Makine Mühendisliği

profile image
Çağla Karaaslan Hullu

Makine Mühendisi
1 Cevap

profile image
Kübra Varır

TMK Mezunu
Makine Mühendisi

0 Cevap
profile image
Mehtap Öğüt

Makine Mühendisi
3 Cevap

profile image
Semiha Yaşar

Makine Mühendisi
2 Cevap

  Sorular (6)
Fatma Nur Civelek 04.04.2019
Merhaba Sevgili Mehtap Hanım,
Öncelikle diğer meslektaşlarımın sorularına vermiş olduğunuz cevaplar çok bilgilendirici ve çok samimi ,teşekkürler,benim sorum ise biraz daha kapsamlı olacak sanırım,okuduğum bölümde tek kız öğrenci benim,erkek arkadaş çevremden memnun değilim fakat 3.sınıf olduğum için okul değiştirmem mümkün değil,proje yapacağım son sene son dönem 2 tane,fakat şuan kafamda çıkmaz birçok sorunum var,projeleri hocalarımız bazen ortalamaya göre dağıtıyor,bazen aldığımız seçmelilere göre vs,ben proje konumu kafamda bir türlü bulamıyorum,hiçbir projeye dair bilgim yok,nereden başlayacağım korkularım cok,arkadaşım hiç yok ve yalnız başıma proje gözümde büyüyor,sırf projeler yüzünden senem uzar diye düşünüyorum,etrafımdaki herkes sanki birer 3 yıllık mühendismişte ben çok bilgisizmişim gibi geliyor,lütfen bana ışık tutacak her çözüm öneriniz her cevabınız cok önemli benim için,sevgiyle kalın...
profile image
Mehtap Öğüt

04.04.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Fatma Nur,

Ben üniversiteye 1970´li yıllarda başlamıştım ve sınıfta tek kız öğrenci idim. Neredeyse günümüzden tam 40 sene öncesinden bahsediyoruz... Anladığım kadarıyla, okul değiştirmeyi düşünecek kadar ʺarkadaşʺ çevrenden keyif almıyorsun...

Kaç kişilik sınıf veya sınıflar dan bahsediyorsun bilmiyorum... Ancak, teknik olmayan seçmeli derslerde, kantinde, yurtta, sosyal sorumluluk projesi olarak yardımcı olduğun (olabileceğin) yerlerde, okulunda çeşitli toplantı veya seminerlerde tanıştığın kız öğrenciler var ise o ortamlarda illa kız arkadaş arıyorsan bulmayı deneyebilirsin... Aslında arkadaş arkadaştır... bunun cinsiyeti, rengi, dili vb. olmaz diye düşünüyorum. Şu kadarını gayet emin olarak söyleyebilirim ki; gerek üniversitede gerekse meslek hayatında ʺmeslektaşımʺ dediğin kişilerle birlikte olacaksın. Bizler iş yerlerimizde ʺmeslek önlüklerimiziʺ giydikten sonra (ki şimdi sen buna adım atmış oluyorsun) orada artık cinsiyet değil mühendislik konuşur... Önemli olan bilgi, beceri, samimiyet ve çalışkanlıktır.

Genel olarak arkadaşlık kurmakta güçlük çekiyorsan, profesyonel bir yardım almak (kişisel gelişim eğitimleri, topluluk içinde kaynaşma-konuşma kursları vb.) iyi olabilir...

Proje´ ye gelince; konuyu ister hocaların versin, ister sen seç, bir şeye başlayınca gidiyor... Nasıl ki 1. sınıfa başlayıp 3. sınıfa kadar geldiysen, aynen onun gibi, adım adım... Önemli olan korkmayı bir kenara bırakıp başlamak... Göreceksin ki başladıktan sonra arkası çorap söküğü gibi gelecek. Konun ne olursa olsun, günümüz dünyasında istemediğin kadar çok doküman, fikir ve malzeme var. Onlardan da yararlanarak güzel bir iş ortaya koyacağına inanıyorum.
4. sınıfa geçtiğinde, branşına göre ilgini çeken birkaç projenin listesini yapıp aralarından birini seçmeye çalışırsın... İstesen o zaman benimle de paylaşabilirsin... Olmadı, hangisini seçeceğini bilemezsen, aralarında kura bile çekebilirsin...

Şayet bilgisiz olsan 3. sınıfa kadar zaten gelemezdin... Emin ol diğer arkadaşlarının hiçbiri de senden farklı değildir... Belki biraz daha özgüvenleri ve arkadaşları vardır. Sen de buralardan işe başla derim...

Üniversiteyi kazanmış ve şimdi de güzel bir mesleği eline almak üzeresin... Sene veya sömestr kayıplarının hiç önemi yok... İş hayatı o kadar uzun ki, üniversitede kaybettiğin birkaç sömestrin lafı bile olmaz...

Her şey gönlünce olsun.. Sevgiyle kal...
MehtapEsra Bala 02.04.2019
Merhaba Mehtap Hanım,

Önümüzdeki sene mezun olacağım, fakat kendimi çok eksik yetersiz hissetmekteyim. Bölüm derslerimin ağırlığından derslerimi sadece geçmek için çabalıyorum. Yaz aylarında da stajlarım oluyor, bu yüzden zaman bulamıyorum.

Eksikliklerimin farkındayım ama geç kalmış hissediyorum. Dil / solidworks / proje konularında kendimi geliştirmek adına bu saatten sonra neler yapabilirim? Hala benim için umut var mıdır sizce?

Sevgiler...
profile image
Mehtap Öğüt

02.04.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Esra,

Makine mühendisliği eğitimi biraz zor gibi dursa da, aslında çok zevkli ve bir kez başladıktan sonra; adım adım eğitim aldığımız için; diğer branşlardan çok da farklı değil diye düşünüyorum.

Zaman zaman hepimiz kendimizi yetersiz ve hiçbir şeye yetişemiyormuş gibi hissederiz... Bu iş hayatında da başımıza gelen ve gayet normal bir duygu... Benim de bazen ʺkeşke gün 24 saat değil de 48 saat olsaymış...ʺ diye hayıflandığım zamanlar olmuştur. Hiç moralini bozma. Önemli olan ʺprogramlı olmayı öğrenmekʺ... Bu konuda kendini geliştirmen gerektiğini düşünüyorum. Biliyorsun ʺzamanʺ kendiliğinden olmaz, ʺzaman yaratılırʺ...

Zaman yaratmak için ise; kendine bir tablo yapıp; gününü saat dilimlerine göre planlamaya çalışarak başlayabilirsin... Tablonda, ders saatlerinin dışında kalan zamanlara (1-2 saati aşmayacak şekilde) dinlenme-eğlenme ve geliştirmeyi arzu ettiğin konuda bir etkinlik yaz ve buna harfiyen uymaya çalış... Aynı gün içinde yarattığın diğer zamana başka bir etkinlik koy... Hatta bu konuda biraz kıskanç ol ve araya başka şeylerin girmesine izin vermeden sadece o programına odaklan...

Şimdi senin yazdığın örneklere bir bakalım,

Dil : Çağımızda dil öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu tekrar söylememe gerek yok (özellikle İngilizcen en az B2 düzeyinde olmalı)... Yarım sayfalık basit bir metin (hikaye kitabı olabilir) okuyup, anlamadığın kelimeleri bir kağıda yazmanı ve bunların içinden 3 tanesini öğrenmeni, akşam uyumadan önce tekrar etmeni, sabah kendini kontrol edip öğrendiysen 3 yeni kelime eklemeni, öğrenemediysen yanına 3´e tamamlayacak şekilde devam etmeni isteyebilirim. Günün sonunda bilmediğin kelimeler azaldıkça okuduğun metnin anlamı artacaktır (bu günde en fazla bir saatini alır. Geriye kaldı 23 saat ☺). Yaz tatillerinde de tempoyu arttırıp ciddi bir kursa gidebilirsin. Biliyorsun belki, genel bir kural olarak; kursta öğrendiklerini, (mümkünse aynı gün, değilse ertesi gün) kursta harcadığın zaman kadar tekrarını yapman kalıcı olması için çok yararlı olacaktır.

Solid Works (veya eşdeğeri programlar): Okullarda genellikle üst sınıflar ve/veya işi bilenler haftanın belli günlerinde bunun için kurs veriyorlar. Okul ortamında böyle bir imkan var ise bunu programına alabilirsin. Öyle bir imkan yoksa; yaz tatilinde 1 ayını ayırsan (o da sadece kurs günleri belli saatler olacak); öğrenmek için fazlasıyla yeterli. (Kursta öğrendiklerinin tekrarının önemini paylaşmıştık.)

Proje: Bu konuda nasıl bir sıkıntın var bilemedim... Proje konusu mu bulamıyorsun? Nasıl başlayacağını mı bilmiyorsun? Proje hakkında doküman mı bulamıyorsun? Ekip mi kuramıyorsun? vs. Biraz daha detay verebilirsen paylaşabiliriz tabii ki..

ʺYazın stajım oluyor...ʺ diyorsun. Ancak yaz stajları genellikle sadece 4 hafta... Onun dışındaki yaz haftaları; senin dinlenmen, eğlenmen ve eksiklerini gidermen için yeterli olabilir... Bir de kış tatili var tabii...

Programlı olarak yaşamaya başlarsan ʺ...bu saatten sonra...ʺ hepsini başaracağına inanıyor ve her şeyin gönlünce olmasını diliyorum.

Ne zaman ihtiyaç duyarsan benimle paylaşabilirsin...

Sevgiler,

MehtapMeltem Karakuş 01.04.2019
Merhaba Sevgili Mehtap Hanım,

Ben makine mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Okulumda 3.sınıfta bölümüm enerji ve imalat olmak üzere iki dala ayrılıyor. Ben ise gelecekte hangi sektörde ne yapmak istediğim konusunda kararsızım. Bu seçimi neye göre yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz? Bir de okuduğum okul mühendislik alanında pek gelişmediği için mezun olunca iş bulma konusunda sorun yaşayacağımı düşünüyorum. Neler yapabilirim ve düşündüğüm gibi sorun yaşar mıyım? Bunu merak ediyorum.

Teşekkürler!
profile image
Mehtap Öğüt

01.04.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Meltem merhaba,

Benimle paylaştığın sorularına elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

Birinci sorun için benim fikrim, öncelikle senin duygularının ve eğilimlerin önemli olduğu, yani hangi dalı seçersen senin daha başarılı ve mutlu olacağın... Bunu anlamanın bir yolu, 3. sınıfın ders içeriklerini okul çevrende ve/veya internette araştırarak bilgi sahibi olman. Ondan sonra şöyle bir şey yapabilirsin: bir kağıda ʺenerjiʺ bölümünün 1. & 2. sömestir derslerini; altına da ʺimalatʺ bölümünün 1.& 2. sömestir derslerini yazıp, sonra da bunların karşısına 1´den 5´e kadara puan vermeye çalışabilirsin (1=hiç ilgimi çekmiyor.....5= çok ilgimi çekiyor). İlgini çeken dersler hangisinde ağırlıklı ise orada başarı oranın daha yüksek olacak diye düşünüyorum (bazı dersler her iki bölümün müfredatında da olabilir).

İkincisi de şu anda almakta olduğun 1. ve 2. sömestir derslerine bakarak; en başarılı notları aldığın derslerin şu veya bu şekilde devamı niteliğinde olan, bir müfredatı seçmen. Örneğin, Malzeme Bilgisi, Mukavemet, Makina Elemanları gibi derslerde notların yüksek ise ʺimalatʺ; Elektrik-Elektronik, Isı Transferi, Termodinamik gibi derslerde notların yüksek ise ʺenerjiʺ senin için daha uygun olabilir.

Unutma ki; piyasa koşulları altında, pek çoğumuz mezun olduğumuz dallarda çalışamayabiliyoruz. Kaldı ki gerek enerji gerekse imalatın onlarca dalı var... Okulda 2 ila 4 sömestir içinde verilen branşlaşmış dersler sadece küçük bir ana-temel... Üstünü sen inşa edeceksin!!!

Okuluna gelince; önemli olan, kendine artı değer katacak (elinden geldiğince) şeylerin üzerine gitmen. Bunlar; okulunu yüksek bir ortalama ile bitirmek, iyi yerlerde staj yapmaya çalışmak, kendi okulundan da üst segmentte olan bir okulda master yapmak, yabancı dilinin seviyesini geliştirmek, bilimsel ve sosyal projelere dahil olmak vb. olabilir.

Özet olarak, önemli olan şey mesleğini tutkuyla sevip ona çok emek vermekten geçiyor. Gerek enerji gerekse imalat sektörleri dünyada önemi her geçen gün artan çok güzel alanlar.

Her şey gönlünce olsun... Ne zaman istersen bana yazabilirsin...Tuba Bozkurt 29.03.2019
Merhaba Sevgili Semiha Hanım,

Şu an 3.sınıf makine mühendisliği öğrencisiyim. Derslerde aldığım teorik bilgilerin yanı sıra artık son seneme doğru ilerlediğimden, projelere de ilgimi arttırmış bulunmaktayım. Fakat bölüm derslerimizde her daldan eğitimleri görüyoruz. Kimini kendimiz seçiyoruz kimi de zorunlu oluyor bildiğiniz gibi. Ben hangi alana ilgi duyduğumu maalesef henüz karar veremedim. Öncelikli sorum kararımı neye göre verebilirim, tavsiyeleriniz neler olur ? Diğer bir konu ise projelerimde zorlanmamak adına şimdiden neler yapabilirim, hangi programlarda kendimi geliştirmeliyim?

Sevgiler...
profile image
Semiha Yaşar

29.03.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Tuba,

Son sınıfa yaklaştıkça genellikle mezun olunca ne yapacağım sorusu ile karşılaşılıyor ve tereddütler başlıyor. Sende de öyle oldu anlaşılan. İlk soruna cevabım bu yaz 2 staj yapman olur. Staj yerlerini de farklı firmalar ve bu firmaların tasarım ve planlama veya üretim bölümlerinden seç. Böylece ne yapmak istediğin konusunda daha fazla bilgi sahibi olursun. 2. soruna gelince iş hayatında merak gerekir. Merak edip öğrenirsen zorlanmazsın. Yüzeysel çalışırsan, detaycı olmazsan her iş sana zor gelebilir. Ben de sana sorayım, proje derken ne anlıyorsun veya ne demek istiyorsun ? Ne, niye ve nasıl sorularının cevabını her zaman kendine sorarsan yolunu daha iyi bulabilirsin.

Sevgiler ve başarılar...İlayda Hastaoğlu 25.03.2019
Merhaba Çağla Hanım,

Konya Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Mezun olduktan sonra pazarlama sektöründe yer almak istiyorum. Staj için yer önerir misiniz? Sadece İngilizce bilmek yeterli mi, yeterli değilse ikinci bir dil önerinizi öğrenebilir miyim?

Şimdiden teşekkürler,

Saygılarımla...
profile image
Çağla Karaaslan Hullu

25.03.2019

Makine Mühendisi

Merhaba,

Önerim öncelikli olarak mesleğini en iyi şekilde öğrenmen olur. Bu nedenle tercihini bünyesinde farklı alanlarda mühendislerin çalıştığı ve üretim tesisi bulunan firmalardan yana kullanabilirsin. Pazarlamaya ilgi duyuyorsan üçüncü sınıftan itibaren bu alanda staj yapabilir veya part time olarak çalışabilirsin. Çalışacağın her yerde farklı yetkinlikler edinirsin. Bu nedenle çalışacağın firmayı seçerken sana verilen sorumluluğun net olarak tanımlanmış olmasına, başından sonuna kadar sınırları belirlenmiş bir projede çalışma imkânı olup olmadığına ve seninle ilgilenebilecek deneyimli kişilerin projede yer alıp almadığına dikkat edebilirsin. Çalışmanın yanı sıra mutlaka pazarlama alanında okumanı, kendini geliştirmeni ve dünyadaki pazarlama gündemini takip etmeni öneririm.

Öncelikle İngilizceyi çok iyi konuşmalısın, şu anda dünyayla iletişim kurabilmenin tek yolu bu. Birden fazla dil bilmek seni her zaman farklılaştırır, bu nedenle yeni bir dil daha öğrenebilirsin. Şu anda dünyada en çok konuşulan dillere ve gelişmekte olan pazarlara bakıldığında fark yaratmak için Çince, Rusça veya Arapça farklı alternatifler olabilir.

Sevgiler!Selin Öztekin 13.03.2019
Merhaba Sevgili Semiha Hanım

Ben makine mühendisliği okuyorum. Son stajım olan organizasyon stajımı yapmak için pek çok yere başvurdum fakat henüz bir dönüş alamadım. Öncelikle kız olduğumuz için ben ve kız arkadaşlarıma staj imkanı vermeyen pek çok yer var. Oysa ki her mühendis adayı gibi ben de iyi ve gelişim sağlayabileceğim bir yerde staj yapmak istiyorum. Mümkünse bu konuda önerilerinizi alabilir miyim?

Teşekkür ederim.

Saygılarımla
profile image
Semiha Yaşar

13.03.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Selin,

Staj yeri bulamama konusundaki endişeni anlıyorum. Ancak konu kadın olduğun için staj yeri bulamaman değil. Aynı konu erkek öğrenciler için de geçerli. Mühendislik okuyan öğrenci sayısı arttıkça staj yapmak zorunda olanların da sayısı artıyor. Şirketler için stajyere yer bulmak ve iş vermek kolay değil. Gençler de mezun olur olmaz büyük şirketlerde çalışmak istediklerinde staj için de bu tür bir yer arıyorlar. Ancak kurumsal şirketlerin bile kontenjan sıkıntısı olabiliyor.

Benim önerim sana iş verip, çalışmana imkan sağlayacak küçük bir firmada staj yapman. Büyük bir firmada iş yapmadan durmak yerine, çalışacak bir yer bulman çok iyi olur. KOBİ’ler stajyere iş yapacak eleman olarak baktıklarından çok şey öğrenirsin. Sonuç olarak bu zorluğu, öğrenme fırsatına çevirmek senin elinde.

Başarılar dilerim.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN