya Heidelberg şehrinde bir üniversitede Almanca eğitimi almak. Teyzem Almanya’da yaşadığı için orada konaklayacağım. Almanca öğrenmek istememin nedeni hem bölümüm, hem de Almanya’da ileride staj ve yüksek lisans yapmak ve belki oraya yerleşmek.
2. Yaz okulu yapıp not ortalamamı yükseltmek ve İngilizce çalışıp Erasmus sınavına girip Erasmus’a gitmek.
3. Antalya’da yazılım üzerine kursa gidip, 2-3 hafta bir hastanede endüstri mühendisliği yapan birinin yanında çalışmak.

Bu konularda önerileriniz nelerdir?

Çok teşekkürler,

Melis
profile image
Sertaç Yerlikaya

13.05.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Melis,

Öncelikle kariyerin için saptadığın üç konu da, iyi bir İngilizce ve Erasmus deneyimi; veri analitiği ve ikinci bir yabancı dil ile networkünü geliştirmek çok önemli. Zaman için de hepsini yapmak gerekli. Seni bu saptaman için tebrik ederim.

Dijitalleşmenin artması iyi bir dil iletişimini gerektiriyor. En az bir yabancı dili çok iyi okuyup yazmalı ve konuşmalısın.

Ben böyle kararsız kaldığım zamanlarda en fazla fark hangisi yaratır, onu yapmazsam başka şansım var mı diye değerlendiririm.

Bu gözle bakınca yurt dışında yaz okulu ve Almanca öğrenmek daha ağır bastı. Burada şu önemli unutma. Yaz okulu süresince:
- Heidelberg’i ve çevresini, müzeleri, konserleri, okulları, festivalleri gezebileceksen,
- Yeni Alman veya yabancı arkadaşlar edinip onlarla iletişimini devam ettirebileceksen,
- Yabancı dil yanında bir veri analitiği ya da tasarım (aklıma geldi sadece) gibi farklı bir konuda da seminer, kurs alma fırsatlarını değerlendireceksen,
- Seneye belki orada staj, yaz okulu ders olarak ayarlama opsiyonlarına bakacaksan senin için çok verimli olur.

Teyzenin de orada olması büyük avantaj. Günlerini dolu dolu geçirmeni öneririm.

Yazılımı online öğrenebileceğin kurslara bak; edx, coursera, udemy gibi. Almanya’da meetup’lara katılabilirsin. Oradaki eğitimler daha konu odaklı olacağından daha iyi olabilir. Dönünce burada da meetup´ları takip edersin.

İyi tatiller,

SevgilerMerve Çakır 26.03.2019
Merhabalar,

İTÜ´de çevre mühendisliği öğrencisiyim. Ama satış ve pazarlama üzerine yönelmek istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim? Bir şirkette ya da ajansta maddi karşılık beklemeksizin deneyim kazanmak, iş ortamını gözlemlemek ve çalışmak istiyorum. Bana önerileriniz nelerdir?

Teşekkür ederim şimdiden.
profile image
Sertaç Yerlikaya

26.03.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Merve,

Öncelikle cv’ni hazırlamalısın ve ne istediğini cv’nde belirtmelisin. Cv’nde neden seni ‘satış veya pazarlama’ rolü için seçmeleri gerektiğini anlatmalısın. Şirketlerde staj yapabilirsin, yarı-zamanlı iş ilanlarına başvurabilirsin. Şirketlerin kariyer günlerine ya da okul içinde katıldıkları seminer ve konferanslara katılıp yöneticileri ile tanışabilirsin. Böylece başvuru yapmak için onlarla iletişime geçebilirsin.

Kolay gelsin.Ecem Aydın 25.02.2019
Merhabalar Sertaç Hanım,

Ben Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim.
1.sınıfta neler yapabilirim, kendime fazladan neler ekleyebilirim sizce?

Ecem
profile image
Sertaç Yerlikaya

25.02.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Ecem,

Birinci sınıfta özellikle okulda vaktini iyi değerlendirmeni öneririm. Okulu tanımak, çevreni genişletmek ve kendini sözlü ve yazılı ifade etmek için karşına çıkacak fırsatları değerlendirebilirsin.

Örnek olarak:
• Kulüp çalışmalarına katılabilirsin.
• Bölümde, kütüphanede yarı zamanlı çalışabilirsin.
• Okul dergisinde yazabilir, web sitesinin güncellemelerini yapabilirsin.
• Yeni bir dil öğrenebilir ya da İngilizceni ilerletmek için okuldan ders alabilirsin.
• Konferans, toplantılarda görev alarak okula gelen yabancılara yardımcı olabilirsin.

Sevgiler,

Sertaç YerlikayaSOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN