Semiha Yaşar

profile image

Semiha Yaşar

Makine Mühendisi

1961 yılında Malatya’da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Malatya’da tamamladım. ODTÜ Makina Mühendisliği’nden 1983’de mezun oldum. Aynı bölümde yüksek lisans yaptım.

Aselsan’da tasarım mühendisi olarak başladığım meslek hayatıma 1987-1990 yılları arasında Bilim ve Teknoloji alanında bakan danışmanlığı yaparak devam ettim. 1990-2015 yılları arasında, Nurol Holding ve BAE Sistem ortaklığı FNSS Savunma Sistemleri A.S.’de sırası ile, tasarım şefi, AR-GE Müdürü ve Geliştirme Programları Direktörü olarak 25 yıl görev yaptım. Bu görevim kapsamında AR-GE Merkezini kurdum ve yönettim. FNSS’in zırhlı tekerlekli ve paletli araçlarının ürün geliştirme süreçlerine ve ürünlerinin tasarımına liderlik yaptım.

2015 yılında FNSS’den ayrılıp kendi danışmanlık şirketim olan SEMPRO’yu kurdum. SEMPRO, ürün ve hizmetler ve bunlar için gerekli altyapıları kurgulayan tüm süreçleri tanımlama danışmanlığı vermektedir.

SEMPRO ile yürüttüğüm danışmanlık hizmetlerine ek olarak, Mart 2016-Ocak 2018 tarihleri arasında BMC Otomotiv AŞ şirketinde Savunma’dan sorumlu Genel Müdür yardımcısı olarak görev yaptım.

Evli ve iki çocuk annesiyim.

MÜHENDİSE SOR

doktora, yüksek lisans, lisans vb.

Sorunuz cevaplandığında bu adrese mail gönderilecektir.

Sorunuz web sitesinde yayınlanmadan önce yetkili tarafından onaylanmaktadır. Yanıtlandığında e-posta adresinize bilgilendirme gönderilecektir.

Sorunuz cevaplandığında bu adrese mail gönderilecektir.

Sorunuz web sitesinde yayınlanmadan önce yetkili tarafından onaylanmaktadır. Yanıtlandığında e-posta adresinize bilgilendirme gönderilecektir.

  Sorular (2)
Tuba Bozkurt

29.03.2019

Merhaba Sevgili Semiha Hanım,

Şu an 3.sınıf makine mühendisliği öğrencisiyim. Derslerde aldığım teorik bilgilerin yanı sıra artık son seneme doğru ilerlediğimden, projelere de ilgimi arttırmış bulunmaktayım. Fakat bölüm derslerimizde her daldan eğitimleri görüyoruz. Kimini kendimiz seçiyoruz kimi de zorunlu oluyor bildiğiniz gibi. Ben hangi alana ilgi duyduğumu maalesef henüz karar veremedim. Öncelikli sorum kararımı neye göre verebilirim, tavsiyeleriniz neler olur ? Diğer bir konu ise projelerimde zorlanmamak adına şimdiden neler yapabilirim, hangi programlarda kendimi geliştirmeliyim?

Sevgiler...
profile image
Semiha Yaşar
Makine Mühendisi

29.03.2019

Merhaba Tuba,

Son sınıfa yaklaştıkça genellikle mezun olunca ne yapacağım sorusu ile karşılaşılıyor ve tereddütler başlıyor. Sende de öyle oldu anlaşılan. İlk soruna cevabım bu yaz 2 staj yapman olur. Staj yerlerini de farklı firmalar ve bu firmaların tasarım ve planlama veya üretim bölümlerinden seç. Böylece ne yapmak istediğin konusunda daha fazla bilgi sahibi olursun. 2. soruna gelince iş hayatında merak gerekir. Merak edip öğrenirsen zorlanmazsın. Yüzeysel çalışırsan, detaycı olmazsan her iş sana zor gelebilir. Ben de sana sorayım, proje derken ne anlıyorsun veya ne demek istiyorsun ? Ne, niye ve nasıl sorularının cevabını her zaman kendine sorarsan yolunu daha iyi bulabilirsin.

Sevgiler ve başarılar...Selin Öztekin

13.03.2019

Merhaba Sevgili Semiha Hanım

Ben makine mühendisliği okuyorum. Son stajım olan organizasyon stajımı yapmak için pek çok yere başvurdum fakat henüz bir dönüş alamadım. Öncelikle kız olduğumuz için ben ve kız arkadaşlarıma staj imkanı vermeyen pek çok yer var. Oysa ki her mühendis adayı gibi ben de iyi ve gelişim sağlayabileceğim bir yerde staj yapmak istiyorum. Mümkünse bu konuda önerilerinizi alabilir miyim?

Teşekkür ederim.

Saygılarımla
profile image
Semiha Yaşar
Makine Mühendisi

13.03.2019

Merhaba Selin,

Staj yeri bulamama konusundaki endişeni anlıyorum. Ancak konu kadın olduğun için staj yeri bulamaman değil. Aynı konu erkek öğrenciler için de geçerli. Mühendislik okuyan öğrenci sayısı arttıkça staj yapmak zorunda olanların da sayısı artıyor. Şirketler için stajyere yer bulmak ve iş vermek kolay değil. Gençler de mezun olur olmaz büyük şirketlerde çalışmak istediklerinde staj için de bu tür bir yer arıyorlar. Ancak kurumsal şirketlerin bile kontenjan sıkıntısı olabiliyor.

Benim önerim sana iş verip, çalışmana imkan sağlayacak küçük bir firmada staj yapman. Büyük bir firmada iş yapmadan durmak yerine, çalışacak bir yer bulman çok iyi olur. KOBİ’ler stajyere iş yapacak eleman olarak baktıklarından çok şey öğrenirsin. Sonuç olarak bu zorluğu, öğrenme fırsatına çevirmek senin elinde.

Başarılar dilerim.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN