Bilgisayar Mühendisliği

profile image
Ayşe Berna Altınel

Bilgisayar Mühendisi
0 Cevap

profile image
Betül Altay

Bilgisayar Mühendisi
1 Cevap

profile image
Çiğdem Tamer

Bilgisayar Mühendisi
1 Cevap

profile image
Dilek Duman

Bilgisayar Mühendisi
0 Cevap

profile image
Seyhan Yılmaz

Bilgisayar Mühendisi
0 Cevap

  Sorular (2)
Sena Gültekin 25.03.2019
İyi günler Betül Hanım,

İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Yazın zorunlu stajım var. Bana gerçekten bir şeyler katacak, kendimi geliştirebileceğim bir yerde staj yapmak istiyorum. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz?
profile image
Betül Altay

25.03.2019

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Sena,

Kendi öğrenciliğimi ve farklı iş yerlerimdeki stajları da görerek şunu söyleyebilirim ki yaz stajları teknik anlamda bir şeyler öğrenip uygulamak için ne yazık ki oldukça kısa bir süreye sahip. Ne yazık ki, staj hakkında yapılan genel hata da stajı bir kurs gibi görüp teknik beklentiye girmek oluyor. Oysa ki bu süreyi maksimumda değerlendirmek için teknik alana odaklanmak yerine stajın ekstra avantajlarına odaklanmanı tavsiye ederim. Keza bir online kurstan, pek çok stajdan çok daha fazlasını öğrenebilirsin.

Peki nedir bu stajın sağlayabileceği ekstra avantajlar? Çalışmak isteyebileceğin bir kurumda/sektörde/şehirde staj yapıp oranın çalışma/yaşam şartlarını görmek; sektördeki farklı iş tanımlarını (frontend developer, backend developer, iş analisti, test mühendisi, proje mühendisi vb.) öğrenip daha sonraki iş arayışında kendine yeni kapılar açma fırsatı edinmek; adı bilinen bir şirkette staj yapıp iş hayatına atılırken CV´nin bir adım ileride olmasını sağlamak gibi…
Başka bir avantaj da son sınıfta part-time çalışmaya devam etmek olur ki bu da sonraki yıllar için önemli bir avantaj sağlayabilir. Bu nedenle staj ararken şirketlere ʺburada daha sonra part-time çalışmaya devam edebilir miyim?ʺ sorusunu yöneltirsen iyi olur.

Öte yandan, binlerce başvuru arasından sıyrılmak için bulabildiğin her yere başvuru yapmanı ve hızlı davranmanı tavsiye ederim. Açık başvurusu olmayan firmalara internetten bulacağın mail adresleri üzerinden CV´ni atacağın bir mail yazmak dahi başvuru sayılır :) Tabi, haklı olarak ʺnereden bilebilirim şirketleriʺ diyebilirsin, o konuda da teknokentlerin sitelerini tavsiye ederim. Şirketlerin hem genel bilgileri hem de iletişim bilgilerine oralardan ulaşabilirsin.

Umarım, bu tavsiyelerim işe yarar. Görüşmek üzere!

BetülGizem Akbulut 26.03.2019
Merhabalar,

Ben Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Bölümümüzde üniversitenin önemi de çok diye biliyorum. Bu doğru mu sizce ve kendimi geliştirebilmek için neler yapmalıyım?

Çok teşekkürler,

Gizem
profile image
Çiğdem Tamer

26.03.2019

Bilgisayar Mühendisi

Gizem merhaba,

Öncelikle üniversite hayatının başından itibaren kişisel gelişimine odaklandığın için seni tebrik etmek isterim. Üniversitenin ne kadar önemli olduğu konusundaki sorunun yanıtı da kısmen burada.

Hayatta pek çok konuda geçerli bir kural vardır: Her zaman senin sahip olduğundan daha iyiler ve daha kötüler olacaktır. Aynı durum öğrenciler için de geçerli. Üniversiteden sadece bir diploma almış olarak mezun olabilir, veya üniversite hayatının başından itibaren kendini geliştirmek için doğru adımları atarak oradan geleceğe hazır bir mühendis olarak çıkabilirsin.

Nihayetinde üniversite kendimizi hayata hazırlamamız için gereken altyapıyı sunan bir platformdur. Bu platformdan ne kadar faydalanabileceği kişinin kendisine bağlıdır. Üstelik bunun sadece bir başlangıç olduğunu da unutmamak gerek. Çünkü öğrenme ömür boyu devam eden bir süreç.

Kendini geliştirmek için şimdi ne yapabilirsin?

Yaşam sürecimiz boyunca her şey gittikçe artan bir hızla değişiyor. Bu değişimin tetikleyicisi de teknoloji. Son 50 yıl içinde yaşanan dönüşüme bakmak fikir verebilir, ancak eksik kalır. Çünkü önümüzdeki 50 yılda çok daha fazla değişim olması ve değişimin hızının sürekli artması bekleniyor.

Öyleyse üniversite döneminden şu faydaları sağlamaya çalışmak gerekiyor:

1) Anlayarak öğrenmek – çünkü mevcut bilgi seviyemiz öğrenme kabiliyetimizi etkiliyor:
Bunun anlamı dersi ezberleyip geçmemeli, konuların mantığını çözmeli. Bu şekilde farklı zamanlarda öğrendiklerimizi birbirleri ile ilişkilendirebilir, noktaları daha hızlı birleştirebiliriz. Çünkü bugün öğrendiklerimiz daha sonra öğreneceklerimiz için gerekli olacak.

2) Analitik ve sistematik düşünmeyi öğrenmek: Mühendislik bölümleri bunu başarılı bir şekilde yapıyorlar. Bu konuda bir farkındalık geliştirmek ve konulara analitik ve sistematik bir şekilde yaklaşmayı denemek.

3) Öğrenmeyi öğrenmek: Okulda veya derslerde hazır sunulan bilgilerle yetinmeyip araştırmayı, bilgiye ulaşma yeteneğini geliştirmek. İleride karşına çıkacak yeni konuları da kolaylıkla öğrenebileceğin, sorunları çözebileceğin bir pratik ve özgüven geliştirmek. Mezun olduktan sonra bu gerekecek.

4) Çok yönlü olmak: Varsa seçmeli dersleri tamamen farklı bölümlerden almak. Farklı bölümlerden de arkadaşlar edinmek ve neler öğrendiğinizi, projelerinizi birbirinizle paylaşmak.

5) Her yaz dönemi düzenli olarak farklı bir alanda, farklı bir tür şirkette staj yaparak iş dünyasını, iş ortamlarını ve iş imkanlarını yerinde görmek.

6) Varsa okuldaki kulüplerden ilgi alanına giren bir-ikisinin çalışmalarına katılmak. Kulüpler yeni hobileri hayatımıza sokabildiği gibi, sosyal becerilerin gelişmesine de yardımcı oluyor.

7) Ve en önemlisi İngilizce konusunu mezun olmadan önce mutlaka çözmek: Bilgisayar terminolojisini öğrenmek kadar, günlük dili öğrenmek de aynı derecede önem taşıyor.

Bilgiye ulaşmak için, ya da kendini yazılı veya sözlü olarak İngilizce ifade etmen gerektiğinde, bu konunun önünde bir engel olmaması önemli. Mezuniyeti takiben kapılarını sizlere açacak şirketler de, İngilizce bilenler ve bilmeyenler için farklı olacaktır.

Bunun için önerim mevcut seviyene göre gerekiyorsa önce okulunu aksatmayacak şekilde düzenli olarak bir kursa gitmen. Sonra kurs aşamasını hızlıca geçip İngilizceyi günlük hayatına sokabilmek gerekiyor. Bu aşamaya gelene kadar ara vermemek önemli. Çünkü her ara verdiğinde verdiğin emeğin bir kısmı ziyan olur, başa sararsın.

İngilizceyi günlük hayatına sokabildiğin zaman iş çok daha kolay. Okuyacağın her iki kitaptan biri İngilizce olabilir, İngilizce olarak çekilmiş filmleri orijinal dilinde izleyebilirsin. Bu ve benzeri yollarla hayatın akışındaki aktivitelerden bazılarında doğal olarak pratik yapabilirsin.

Son olarak üniversite yıllarından itibaren kültürel aktivitelerin de çok önemli olduğunu unutmamak gerektiğini düşünüyorum. Tiyatro, sinema ve konserler hem arkadaşlarla paylaşılabilen, hem de farkında olmadan bizi geliştiren aktiviteler. Bunları da kaçırma derim!

Sevgilerimle,

ÇiğdemSOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN