Fikriye Başkan

profile image

Fikriye Başkan

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

1994 tarihinde Trabzon’da doğdum. Tonya İskenderli İMKB Lisesi’nden mezun olup Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde İnşaat mühendisliği bölümüne başladım. Üniversite bölüm seçimimde inşaat mühendisliği tek tercihimdi.Bu süreçte tercihimi sorgulayan birçok kişiyle karşılaştım fakat insanların kadın mühendislere karşı bakış açılarının değiştirilebileceğini düşünerek hayalimdeki mesleği başarıyla okuyup 2017 yılında mezun oldum.Eğitim sürecimde içinde bulunduğum Türkiye’nin Mühendis Kızları projesi ve çeşitli yerlerde yapmış olduğum stajlar sayesinde mesleğimi daha çok benimsedim.

Mezuniyetimin ardından İstanbul 3. Havalimanı\\\'nda İnşaat mühendisi olarak göreve başladım. Başarılı bir ekip ile güzel bir proje bitirip buradaki görevimi tamamladım. Aynı zamanda İnşaat Mühendisliği ve İş Sağlığı Güvenliği alanlarındaki yüksek lisansımı da tamamladım.Şu anda Kocaeli’nde Kuzey Marmara Otoyol şantiyesinde çalışmaktayım. Bu süreçlerde öğrendiğim en değerli şey bir kadın olarak yapabileceğimizin en iyisine ulaşmak için daima azimle çok çalışmamız gerektiğidir ve yapabileceklerimiz ile insanlara kadınların her alanda başarabileceklerinin bir sınırı olmadığını gösterebileceğimizdir.

MÜHENDİSE SOR

doktora, yüksek lisans, lisans vb.

Sorunuz cevaplandığında bu adrese mail gönderilecektir.

Sorunuz web sitesinde yayınlanmadan önce yetkili tarafından onaylanmaktadır. Yanıtlandığında e-posta adresinize bilgilendirme gönderilecektir.

Sorunuz cevaplandığında bu adrese mail gönderilecektir.

Sorunuz web sitesinde yayınlanmadan önce yetkili tarafından onaylanmaktadır. Yanıtlandığında e-posta adresinize bilgilendirme gönderilecektir.

  Sorular (2)
Saadet Bağ

27.03.2019

Merhaba,

İnşaat mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim ve inşaat mühendisliği dalında kendimi geliştirmek istiyorum. Bunun için neler yapabilirim?
profile image
Fikriye Başkan
TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

27.03.2019

Merhaba,

Okulunda veya diğer kurumlardaki mesleki teknik gezilere katılmanı, bölümün için gerekli bilgisayar programlarını öğrenmeni, yabancı dilini geliştirmeni, staj döneminde sana tecrübe sağlayacak projelerde stajyerlik yapmanı öneririm.Yine okulundaki kulüplere katılmanı bu kulüplerin kişisel ve mesleki gelişim programlarında yer almanı tavsiye ediyorum. Okulun sizlere sunduğu fırsatları değerlendirebilirsin. Örneğin, üniversiteler arası düzenlenen çeşitli tasarım yarışmaları oluyor. Bu tarz yarışmalara bir ekip ile katılabilirsin.Öğrencilik döneminin dolu dolu kendini her açıdan geliştirebileceğin bir dönem olmasını diliyorum.Özgür Doğa Yıldırım

14.03.2019

Merhaba,

Ben Özgür Doğa. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim. Biyografileri okuduğumda meslek hayatına yeni ve hızlı bir giriş yaptığınızdan beni anlayabileceğinizi düşünerek size yazmak istedim. Bu yaz karayolu stajı yapacağım. Stajımı iyi bir yerde yapmak istiyorum çünkü ardından mezun olacağım. Sizin çalıştığınız şantiyelerin bana çok şey katacağını düşünüyorum. Bunun için ne yapmamı önerirsiniz?
profile image
Fikriye Başkan
TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

14.03.2019

Merhaba Özgür Doğa,

Mesleğinde seçeceğin alanı belirlemek için staj yeri çok önemlidir. İlk stajımı ben de karayolu projesinde yapmıştım. Bana işe başlayacağım zamanlarda oldukça kolaylık sağlamıştı. Bu yüzden özellikle ulaşım departmanında ilerlemek istiyorsan sana Karayolları Bölge Müdürlüğü´nde veya ulaşım alanında çalışan diğer firmalarda staj yapmanı öneririm. Stajyerlik döneminde de ilk kısımda laboratuvarda daha sonra saha kısmında çalışmanı tavsiye ediyorum.
Staj başvurularında dönüş alamıyorsan, pes etmeden sınırları zorlamaya çalış. Hatta yapabiliyorsan başvuru için direkt firmaya gidebilirsin. Şunu belirtmek isterim ben bu şekilde staj yapacağım yere kabul edilmiştim :) Emin olabilirsin isteğini ve azmini görenler seni geri çevirmeyecektir.

Şimdiden kolaylıklar diliyorum.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN