Çevre Mühendisliği

profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

Çevre Mühendisi
2 Cevap

profile image
Destina Cücen

TMK Mezunu
Çevre Mühendisi

0 Cevap
profile image
Gözde Açıkalın

Çevre Mühendisi
0 Cevap

profile image
Hatice Çınar

Çevre Mühendisi
0 Cevap

profile image
Püren Haskuzugüdenli

TMK Mezunu
Çevre Mühendisi

0 Cevap
  Sorular (2)
Melis S 22.05.2019
Merhaba Burcu Hanım,

Ben geçen seneki sınavda istediğim sonucu elde edemediğim için tekrar hazırlanıyorum. Aklımda olan mesleklerden biri de çevre mühendisliği. Fakat insanları bilirsiniz. Algılar tıp ve hukuk dışındaki çoğu mesleğin iş sıkıntısı olduğu yönünde. Benim sormak istediğim şey İTÜ, ODTÜ gibi üniversitelerin dışında sizce nereler tercih edilmeli ve çevre mühendisi olmak için ders alanında başarımız hangi yönde olmalı?

Teşekkürler!
profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

22.05.2019

Çevre Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle sınav sürecinde başarılar diliyorum. Umarım her şeyden önce seni mutlu edecek ve başarılı olacağın bir sonuç elde edersin.
Maalesef çevre mühendisliği insanların kapsamı ve iş kolları hakkında yeni yeni bilgi sahibi olmaya başladığı bir bölüm. Mühendislik, tıp, hukuk ya da herhangi başka bir alanda iş sıkıntısı yaşamak ya da yaşamamak mümkün. Hangi mesleğin eğitimini alırsan al, yaptığın işte özverili, çalışkan ve yetkin olmalısın. Üniversite bunun için sadece gerekli donanımları kazanacağın ve bağlantılarını kuracağın bir yer olacak. Hangi üniversite olursa olsun kendini geliştirmenin, araştırmak, öğrenmek ve kişinin kendi hedefleri ile alakalı olduğuna inanıyorum. ODTÜ ve İTÜ haricinde Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun başarılı çevre mühendisleri tanıyorum. Ayrıca, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde de çevre mühendisliğinin yüzde yüz İngilizce olduğunu, bu anlamda bir artı sağlayabileceğini düşünüyorum. Bununla birlikte ODTÜ Çevre Mühendisliği mezunu bir kişi olarak, hedefini yüksek tutmanı ve bu mühendislik dalının eğitimini ODTÜ’de almanı dilerim.

Günümüzde, çevre mühendisi ya da başka bir meslekte fark yaratmak için mutlaka İngilizceni geliştirmelisin. Hem yazılı hem de sözel İngilizce yetkinliğine sahip olduğunda özel sektör de olsa kamu da olsa önüne çok farklı fırsatlar çıkacak. Bu fırsatlar sayesinde de iş yapabileceğin alanlar genişleyecek ve iş sıkıntısı yaşama ihtimalin düşecek ve hatta ortadan kalkacak.

Çevre mühendisliği özelinde Türk çevre mevzuatı (kanun ve yönetmelikler) ile uluslararası standartları (IFC Performance Standards, EBRD Performance Requirements, World Bank Environmental and Social Assessment) takip etmen fayda sağlayacaktır. Ayrıca, çevre dediğimizde, sadece su, atıksu, katı atık, hava kirliliği değil, özellikle günümüzde biyoçeşitlilik, jeoloji ve sosyal konular (iş sağlığı ve güvenliği, halk sağlığı ve güvenliği, arazi edinimi/kamulaştırma, hassas gruplar) da oldukça popüler. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile haritalandırma yapabilmek yine fark yaratabileceğin alanlardan. Bu konularda da zorunlu ya da seçmeli dersler alarak kendini geliştirebilirsin. Lisans eğitimi sırasında not ortalamanı yüksek tutarak sonrasında yurt dışında bir master programını (Almanya, Hollanda, vb.) tamamlamak da yine Türkiye’de fark yaratmanı sağlayabilecek olanaklar arasında.

Umarım yönlendirici olabilmişimdir. Tekrar başarılar diliyorum.

Sevgiler,

BurcuMerve Çakır 03.04.2019
Merhabalar Burcu Hanım,
Ben İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği öğrencisiyim. Hazırlık okuyorum şu an. Kendimi geliştirebileceğim bir alanda sadece manevi bir beklentiyle staj yapmak istiyorum. Ama zorunlu stajım olmadığı için zorlanıyorum. Çevre mühendisi öğrencisiyken farklı bir alana yönelebilir miyim? Örneğin pazarlama gibi? Bunun da cevabını merak ediyorum.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

03.04.2019

Çevre Mühendisi

Merve merhaba,

Öncelikle sorun için çok teşekkür ederim. Henüz hazırlık öğrencisi iken staj yapmak ve kendini geliştirmek istemen gerçekten çok önemli. 13 yıldır çevre danışmanlığı sektöründe faaliyet gösteren bir uzman olarak söyleyebilirim ki mesleğimiz hem ülkemizde hem de dünyada geçerliliği olan ve keyifle çalışabileceğin alanlar sunacak. Bu nedenle, pazarlama gibi bir alana yönelmektense çevre mühendisliği alanında kendini geliştirmeye odaklanmanı tavsiye ederim. Staj için yaşadığın zorluklar şu aşamada normal. 2. sınıf ile birlikte çevre mühendisliği ile ilgili dersler almaya başladıktan sonra staj yapman senin açından da daha faydalı olacak. Bu süreçte kişisel gelişime yönelik öncelikle Türk çevre mevzuatını okumanı, sonrasında da uluslararası çevre ve sosyal standartları araştırmanı tavsiye ederim.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü: https://cygm.csb.gov.tr/
(Sol taraftaki basamaklardan ʺmevzuatʺ başlığına tıklayarak kanun, yönetmelik ve tebliğlere ulaşabilirsin.)

IFC Performans Standartları: https://www.ifc.org/performancestandards
(Google’da performans standartları şeklinde aratıp Türkçesine de ulaşabilirsin.)

Bunun haricinde çevre, ekoloji ve sürdürülebilirlik alanlarında çalışan dernekler var. Google’dan bu kilit kelimelerle arayarak ve sitelerini inceleyerek sana uyacak bir dernek tespit edebilirsin. Buralarda gönüllü çalışma olanakları da olabiliyor. Bu şekilde çevre sektörüne giriş yapma fırsatın olabilir. İlave soruların olursa bana her zaman ulaşabilirsin.

Başarılar dilerim,

BurcuSOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN