Sertaç Yerlikaya

profile image

Sertaç Yerlikaya

Endüstri Mühendisi

Sertaç Yerlikaya, IE ’91
Tübitak Baş Uzman Araştırmacı
Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu Başkan Yardımcısı

1863 Yılında kurulan ve kurumsal, kamusal ve sivil toplum alanında pek çok lider yetiştiren Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Boğaziçi Üniversitesi’nin lider ve girişimcilere yönelik Executive MBA Programının Direktörü ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu’nun Başkan Yardımcısı olan Sertaç Yerlikaya aynı zamanda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde de ‘Yönetim Simulasyonu’ dersleri ve kurumlara yönelik ‘Dijital Dönüşüm ve Inovasyon’ programlarında ‘Business 4.0’ seminerleri vermektedir.

Sertaç Yerlikaya perakendecilikten telekoma, hızlı tüketim ürünlerinden danışmanlığa geniş bir yelpazede iş tecrübesine sahiptir. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mühendislik Yönetimi’nde masterını tamamlamıştır. İş hayatına Yapı Kredi’de başlamış, Boyner Holding’te perakendecilik, Eczacıbaşı Yapı Grubu’nda inşaat sektöründe farklı pozisyonlarda çalışmış Deloitte’da kıdemli danışman olmuştur.

Sertaç Yerlikaya British AmericanTobacco’nun Türkiye operasyonunun kuruluşundan itibaren finanstan bilgi işleme farklı yönetim pozisyonlarında çalıştıktan sonra Bölge Başkanı’na raporlayan, Afrika ve Ortadoğu’da geniş bir coğrafyadan sorumlu, Strateji Planlama Yöneticisi olarak çalışmıştır. Daha sonra Turkcell’de Strateji Planlama ve İş Geliştirme Müdürü olmuştur. Türkiye’nin ilk online fotokitap servisi olan Afillikitap.com’un kurucusudur.

Türkiye’nin önde gelen kadınların güçlendirilmesi ve rehberlik ağlarında aktif olarak yer alan Sertaç Yerlikaya, STEAM-PE* alanının gelişimini destekleyen çalışmaların içinde yer almaktadır. (*STEAM- Felsefe ve Etik)
Sertaç Yerlikaya, evli ve Kaya adında bir erkek çocuk sahibidir. Piyano dinlemekten , yelken yapmaktan, opera ve müzikal izlemekten keyif almaktadır.

MÜHENDİSE SOR

doktora, yüksek lisans, lisans vb.

Sorunuz cevaplandığında bu adrese mail gönderilecektir.

Sorunuz web sitesinde yayınlanmadan önce yetkili tarafından onaylanmaktadır. Yanıtlandığında e-posta adresinize bilgilendirme gönderilecektir.

Sorunuz cevaplandığında bu adrese mail gönderilecektir.

Sorunuz web sitesinde yayınlanmadan önce yetkili tarafından onaylanmaktadır. Yanıtlandığında e-posta adresinize bilgilendirme gönderilecektir.

  Sorular (4)
Funda İpek

22.05.2019

Merhaba Sertaç Hanım,

Kocaeli Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Sizce bir endüstri mühendisinin mutlaka bilmesi gereken programlar nelerdir?

Teşekkür ederim
profile image
Sertaç Yerlikaya
Endüstri Mühendisi

22.05.2019

Merhaba Funda,

Bir Endüstri Mühendisi ya da bir mühendis mutlaka Python bilmeli ve veri biliminde kendini geliştirmeli. Birçok online eğitim bulabilir, meetup’tan çevrendeki toplantıları takip edebilir, sen de bilgi ve tecrübe paylaşımı için gruplar oluşturabilirsin.

Sevgiler,Melis Ünal

13.05.2019

Merhaba Sertaç Hanım,

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bu yaz kariyerim için üç fikrim var ve kararsızım bu konuda.

1. Almanya Heidelberg şehrinde bir üniversitede Almanca eğitimi almak. Teyzem Almanya’da yaşadığı için orada konaklayacağım. Almanca öğrenmek istememin nedeni hem bölümüm, hem de Almanya’da ileride staj ve yüksek lisans yapmak ve belki oraya yerleşmek.
2. Yaz okulu yapıp not ortalamamı yükseltmek ve İngilizce çalışıp Erasmus sınavına girip Erasmus’a gitmek.
3. Antalya’da yazılım üzerine kursa gidip, 2-3 hafta bir hastanede endüstri mühendisliği yapan birinin yanında çalışmak.

Bu konularda önerileriniz nelerdir?

Çok teşekkürler,

Melis
profile image
Sertaç Yerlikaya
Endüstri Mühendisi

13.05.2019

Merhaba Melis,

Öncelikle kariyerin için saptadığın üç konu da, iyi bir İngilizce ve Erasmus deneyimi; veri analitiği ve ikinci bir yabancı dil ile networkünü geliştirmek çok önemli. Zaman için de hepsini yapmak gerekli. Seni bu saptaman için tebrik ederim.

Dijitalleşmenin artması iyi bir dil iletişimini gerektiriyor. En az bir yabancı dili çok iyi okuyup yazmalı ve konuşmalısın.

Ben böyle kararsız kaldığım zamanlarda en fazla fark hangisi yaratır, onu yapmazsam başka şansım var mı diye değerlendiririm.

Bu gözle bakınca yurt dışında yaz okulu ve Almanca öğrenmek daha ağır bastı. Burada şu önemli unutma. Yaz okulu süresince:
- Heidelberg’i ve çevresini, müzeleri, konserleri, okulları, festivalleri gezebileceksen,
- Yeni Alman veya yabancı arkadaşlar edinip onlarla iletişimini devam ettirebileceksen,
- Yabancı dil yanında bir veri analitiği ya da tasarım (aklıma geldi sadece) gibi farklı bir konuda da seminer, kurs alma fırsatlarını değerlendireceksen,
- Seneye belki orada staj, yaz okulu ders olarak ayarlama opsiyonlarına bakacaksan senin için çok verimli olur.

Teyzenin de orada olması büyük avantaj. Günlerini dolu dolu geçirmeni öneririm.

Yazılımı online öğrenebileceğin kurslara bak; edx, coursera, udemy gibi. Almanya’da meetup’lara katılabilirsin. Oradaki eğitimler daha konu odaklı olacağından daha iyi olabilir. Dönünce burada da meetup´ları takip edersin.

İyi tatiller,

SevgilerMerve Çakır

26.03.2019

Merhabalar,

İTÜ´de çevre mühendisliği öğrencisiyim. Ama satış ve pazarlama üzerine yönelmek istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim? Bir şirkette ya da ajansta maddi karşılık beklemeksizin deneyim kazanmak, iş ortamını gözlemlemek ve çalışmak istiyorum. Bana önerileriniz nelerdir?

Teşekkür ederim şimdiden.
profile image
Sertaç Yerlikaya
Endüstri Mühendisi

26.03.2019

Merhaba Merve,

Öncelikle cv’ni hazırlamalısın ve ne istediğini cv’nde belirtmelisin. Cv’nde neden seni ‘satış veya pazarlama’ rolü için seçmeleri gerektiğini anlatmalısın. Şirketlerde staj yapabilirsin, yarı-zamanlı iş ilanlarına başvurabilirsin. Şirketlerin kariyer günlerine ya da okul içinde katıldıkları seminer ve konferanslara katılıp yöneticileri ile tanışabilirsin. Böylece başvuru yapmak için onlarla iletişime geçebilirsin.

Kolay gelsin.Ecem Aydın

25.02.2019

Merhabalar Sertaç Hanım,

Ben Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim.
1.sınıfta neler yapabilirim, kendime fazladan neler ekleyebilirim sizce?

Ecem
profile image
Sertaç Yerlikaya
Endüstri Mühendisi

25.02.2019

Merhaba Ecem,

Birinci sınıfta özellikle okulda vaktini iyi değerlendirmeni öneririm. Okulu tanımak, çevreni genişletmek ve kendini sözlü ve yazılı ifade etmek için karşına çıkacak fırsatları değerlendirebilirsin.

Örnek olarak:
• Kulüp çalışmalarına katılabilirsin.
• Bölümde, kütüphanede yarı zamanlı çalışabilirsin.
• Okul dergisinde yazabilir, web sitesinin güncellemelerini yapabilirsin.
• Yeni bir dil öğrenebilir ya da İngilizceni ilerletmek için okuldan ders alabilirsin.
• Konferans, toplantılarda görev alarak okula gelen yabancılara yardımcı olabilirsin.

Sevgiler,

Sertaç YerlikayaSOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN